Denník N

Na referendum idú aj cez deti, strašia ich gejmi, rodičov volajú na pomoc

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V štátnej škole v Spišskej Novej Vsi preverujú, či učiteľka nestrašila deti, že ich z rodín zoberú homosexuáli. Cirkevná škola v Bratislave chce robiť z rodičov aktivistov.

Niektorí aktivisti podporujúci referendum o rodine chcú zvýšiť účasť aj prostredníctvom školopovinných detí. Prípad z východného Slovenska dokonca vyvoláva otázky, či učiteľka na deti nerobí nátlak a nevyvoláva v nich nenávisť k homosexuálom.

„Dcéra prišla zo školy s tým, že keď nepôjdem na referendum, budú chodiť gejovia a lesby do kompletných rodín a budú si z nich brať deti,“ povedala Denníku N matka šiestačky štátnej základnej školy na Komenského ulici v Spišskej Novej Vsi Katarína Štofanová. Dcéra matke tvrdila, že im to takto povedala v piatok triedna učiteľka. „Prišla domov úplne vydesená.“ V stredu sa chystá ísť do školy za učiteľkou.

Riaditeľ školy Peter Kresťanko vraví, že vec prešetrí. Nevie, či je tvrdenie žiačky pravdivé, potvrdil však, že aj on dostal „informáciu od jedného rodiča“. Štofanová povedala, že sa riaditeľovi zatiaľ nesťažovala. Zrejme preto pôjde o ďalšieho z rodičov šiestakov. „Možno to to dieťa pochopilo úplne inak, ako to bolo povedané,“ hovorí riaditeľ.

Do kampane zapojte aj deti, vyzýva riaditeľ

Nejde o jediný prípad, keď sa v školách snažia presvedčiť rodičov, aby sa zapájali do aktivít na podporu referenda alebo išli priamo hlasovať. Denník N má k dispozícii email podpísaný riaditeľom Spojenej školy sv. Františka z Assisi v Bratislave, ktorý dostali rodičia žiakov.

Hľadám dobrovoľníkov, ktorí by mi pomohli vyrobiť 500 ks odznakov pre referendum. Stroj je u mňa, ak pošlete svoje staršie deti alebo môžete prísť sami, prosím, dajte mi vedieť vopred e-mailom. V škole som aj v pondelok,“ píše sa v emaile podpísanom menom riaditeľa Jána Horeckého. Vyzýva v ňom, aby šírili výzvy Aliancie za rodinu (AZR), ich spot, ktorý odmietli odvysielať televízie, kupovali si tričká na podporu referenda a píše, že záujemcom sprostredkuje stretnutie s koordinátormi AZR.

Email pre rodičov obsahuje aj výzvu AZR, ktorá nabáda posielať SMS správy známym v deň referenda, a vysvetlenie riaditeľa. „Neporušíme tým žiaden predpis ani nepísanú etiku. Na školách môže byť ako nevhodná posúdená činnosť politických strán. Toto je niečo iné.“ Na záver emailu vyzýva: „Chceme deti učiť a viesť k pravde. Ukážme im svoje postoje a skutky. Nech vidia, koho majú nasledovať. Odvahu.“

Mobil školy zdvihol jej zamestnanec a prebral odkaz Denníka N so žiadosťou, aby sa k emailu vyjadril, späť zatiaľ nezavolal.

Žiadny nátlak na deti

Riaditeľ školy by nemal zo svojej pozície vykonávateľa prenesených kompetencií štátnej správy, a ani učiteľ, zasahovať do tohto ústavného práva. Zo strany ministerstva nie je preto dôvod na vydanie pokynu ohľadom ďalšieho postupu riaditeľov či učiteľov škôl v tejto veci. V žiadnom prípade nesmie byť na žiakov vyvíjaný nátlak,“ odpísalo ministerstvo školstva na otázku, ako sa majú školy zachovať pred referendom.

Zriaďovateľom cirkevných škôl je cirkev, peniaze však dostávajú zo štátneho rozpočtu.

Konferencia biskupov Slovenska v tomto smere však nekoordinuje nijakú iniciatívu. Ponúkli sme jedine materiály na duchovnú podporu referenda – deviatnik, modlitbu a texty adorácie, ktoré môže použiť každý, kto ich pokladá za vhodné,“ odpísala KBS.

Väčšina parlamentných strán referendum neodmieta a ich predsedovia naň chcú ísť. Výnimkou je SaS, ktorej predstavitelia ho považujú za zbytočné. „Tento prípad len dokazuje, že mnohí ľudia spájajú referendum s otázkami, ktoré vôbec nie sú jeho predmetom. Ľudia sú manipulovaní v prostredí školy, v kostoloch aj na sociálnych sieťach. V spoločnosti rastie výskyt neznášanlivých prejavov voči LGBTI komunite a zvyšuje sa miera jej polarizácie. Za toto nesie Aliancia za rodinu plnú zodpovednosť,“ hovorí poslanec SaS a člen Ústrednej referendovej komisie Martin Poliačik.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie