Péter Magyar sa za niekoľko týždňov stal z neznámeho exmanžela bývalej ministerky spravodlivosti lídrom opozície v Maďarsku, ktorý po dlhých rokoch prvýkrát môže ohroziť absolútnu dominanciu Fideszu.
Magyar ohlásil svoju stranu s názvom Tisza (po rieke Tisa, názov strany je skratkou názvu Tisztelet és Szabadság Pártja – Strana úcty a slobody) v apríli a koncom mesiaca bola jeho strana už najsilnejšia opozičná strana v Maďarsku.
Magyar začal pred eurovoľbami, v ktorých kandiduje už so svojou novou stranou, intenzívnu kampaň naprieč Maďarskom. Chce navštíviť všetky župy a v každej župe má mítingy v desiatich menších a väčších mestách. Napunk navštívil jeho kampaň v západnom Maďarsku, kde prišiel do pevných bášt vládneho Fideszu.
Ako sa to začalo
Kto je vlastne Péter Magyar, o ktorom už niekoľko týždňov rozpráva celé Maďarsko? Jeho meno bolo pred februárom takmer neznáme. Bol to bývalý diplomat, ktorý sa po roku 2018 stal vysoko postaveným manažérom vo viacerých štátnych podnikoch. Jeho manželka Judit Vargová bola od roku 2019 do roku 2023 ministerka spravodlivosti vo vláde Viktora Orbána a mala sa stať líderkou kandidátky strany v eurovoľbách.
Všetko sa zmenilo, keď vo februári vypukla kauza milosti. Judit Vargová, ktorá po prezidentke Katalin Novákovej tiež podpísala milosť pre komplica riaditeľa detského domova, ktorého odsúdili za sexuálne zneužívanie detí, oznámila odchod z politiky. V rovnaký deň vyhlásil aj jej exmanžel Péter Magyar, že sa vzdáva svojich pozícií v štátnych podnikoch a začal otvorene kritizovať Orbánov režim, najmä systém oligarchov a štátnej propagandy.
Jeho prvý rozhovor, ktorý dal youtubovému kanálu Partizán, si za niekoľko dní pozrelo viac ako dva milióny divákov. Rozprával v ňom o tom, ako chcela vláda zasahovať do jeho rozvodu s Judit Vargovou, ako poslali kontrolu do podniku, ktorý riadil, aby ho zastrašili, a aké sú vzťahy medzi Orbánovými oligarchami. Svoju popularitu budoval aj na sociálnych sieťach, kde jeho statusy vyvolávali obrovské ohlasy.

Vstup do politiky
Prvú veľkú protivládnu demonštráciu zorganizoval 15. marca, pri príležitosti maďarského národného sviatku v Budapešti. Dopadlo to nečakaným úspechom: na jeho akciu prišli desaťtisíce ľudí, dokonca viac ako na podujatie premiéra Viktora Orbána.
Začiatkom apríla mal v Budapešti druhé veľké zhromaždenie, na ktoré prišli podľa Magyara státisíce ľudí, ale aj podľa konzervatívnych odhadov ich bolo okolo stotisíc. Na tomto zhromaždení ohlásil, že zakladá stranu, kandiduje v eurovoľbách a spúšťa celoštátnu kampaň.
Fidesz naňho začal útočiť plnou silou: začali o ňom tvrdiť, že týral svoju bývalú manželku, čo potvrdila aj ona v rozhovore pre bulvárnu televíziu blízku vláde. Zaujímavosťou prípadu bolo, že Judit Vargová ako ministerka spravodlivosti odmietala ratifikáciu Istanbulského dohovoru, ktorý označovala za „politickú hystériu“.
Proti Magyarovi použila vládna propaganda všetky svoje nástroje, označovali ho za prisluhovača „Bruselu“, vojnového štváča a psychopata. Narýchlo ho dali aj na plagáty, na ktorých figurujú lídri opozície ako sluhovia Bruselu. Prvýkrát od vzniku Orbánovho režimu však tieto nástroje akoby nefungovali, lebo Magyarova popularita ďalej stúpala.
Aj Magyar pritom použil kontroverzné nástroje. Vytiahol zvukový záznam, na ktorom sa rozprával so svojou manželkou, ktorá ešte ako aktívna ministerka hovorí o tom, ako sa jeden z Orbánových ministrov snažil manipulovať spisy na prokuratúre v závažnej korupčnej kauze. Vzápätí zvolal demonštráciu pred budovu generálnej prokuratúry v Budapešti, na ktorej hovoril o mafiánskom štáte.
V takejto atmosfére spustil svoju celoštátnu kampaň.

Dámske slnečné okuliare za tri milióny forintov
Keď prechádzame cez ospalé dedinky v západnom Maďarsku v župe Vas, máme vážne obavy, čo nás môže čakať na politickom mítingu, ktorý ohlásili na utorok ráno na deväť hodín. Sme pritom v pomerne rozvinutej západnej časti krajiny, blízko k rakúskym hraniciam a prosperita tohto regiónu nepraje opozičným demonštráciám.
V historickom centre malebného mestečka Kőszeg s 11-tisíc obyvateľmi však počúvajú Pétera Magyara, ktorý reční zo zadnej časti náklaďáka pomaľovaného na farby národnej trikolóry, už stovky ľudí. Nie sú to len dôchodcovia: publikum je zmiešané a je tu aj značný počet mladých ľudí. Námestie nie je plné, no nie je tu len niekoľko povaľačov, ale skutočný dav, ktorý veľmi aktívne reaguje na dlhý prejav rečníka.


Péter Magyar opakuje mnohé z toho, čo už povedal na iných miestach: hovorí o zanedbávaní zdravotníctva, o zlom stave školstva, o podlosti vládnej propagandy. Do svojho prejavu však zahŕňa aj miestne témy: porovnáva podmienky v Kőszegu s podmienkami v susednom Rakúsku, spomína miestnych športovcov a národných hrdinov. Táto časť jeho kampane je naozaj dobre premyslená a organizovaná.
Vo svojom prejave spomína, že vládna propaganda sa mu vysmievala, že vraj nosí dámske slnečné okuliare. Využil to na šikovný marketingový ťah: svoje okuliare vydražil za tri milióny forintov (asi 8000 eur) a sumu dal na charitu. Ľudia na námestí očividne tento príbeh poznajú – dianie okolo Magyara je najsledovanejšia politická telenovela v súčasnom Maďarsku.
Ľudia, s ktorými sa nám podarilo rozprávať na námestí, zdôrazňujú, že „Péter nám hovorí, aká je realita dnešného Maďarska“. Na mítingu sa po tréningu zastavila mladá študentka s partnerom. Hovorí, že keďže študuje za učiteľku, je pre ňu dôležité, že sa Péter Magyar zastal učiteľov. Počas posledných parlamentných volieb v roku 2022 boli prvovoličmi a svoj hlas odovzdali opozičnému lídrovi Péterovi Márki-Zayovi. Teraz sa rozhodli voliť Pétera Magyara a jeho stranu Tisza.
„Celé jeho vystupovanie vyzerá lepšie,“ hovorí študentka.

Orbánova bašta
To, že Péter Magyar prišiel z vnútra Fideszu, nikomu nevadí – skôr hovoria, že má výhodu, že lepšie pozná vnútorné fungovanie moci. Ľudia v Kőszegu sú však skeptickí, či Péter Magyar skutočne dokáže priniesť želanú zmenu. Často dúfali márne – ľudia, s ktorými hovoríme, boli väčšinou už aj doteraz voličmi opozície. Sú aj takí, ktorí odmietajú povedať, koho volili naposledy. Možno aj preto, že Kőszeg je vraj baštou Fideszu – viacerí spomínajú, že Fidesz tu má deväťdesiatpercentnú podporu.
Toto je však trošku prehnané číslo: v roku 2022 tu získal Fidesz 60 percent hlasov ako strana, zatiaľ čo zjednotená opozícia získala 29 percent. Vo voľbách individuálnych poslancov kandidát Fideszu získal 62 percent hlasov. (V Maďarsku je zmiešaný volebný systém, 93 zo 199 mandátov v parlamente sa obsadzuje pomerne, podobne ako na Slovensku. Zvyšných 106 poslancov ľudia volia podľa väčšinového princípu v jednomandátových obvodoch.)

Podľa staršieho pána, tiež opozičného voliča, je toto predvolebné zhromaždenie v Kőszegu bezprecedentnou udalosťou. „Toto sa tu ešte nikdy nestalo, ani opozícia, ani Fidesz nikdy nič podobné neurobili,“ hovorí.
Členovia štábu Pétera Magyara hovoria, že jeho užší tím tvorí asi pätnásť ľudí, širší tím tridsať. Kampaň robia „lowcostovo“: majú len tento starý náklaďák s reproduktormi, nemajú však žiadne letáky ani iné marketingové materiály. Členovia štábu tvrdia, že nikto z nich nie je platený a celú niekoľkotýždňovú cestu po krajine absolvujú zadarmo.
Chce vykopnúť ministra pre propagandu
Magyar začal svoje turné po krajine 17. apríla a so svojím tímom najprv navštívil Békešskú župu. V každej župe navštívi desať obcí a miest, župa Vas je štvrtou zastávkou a do volieb chce navštíviť všetkých 19 žúp. Medzitým organizuje 5. mája veľkú demonštráciu v Debrecíne a 8. júna v Budapešti pozýva ľudí na „najväčšiu politickú demonštráciu v Maďarsku od zmeny režimu v roku 1989“.
Po Kőszegu prichádza Péter Magyar do Büku, mestečka s 3500 obyvateľmi. Aj počet záujemcov je asi tretinový ako v Kőszegu, odhadujeme ho na približne 100 ľudí. Aj tu je tábor zmiešaný, sú v ňom mladší aj starší. Kým Magyar reční z svojho nákladného auta, povzbudzujú ho aj z okoloidúceho auta krikom: „Magyar, do toho!“
V Büku získal kandidát Fideszu v roku 2022 63 percent hlasov, zatiaľ čo strana ako taká zvíťazila so 61 percentami, pred opozičnou koalíciou s 27 percentami.

Magyar tu spomenie, že zdravotná služba v obci bola zrušená a miestne kúpele sa nerozvíjajú. Hovorí však aj o celoštátnych problémoch a hriechoch „éry Gyurcsánya a Orbána“. Prvý potlesk si vyslúži, keď povie, že z Budínskeho hradu vykopnú ministerstvo, ktoré riadi vládnu propagandu, aby uvoľnili miesto ministerstvám zdravotníctva a školstva, ktoré orbánovci zrušili.
Divákom sa páči aj to, že Viktora Orbána nazýva „patrónom sýpok“, čím naráža na to, že premiér začal svoju kampaň pred eurovoľbami v uzavretej sýpke na obilie pred vybraným publikom.
V stávke eurovolieb je podľa neho to, či ľudia pošlú do Bruselu a Štrasburgu jeho kandidátov, ktorí sú pripravení a vzdelaní, alebo politikov Fideszu, ktorí „neovládajú jazyky, sú skorumpovaní, drogovo závislí, ale vedia šikovne liezť po odkvapoch“, čím naráža na škandál europoslanca za Fidesz Józsefa Szájera z roku 2020, keď ultrakonzervatívneho politika chytila belgická polícia po nelegálnych orgiách s drogami v batohu.

Líder opozície
Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Medián, ktorý zverejnili 30. apríla, sa strana Tisza po dvoch týždňoch existencie stala druhou najpopulárnejšou stranou Maďarska so 24 percentami. Prvenstvo Fideszu je však ešte stále nespochybniteľné: Orbánova strana má 46 percent. Parlamentné voľby vyhral Fidesz pred dvomi rokmi s 54 percentami.
Do parlamentu by sa dostali ešte strana bývalého premiéra Ferenca Gyurcsánya DK (Demokratická koalícia), recesistická Strana maďarského dvojchvostého psa a liberálne hnutie Momentum.
Podľa prieskumu je Péter Magyar najpopulárnejším politikom z lídrov kandidátok do eurovolieb so 43 percentami. Líder kandidátky Fideszu Tamás Deutsch, ktorý patrí medzi zakladateľov strany, má iba 33 percentnú popularitu.
Magyarovu popularitu potvrdzuje aj jeho privítanie v ďalšom mestečku s názvom Celldömölk, kde v roku 2022 vyhral Fidesz so 62 percentami pred spojenou opozíciou (28 percent) a individuálny mandát získal tiež kandidát vládnej strany so 64 percentami.
Aj tu čakajú Magyara stovky ľudí, ktorí sa s ním po jeho prejave s nadšením fotia.



Tehličku po tehličke
Hoci atmosféra je dobrá, spoločenské napätie, ktoré vládne v celom Maďarsku, dobre ilustruje scéna, keď sa počas Magyarovho prejavu vo vzduchu objaví dron a ľudia začnú kričať a ukazovať prostredníky smerom hore. „To má byť náš dron,“ upokojuje ľudí Magyar.
Vo svojich prejavoch pravidelne spomína, že ľudia v rôznych častiach krajiny sú zastrašovaní, vyhrážajú sa im prepustením z práce, ak prídu na jeho zhromaždenia.
Na každom mítingu spomenie aj prípad reformovaného kňaza Zoltána Tarra, ktorý vystúpil na Magyarovom budapeštianskom zhromaždení a niekoľko dní nato ho vyhodili zo štátnej firmy, v ktorej pracoval.
„Len nechoďte blízko k oknám,“ varujú Magyara jeho stúpenci v Celldömölku. On to zľahčuje tým, že ak sa mu niečo stane, voľby vyhrajú nie dvojtretinovou, ale hneď štvorpätinovou väčšinou.
Aj v Celldömölku odznejú hlavné Magyarove heslá: „jar, mladosť a zmenu ešte nikto nezastavil a ani im sa to nepodarí“; „hovorí sa, že jedna lastovička leto nerobí, ale my hovoríme, že každá povodeň sa začala prvou kvapkou dažďa“ a heslo, ktoré jeho fanúšikovia už skandujú spolu s ním po celej krajine: „krok za krokom, tehličku po tehličke si berieme späť našu krajinu“. Dramaturgia mítingov je prepracovaná a ľudia odchádzajú plní očakávaní. Všetci, s ktorými sme sa rozprávali, nám tvrdili, že už sú rozhodnutí, že budú voliť stranu Tisza a Pétera Magyara.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Napunk
Zoltán Szalay





















