Denník N

Most a SMK – pomalý koniec veľkých ilúzií

Bývalý predseda SMK József Berényi a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto – TASR
Bývalý predseda SMK József Berényi a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto – TASR

Na rozdiel od väčšiny slovenských dve maďarské strany neprekvapili. Podpora Mosta-Híd i SMK v posledných troch voľbách neustále klesala.

Vo voľbách plných prekvapení patrili dve maďarské strany medzi výnimky, ktoré až tak veľmi neprekvapili.

Most-Híd sa dostal do parlamentu, a aj keď získal menej, než sa všeobecne očakávalo, oproti tomu, ako sa predpovede sekli u iných strán, stále zostal v norme. Stratil pravdepodobne u maďarských aj u slovenských voličov, to by však tiež nikoho nemalo prekvapiť.

Most postupne v každých voľbách od svojho vzniku stráca, v roku 2010 získal 8,12 percenta, pred štyrmi rokmi 6,89 a včera už len 6,53 percenta hlasov. Stráca úmerne tomu, ako voliči prichádzajú na to, že veľký eskamotér Béla Bugár v skutočnosti neponúka nič nové. Sú to väčšinou len starí ľudia a staré praktiky v novom, ale už blednúcom háve.

Strana ekonomických záujmov

Mnohých tunajších Maďarov Most sklamal, lebo za dva roky vo vláde a štyri ďalšie v parlamentnej opozícii toho pre menšinu veľa neurobil. V praxi navyše stranu vždy viac zaujímal ekonomický zisk než problémy menšín. Prejavilo sa to už pri zostavovaní vlády Ivety Radičovej, keď Most tvrdo bojoval o dotačne výnosné rezorty a, naopak, post vicepremiéra pre menšiny a ľudské práva mu museli ostatní skoro vnútiť.

Slovenskí liberálni voliči zase postupne zisťujú, že Most-Híd nie je slovensko-maďarská strana, len časť starej SMK doplnená slovenskými osobnosťami, ktorá si vypočítavo necháva otvorené vrátka do koalície skoro s každým.

Most prežíva vďaka zvyšku slovenských i maďarských ilúzií a preto, lebo je v rámci všeobecnej mizérie pre mnohých (oprávnene) stále menším zlom. Strana Bélu Bugára by sa však tým, za čo sama seba označuje, mohla paradoxne stať až po odchode Bugára a jeho suity do politického dôchodku. Snaha zvaliť zodpovednosť za horší výsledok na nejakého vonkajšieho nepriateľa, aktuálne na novinárov, je iba odvádzaním pozornosti od rozporu medzi starostlivo budovaným imidžom Mosta a skutočnosťou.

Mentálne geto SMK

SMK sa do parlamentu opäť nedostala, to však predpokladala aj väčšina sympatizantov a politikov strany, i keď by to verejne nikdy nepriznali. Aj ona skončila s horším výsledkom ako pred štyrmi a šiestimi rokmi (2010 – 4,33 percenta, 2012 – 4,28 percenta, 2016 – 4,15 percenta). Napriek tomu, že nasadila naozaj všetko.

Lenže nič nepomohlo. SMK nedokázala získať nové hlasy ani z radov sklamaných voličov Mosta. Najmä sa jej však opäť nedarilo zmobilizovať svojich tradičných voličov. Účasť v južných okresoch bola väčšinou hlboko pod celoštátnym priemerom a úplne sklamala aj taká tradičná bašta strany, akou je okres Komárno.

Nepomohlo omladenie kandidátky, zneužívanie utečeneckej krízy ani masívna podpora maďarskej vládnej strany Fidesz a jej médií. Orbánova vláda pritom tesne pred voľbami oznámila, že venuje napríklad 3,3 milióna eur reformovanej cirkvi na Slovensku (jej veriaci sú v drvivej väčšine Maďari) a ďalšie tri milióny eur na zachovanie malých maďarskojazyčných škôl.

Aj pre najmenej polovicu tunajších Maďarov SMK zostáva stranou uzavretou do vlastnej nacionálnej virtuálnej reality a spolkom ľudí odtrhnutých od najvážnejších problémov bežných príslušníkov menšiny. Voličov odrádza aj autoritárskym vystupovaním, snahou úplne ovládnuť celú maďarskú komunitu a nenávistnou rétorikou voči tým, čo s ňou v rámci menšiny nesúhlasia. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa SMK mohla a vôbec chcela vymaniť z mentálneho geta, do ktorého sama seba zavrela.

Namiesto sebareflexie podobne ako Most vinu za neúspech zvaľuje na vonkajšieho nepriateľa a zradcov maďarského národa. S drobným rozdielom, že pre SMK sú týmito nepriateľmi Bugárova strana a jediný maďarskojazyčný denník na Slovensku. Útoky na Új Szó počas celej predvolebnej kampane napokon dokazujú, že SMK s debaklom dopredu počítala a pripravovala si vhodného vinníka, ktorého by potom mohla predhodiť svojim sympatizantom.

Ako rozhodne Orbán

Budúcnosť strany je veľmi neistá. Chýbajú jej charizmatické osobnosti a ťažko môže vymyslieť niečo iné, než čo voličom ponúkala doteraz a čo pre postup do parlamentu opakovane nestačilo.

Jej prežitie závisí aj od vôle vládcu susedného Maďarska Viktora Orbána. Ten sa môže rozhodnúť úplne ju hodiť cez palubu alebo ju ďalej sponzorovať aspoň v nejakej zredukovanej forme ako významnú regionálnu stranu juhu Slovenska a nátlakový prostriedok na úspešnejší Most-Híd. V tejto úlohe by sa mu malá, ale prežívajúca SMK hodila i vtedy, ak by sa opäť zblížil s Bélom Bugárom.

SMK

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie