Denník N

Figeľ: Pre KDH to bolo tvrdé, funkciu ponúknem, prácu si nájdem

Na snímke vľavo bývalý predseda KDH Ján Figeľ, vpravo podpredseda KDH Pavol Zajac počas tlačovej konferencie hnutia k výsledkom volieb do NR SR. Foto - TASR
Na snímke vľavo bývalý predseda KDH Ján Figeľ, vpravo podpredseda KDH Pavol Zajac počas tlačovej konferencie hnutia k výsledkom volieb do NR SR. Foto – TASR

Na celorepublikovom zasadnutí Rady KDH 19. marca ponúkne predseda aj podpredsedovia strany svoje miesta ďalším členom. Ján Figeľ hovorí, že nemá strach, že by si nevedel nájsť prácu.

Ako si predstavujete fungovanie KDH mimo parlamentu?

Fungujeme na všetkých úrovniach politiky, až na to, že momentálne budeme pauzovať na parlamentnej. KDH je aktívne zastúpené v Európskom parlamente aj vo Vyšších územných celkoch a takisto aj v komunálnej sfére. Samozrejme, všetky ďalšie kroky budeme prispôsobovať novému stavu. Cieľom je čo najskorší návrat do parlamentu.

Odstúpite z čela strany?

Ponúknem svoju funkciu na rokovaní celorepublikovej rady. Považujem to za férové a politicky zrelé. Rozhodnutie o tom ako ďalej a s kým ďalej je vecou celého hnutia.

Ponúknu svoje miesta aj podpredsedovia?

Tento krok urobíme spoločne ako predsedníctvo.

Mali ste už pred voľbami nejaké informácie a prieskumy o tom, že sa do parlamentu nedostanete?

Boli signály, že to môže byť slabší výsledok než pred rokmi, práve pre vznik nových strán a istého populizmu, ktorý sa šíri ako rýchle a ľahké riešenie, ale neboli o päťpercentnej hranici. Bola to pre KDH tvrdá správa, aj keď chýbalo veľmi málo hlasov.

Pavol Hrušovský bol neúspešným kandidátom v prezidentských voľbách. Napriek tomu získal 8. miesto na kandidátke. Veľa mladých a nových, o ktorých ste o pred voľbami, sa dostali až na nižšie miesta. Nie je práve toto dôvod, prečo KDH neuspelo?

Ide o to, že tu skôr uspievajú novotvary než štandardná politika, ktorá si logicky vyžaduje generačnú kontinuitu alebo spoluprácu generácií, ktorá je vždy silou ako v rodine, tak aj vo firme a v politike. Mať v jednom tíme skúsenosť a mladosť je výhodou. Ja som za obnovu hnutia, ale vážim si aj skúsenosti a prínos tých, ktorí doteraz kresťansko-demokratickú politiku formovali. Pavol Hrušovský bol dvakrát na čele parlamentu. To je veľmi vážna skúsenosť.

Vraveli ste, že predsedníctvo svoje miesta ponúkne ďalším členom KDH. Je komu? Viete si predstaviť, že by bolo celé predsedníctvo nahradené novými tvárami?

V tom je predsa vyvodenie zodpovednosti, že ponúkneme svoje funkcie. Kto bude zvolený, je vecou všetkých delegátov. Tak ako každý má právo navrhovať, má každý právo aj kandidovať.

Centrála KDH. foto N - Ria Gehrerová
Centrála KDH. foto N – Ria Gehrerová

Hovorí sa už o niekom, kto by stranu mohol prebrať?

V tejto chvíli nie, ale predpokladám, že diskusie sa čoskoro rozvinú. Je vecou nielen debát, ale aj rozhodnutí, aby z toho vzišla zodpovedná voľba.

Spomínajú sa aj predčasné voľby. Dokázali by ste svojich voličov mobilizovať a motivovať aj za kratší čas?

Dá sa veľa urobiť aj v krátkom čase, je to vecou odhodlania, tímovosti, profesionality, v komunikácii aj v praktickej činnosti. Som predvedčený, že comeback KDH do parlamentu je možný. Reči o predčasných voľbách sú po sobote veľmi intenzívne, pretože výsledok nie je sľubný. Viditeľná je otázka, kto je vlastne víťaz a kto porazený, keď pred Slovenskom stoja veľké výzvy, európske aj vnútroštátne. Je možné, že bude treba skôr než o štyri roky rozhodovať o novej zostave.

Premýšľali ste o tom, čo budete robiť , keď nebudete poslancom?

O prácu sa nebojím, skôr potrebujem čas na istý relax a na rodinu, a potom sa zaangažujem tak, aby to bolo užitočné a rozumné.

KDH

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie