Denník N

Fico sa vyhráža sudcom Najvyššieho súdu. Minister Susko pritakáva

Premiér zaútočil na sudcov. Foto – TASR
Premiér zaútočil na sudcov. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Útoky predsedu Smeru Roberta Fica na sudcov, prokurátorov či policajtov sa za posledné roky stali bežnou súčasťou jeho tlačových besied. Vo štvrtok však pohrozil sudcom Najvyššieho súdu disciplinárnym stíhaním ako premiér, a to rovno na pôde ministerstva spravodlivosti.

Urobil tak počas „kontrolného dňa“ u ministra Borisa Suska (Smer). K útokom sa pridal aj poslanec Tibor Gašpar a premiérovi poradcovia, advokáti David Lindtner a Marek Para, ktorí sú trestne stíhaní.

Sudca Juraj Kliment a jeho kolegovia majú čeliť disciplinárnemu stíhaniu za rozhodnutia ich senátu. Konali vraj na „politickú objednávku“, pričom kľúčové pre spochybňovanie ich rozhodnutí sú nálezy Ústavného súdu. Okrem Klimenta útočili aj na sudcov Petra Štifta a Petra Hatalu.

Fico a jeho poradcovia s Gašparom hovorili o šiestich väzobných rozhodnutiach za roky 2020 až 2023, ktorými došlo podľa Ústavného súdu k porušeniu práv stíhaných. Konkrétne sa však venovali len jednému, a to z mája 2022, ktorým skončil Para vo väzbe. Ústavní sudcovia ho označili za protiústavné.

„Budem klásť otázky, aký bude ďalší postup voči týmto sudcom. Tu nemôžeme prevrátiť list a robiť hrubé čiary,“ hovoril Gašpar, ktorý je predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom ústavnoprávneho výboru. Je podozrivý z toho, že ako policajný prezident v rokoch 2012 až 2018 zneužíval políciu na politické ciele Smeru.

Gašpar opakovane hovorí, že v rokoch 2020 až 2023 pôsobila „zločinecká skupina policajtov, prokurátorov a sudcov“. „Treba hovoriť aj o sudcoch,“ dodal potom, ako pred dvoma týždňami zanikla špeciálna prokuratúra a mnohí policajti, ktorí aj jeho vyšetrovali, skončili mimo službu.

Fico označil Klimenta za Matovičovho človeka na Najvyššom súde, ktorý „kádroval ľudí hlava-nehlava“. Premiér tiež povedal, že sa budú musieť pozrieť na prideľovanie spisov na Najvyššom súde. Spochybňoval, že politicky exponované kauzy končili práve v Klimentovom senáte.

Na súde pritom funguje elektronická podateľňa, teda počítačový systém, ktorý rozhoduje o náhodnom pridelení prípadov.

„Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím možno už dnes

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Ficova vláda

Robert Fico

Slovensko

Teraz najčítanejšie