Denník N

Šabľa v rukách Richarda Sulíka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Najväčší nepokoj vo mne vyvoláva politik, ktorého odpor voči Európe je autentický.

Autor je editorom týždenníka Respekt,
predseda redakčnej rady Denníka N

Najvýrečnejším obrazom slovenských volieb je Richard Sulík, ako šabľou otvára šampanské a poreže si ruku. Šabľa patrila do výbavy aristokratov, ktorí sa s ňou odmalička učili narábať. Keď ju vezme do ruky niekto, kto túto skúsenosť nemá a je mylne presvedčený, že má na takúto zbraň nárok, môže si tú ruku useknúť.

Slovenskí voliči vzali v sobotu do ruky šabľu a rozsekali politický systém, ktorý sa tvoril štvrť storočia. Zrejme príliš krátky čas na to, aby sa naučili narábať s aristokratickou zbraňou liberálnej demokracie, ktorou je hlas rozumu v slobodných voľbách.

V parlamente už nezostala ani jedna strana, ktorá tento politický systém zakladala. Budú v nej sedieť nacionalisti, fašisti, protieurópski fundamentalisti, ale aj občianski aktivisti, ktorí si zaslúžia úctu a obdiv. Táto zmes bude tvoriť polovicu parlamentu. To už je takmer revolúcia.

Čo sa stalo? Voliči sa rozhodli, že práve prekukli lož, ktorou ich po celé roky kŕmili politici takzvaných systémových strán, ktorých podozrievali z nekalých hier za ich chrbtami. Absolútny nedostatok autenticity, hlboký rozpor medzi tým, akým sa politik javí navonok a akým je vo vnútri, dosiahol istú formálnu dokonalosť, ktorá bola už pre mnohých ľudí neznesiteľná.

Preto mnohí voliči neuverili Ficovi, že to myslí vážne so svojím odporom voči utečencom, a dali svoj hlas autentickým fašistom a nacionalistom, za ktorých dnešnú silu nesie Fico veľkú zodpovednosť. Ficov podiel na rozvrate politického systému, deštrukcii autentickej sociálnej demokracie a na radikalizácii spoločnosti je jeho neblahým osobným vkladom do slovenských dejín.

Najväčší nepokoj však vo mne nevyvolávajú fašisti a nacionalisti. Bolo skôr nenormálne, že na Slovensku neboli zastúpení v parlamente a ich voliči sa ukrývali pod klenbou Ficovho Smeru (na čo bol samotný Fico pyšný). Prečo by malo byť Slovensko lepšie než iné krajiny v našom okolí, kde tvoria extrémisti najmenej dvadsať percent obyvateľstva?

Najväčší nepokoj vo mne vyvoláva Richard Sulík. Je to politik, ktorého odpor voči Európe je autentický. Je to politik, ktorý povalil vládu Ivety Radičovej pre svoj odpor k Európe a dnes dostal do rúk dôkaz, že voliči tento jeho nezmieriteľný postoj oceňujú. Znepokojuje ma, že tohto politika volilo toľko ľudí, čo v minulosti patrili k voličom strán, ktoré boli proeurópske a reformné. Tento muž má v rukách protieurópsku šabľu, o ktorej si myslí, že s ňou dokáže narábať.

Voľby 2016

Komentáre

Teraz najčítanejšie