Denník N

Po prvom dni rokovaní u prezidenta to vyzerá na vládu pravice

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

(Aktualizované 20:25 o nové stanovisko Mosta-Híd.) Z vyjadrení lídrov strán vyplýva, že Robert Fico nebude mať s kým novú vládu zostaviť.

Ak by platilo to, čo dnes povedali predsedovia strán, ktorí navštívili prezidenta Andreja Kisku, Robert Fico nemá na vládu dosť hlasov.

Smer

Robert Fico a Marián Kotleba boli jediní predsedovia zvolených strán do parlamentu, ktorí neprišli na stretnutie s Andrejom Kiskom. Kotlebu Kiska nepozval, lebo „nevidí dôvod stretávať sa s extrémistami“, a Fico odletel do Bruselu na samit EÚ. Plánoval sa z neho čo najskôr vrátiť, Kiska s ním viackrát telefonoval a v utorok o 11.00 ho poverí zostavením vlády. Prezident pravdepodobne Ficovi oznámi aj termín, po ktorého uplynutí bude chcieť informáciu, či víťaz volieb dokáže aj zostaviť vládnu väčšinu.

Spoluprácu s Ficom v pondelok cez deň nevylúčili po stretnutí s Kiskom len predseda SNS Andrej Danko a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. S nimi má Smer len 75 hlasov. Večer však predsedníctvo Mosta-Híd prijalo stanovisko, že so Smerom nebudú rokovať. Zvyšné štyri parlamentné strany vylúčili, že by so Smerom išli do vlády, už cez deň. A keďže predseda SNS Andrej Danko „absolútne“ vylúčil možnosť vlády Smeru, SNS a Mariána Kotlebu, dnes platí, že Fico nemá ako vládu zostaviť.

TBEN5409
Kiska mal najprv krátky prejav, potom postupne prijal šesť predsedov politických strán. Foto N – Tomáš Benedikovič

SaS

Richard Sulík prišiel do prezidentského paláca ako prvý a povedal, že je pripravený zostaviť vládu. Podrobnejšie sa vyjadrí vo štvrtok alebo v piatok. V utorok a v stredu je v Štrasburgu a povedal, že zatiaľ je ring voľný pre Roberta Fica. Nevidí dôvod na to, aby zostavovanie vlády trvalo Ficovi celý mesiac. „Otázky, ktoré musia byť zodpovedané, sa veľmi rýchlo zúžia. Ako sa k tomu postaví Béla Bugár, pán Danko. To pôjde rýchlo,“ tvrdil cez deň Sulík.

Video: Sulík: Ak nebudem premiérom, zostanem v Bruseli
autor: Martina Pažitková

Sulík vylúčil, že by vládla SaS so Smerom. „Smer je ľavicová strana, táto ideológia je dovolená, ale pomýlená. Bol by to mačkopes a nechcite odo mňa takéto odpovede, keď sa ideme snažiť o zostavenie vlády v prípade, že sa to Robertovi Ficovi nepodarí. Nepripustil som vládu so Smerom, chceme vládnuť my, našim voličom sme sľúbili, že nepôjdeme so Smerom do vlády,“ povedal Richard Sulík.

S vládou s SNS by problém nemal, nebol by to podľa neho ani mačkopes. „Pán Danko je za to, aby boli nižšie dane, je za zlepšenie podnikateľského prostredia, tu sa dokážeme dohodnúť,“ povedal Sulík.

Strany SaS, OĽaNO, Sieť, Most-Híd, SNS a Sme rodina majú spolu na vládu dosť – 87 hlasov. Dosť by mali aj vtedy, ak by v tejto zostave chýbala Sieť, Sme rodina alebo Most-Híd. Bolo by to však tesné – len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Reštart Siete

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie