Denník N

V školách zakážu mobily: V prvých troch ročníkoch úplne, staršie deti budú mať výnimky

Ilustračné foto. Foto - TASR
Ilustračné foto. Foto – TASR

Zákaz mobilov ešte musí schváliť parlament.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najmladšie deti budú mať mobily v školách úplne zakázané, staršie ich budú môcť používať na výnimku od učiteľa. Vyhlásil to vo štvrtok minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).

Reguláciu mobilov avizoval Drucker už vo februári, o konkrétnych pravidlách diskutovala odborná skupina. Tá nakoniec navrhla, aby zákaz mobilov zaviedlo ministerstvo iba ako odporúčanie pre školy, nie ako záväzné pravidlo. Drucker sa však rozhodol inak a zákaz chce zaviesť aj do zákona. A to preto, aby bol ľahšie vymáhateľný.

Ako budú mobily regulované? Deti v 1. až 3. ročníku základných škôl ich nebudú môcť používať vôbec – na hodinách, cez prestávky, nikde v priestoroch školy.

V 4. a 5. ročníku budú môcť mobily v škole používať vtedy, ak to bude potrebné v rámci učiva v štátnom vzdelávacom programe, teda v učebných osnovách predpísaných štátom.

Žiaci od 6. ročníka vyššie budú môcť mobil používať aj vtedy, ak výnimku na hodine udelí učiteľ pre potreby vzdelávania.

„To znamená, že tu máme plošný zákaz používania mobilov s presne uvedenými výnimkami,“ povedal minister školstva. Hlavné dôvody sú podľa neho tie, že mobilné telefóny majú podľa výskumov na deti nevhodný vplyv – horšie sa sústredia, trpia nervozitou, čo zhoršuje ich schopnosti sa učiť. Drucker si od regulovania mobilov sľubuje, že zmenší rozptýlenie pozorností detí a záverom môže byť až zlepšenie výsledkov slovenských detí v meraniach PISA.

Môžu mobil zadržať alebo dať neospravedlnenú hodinu

Ešte nie je jasné, kedy by mohol zákaz začať platiť. Ministerstvo školstva bude pripravovať konkrétne znenie zákona a Drucker nevie, ako dlho môže prijatie zákona v parlamente trvať. Časť by mohla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školstvo

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie