Denník N

Botswana sa vyhráža Nemecku, že mu pošle 20-tisíc slonov. O čom je nevšedný diplomatický spor

Slon africký. Foto - TASR/AP
Slon africký. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi sa vyhráža Nemecku, že mu pošle 20-tisíc slonov, a vraví, že to nie je žart. Nevšedný diplomatický spor vznikol po tom, ako nemecké ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh na sprísnenie dovozu loveckých trofejí, ktorý je súčasťou boja proti pytliactvu.

„Je veľmi ľahké sedieť v Berlíne a mať názor na naše vnútorné záležitosti. Platíme cenu za ochranu týchto zvierat pre svet,“ povedal pre nemecký Bild. Nemci by podľa jeho slov „mali žiť so slonmi tak, ako sa to snažia prikázať Botswančanom“.

Botswana je domovom najväčšej populácie ohrozeného slona afrického na svete. V 90. rokoch tu žilo asi 80-tisíc jedincov, no odvtedy ich počet stúpol na zhruba 130-tisíc.

Slony sú v krajine dlhodobo jednou z hlavných politických tém a Masisi aj vďaka nej vyhral v roku 2019 voľby. Medzi jeho hlavné predvolebné sľuby patrilo zrušenie zákazu lovu slonov a dekriminalizácia homosexuality.

Pre slony sa Masisi dokonca rozhádal s bývalým prezidentom Ianom Khamom, ktorý si ho vybral za svojho nástupcu. Práve Khamova vláda v roku 2014 zákaz lovu zaviedla.

Exprezident v dôsledku sporu odišiel z vládnucej Botswanskej demokratickej strany. „Bolo chybou vybrať Masisiho za môjho následníka,“ povedal vtedy podľa Reuters.

Masisi však lov považuje za dôležitý prostriedok na udržanie populácie slonov pod kontrolou. Stáda podľa neho spôsobujú škody na majetku, požierajú úrodu a ohrozujú obyvateľov.

Botswana v rámci riešenia problému darovala 8-tisíc slonov Angole a ďalších päťsto ponúkla Mozambiku. Slonmi sa rovnako ako Nemecku vyhrážala aj Veľkej Británii.

Prečo slony migrujú

Mnohí Botswančania sa na slony dlhodobo sťažujú a jedným z dôvodov, prečo Masisi presadil obnovenie lovu, sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie