Denník N

Takto vyzerá extrémna pravica v Európe, Kotleba patrí medzi najradikálnejších (mapa)

Grécky Zlatý úsvit útočil na migrantov aj fyzicky, Jobbik mal zasa svoju Maďarskú gardu.

Kotlebova strana nie je zďaleka jediná extrémna pravica v parlamente v európskom štáte. Je však jedna z najradikálnejších – spolu s maďarským Jobbikom a gréckym Zlatým úsvitom, ktorí majú blízko k fašistom.

Akademici však termín fašizmus používajú opatrne, pretože je vágny; skôr hovoria o pravicovom extrémizme. „Ktorá strana je pravicovo extrémistická, záleží na krajine – čo je u nás konformné, môže sa v Nemecku či Rakúsku už považovať za extrémne,“ hovorí politológ a expert na výskum politických strán Radoslav Štefančík.

Napríklad v Holandsku homosexuáli extrémistom na rozdiel do Slovenska neprekážajú – zavraždený Pim Fortuyn považovaný za pravicového extrémistu bol homosexuál.

Extrémistické pravicové strany podľa neho spája niekoľko bodov. „Vyzdvihol by som odpor voči existujúcemu ústavnému poriadku, rovnako rasizmus: príslušníkov vlastnej rasy nadhodnocujú a mnohé iné skupiny – etnické či náboženské – diskriminujú. U Kotlebu sú to najmä Rómovia, imigranti a homosexuáli,“ hovorí Štefančík.

„Sú tiež proti pluralite, štát vidia autoritatívne, sú proti multikulturalizmu, majú odpor voči Európskej únii (mnohí sú za odchod),“ dodáva.

Skúsili sme spísať extrémne pravicové strany v parlamentoch európskych krajín. Miera extrémizmu sa medzi nimi líši, u niektorých je to na diskusiu.

fasisti-europa-web

Grécko – Zlatý úsvit

Zlatý úsvit je zrejme najradikálnejšia extrémne pravicová strana v parlamente v európskom štáte. Analytici sa ich neboja označiť termínom neonacistická či fašistická, hoci, pochopiteľne, oni toto označenie odmietajú.

Ich líder sa v minulosti obdivne vyjadroval k Hitlerovi. Zdravia sa zdvihnutím ruky, lídra oslovujú vodca. Proti imigrantom broja nielen rečami, ale na nich aj útočia, najčastejšie na mopedoch.

Do gréckeho parlamentu sa dostali vďaka ekonomickej kríze či vysokému počtu imigrantov v krajine už v roku 2012, odvtedy si v ďalších troch voľbách udržali podporu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie