Denník N

Chorvatovič, Obradovič, Pataj: Fico v kampani väčšinou mlčal, s Pellegrinim si to zrejme dohodli

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby bola v kampani dôležitá transparentnosť, ľudia ako Robert Fico alebo Peter Pellegrini by už neboli v politike, hovoria pred druhým kolom prezidentských volieb zástupca šéfredaktora Marek Chorvatovič, vedúci komentátorov Roman Pataj a editor a komentátor Filip Obradovič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bola táto kampaň špinavá? 

Marek Chorvatovič: Určite nebola najšpinavšia v histórii, ale nejaké fauly sa diali a ešte sa nejaké udiať môžu. Na jeseň počas parlamentných volieb sa deep fake video objavilo vo štvrtok cez moratórium, čo je dnes nezmyselné pravidlo. Patrí do starej doby, ktorá nebola online. Počas tohto dvojdňového obdobia sa kandidát nevie brániť, jediná možnosť je jeho sociálna sieť. Považujem tiež za zlyhanie, že štát si nedokáže vymôcť, aby bolo účtovanie kampane transparentné, už počas kampane. V tejto chvíli nevieme, ako si Peter Pellegrini financuje svoju kampaň. Dnes bolo zverejnené, že za antikorčokovským webom je bývalý sponzor pána Harabina, ktorý investoval len za posledný týždeň 4 500 eur za inzerciu tohto webu na sociálnych sieťach. Diali sa teda aj takéto veci a neviem o tom, že by sa niečo platené dialo v neprospech Petra Pellegriniho.

Ak sa mohol niekto postarať o špinavosť, tak to bol Igor Matovič, ktorý zverejňoval informácie zo súkromia Petra Pellegriniho. V utorok nahral video pred domom poslanca Hlasu Petra Náhlika a tvrdil, že v ňom býva Pellegrini, ten to potom v debate na Markíze aj potvrdil. Keď naposledy Matovič točil video pred vilou v Cannes, tak to zásadne ovplyvnilo voľby. Mohol ich Matovič ovplyvniť aj teraz?

Filip Obradovič: Ľudia, ktorí chcú alebo rozmýšľajú nad tým, že budú voliť Petra Pellegriniho, majú averziu voči Igorovi Matovičovi, takže jeho vplyv je značne obmedzený. Zároveň platí, že sledujeme historicky najtesnejšie voľby, rozhodnúť môžu tisícky hlasov. V tomto prípade sa môžu nájsť aj v tábore Petra Pellegriniho u zmierlivejších voličoch Hlasu ľudia, ktorí by mohli určitým spôsobom zaváhať. Ak hovoríme o útokoch Igora Matoviča, možno to môže ovplyvniť aj nie veľmi rozhodnutých voličov Štefana Harabina. Môžu sa hnevať, že Peter Pellegrini svojím správaním ukazuje, že má rád luxus a je papaláš. Na nich to môže nejakým spôsobom fungovať, ale Igor Matovič je človek, ktorého naozaj nemá rado veľa ľudí, a jeho vplyv je obmedzenejší ako v predchádzajúcich rokoch.

Témou v kampani boli aj majetkové pomery Pellegriniho. Letel súkromným lietadlom Petra Náhlika a nie je úplne jasné, kde na to pán Náhlik zobral, keďže na otázky médií nereagoval. Ani podľa Transparency International nebola Pellegriniho kampaň transparentná. Môže netransparentnosť kampane ovplyvniť voličov?

Roman Pataj: Bolo by skvelé, keby to mohlo ovplyvniť voľby, ale som skeptický. Keby takéto otázky ovplyvňovali výsledky volieb na Slovensku, tak už v politike nie je Peter Pellegrini, Robert Fico a veľa ďalších politikov, ktorí napriek takýmto a podobným problémom si v politike spokojne nažívajú, dokonca vyhrávajú voľby, stávajú sa členmi vlád. Časť potenciálnych voličov Petra Pellegriniho to môže odradiť, ale nemyslím si, že bude taká veľká, že práve táto otázka ich ovplyvní natoľko, aby zmenila voľby. A teraz hovorím konkrétne o transparentnosti financovania volebnej kampane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie