Denník N

Parlamentní nováčikovia a ich príbehy: jeden hovoril za Fica, ďalší utekal a strieľali mu za chrbtom

Erik Tomáš na mítingu Smeru. Foto N – Vladimír Šimíček
Erik Tomáš na mítingu Smeru. Foto N – Vladimír Šimíček

Do parlamentu sa dostalo veľa nových ľudí. Nájdeme medzi nimi bývalých novinárov, futbalistu Dušana Tittela aj aktivistku na vozíčku, ktorá sa pre svoj hendikep nevedela zamestnať.

Po sobotných voľbách bude sedieť v Národnej rade množstvo nováčikov. Tých za úplne nové strany, Kotlebovu ĽSNS a hnutie Sme rodina Borisa Kollára, sme už predstavili.

No aj za strany, ktoré v minulosti už mali v parlamente svoje zastúpenie, zvolili ľudia poslancov, čo budú v Národnej rade nováčikovia. A mnohí majú zaujímavú históriu.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Na tlačovom odbore úradu vlády pôsobí Erik Tomáš spolu s Beatrice Szabóovou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Erik Tomáš (Smer): človek, ktorý hovoril za Fica

Bývalý reportér televízie Markíza sa v parlamente objaví po prvý raz, aj keď ho po Ficovom boku vidieť už roky. Ako reportér sa dostal do Mečiarovej vily Elektra, keď si poňho na Veľkú noc prišli kukláči, o dva roky zasa v lietadle sprevádzal Ivana Lexu, keď ho deportovali domov z Juhoafrickej republiky.

Tomáš sa venoval ministerstvu vnútra a ako novinár mal za druhej Dzurindovej vlády konflikty s ministrom vnútra Vladimírom Palkom. „Nadobudol dojem, že všetko, čo robím, robím na základe nejakej objednávky,“ vysvetľoval to Tomáš, no podľa svojich slov si vždy len robil svoju prácu.

Video: Toto sú noví poslanci – popierač holokaustu, hviezda bulváru či futbalista
autor: Martina Pažitková

Po nástupe Fica k moci v roku 2006 sa stal hovorcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Za Radičovej vlády bol hovorcom Smeru, potom sa stal šéfom komunikačného odboru úradu vlády, šesť rokov teda pracoval priamo s Ficom.

Najmä na začiatku sa snažil zlepšiť vzťahy Fica s novinármi, ktorým súčasný premiér nadával do hyen a hadov. Šéf Smeru po Tomášovom príchode stiahol žaloby na médiá.

Neskôr sa postoj Fica k novinárom zase vyhrotil.  Niektorí reportéri kritizovali aj správanie Erika Tomáša, pre ktoré mu v roku 2013 chceli udeliť hovorcovskú anticenu. „Dôvodom boli metódy jeho práce, spojené s nátlakom, zastrašovaním, aroganciou,“ vysvetľoval to vtedajší komentátor Hospodárskych novín Arpád Šoltész.

Tomáša nominácia na anticenu nahnevala a u organizátorov dosiahol, že zrušili jej udeľovanie. Neskôr sa za svoju reakciu ospravedlnil a napísal, že ho pobavilo, ako ju vystihol „jeho obľúbený karikaturista Shooty“.

Alojz Baránik
Alojz Baránik sa po dramatickom úteku dostal do Kanady, na Slovensko sa vrátil po roku 1989.

Alojz Baránik (SaS): utekajúci pred neslobodou

Právnik a tímlíder Slobody a Solidarity pre spravodlivosť pracuje posledné roky ako advokát a zastupuje najmä americké spoločnosti na Slovensku.

Ešte predtým, v 80. rokoch, sa ako emigrant zo socialistického Československa snažil uchytiť v kanadskom Toronte. Najprv ako šofér, neskôr sa mu podarilo zohnať miesto úradníka a realitného makléra.

Novému začiatku v Kanade predchádzal dramatický útek z Československa cez bývalú Juhosláviu, kam šli oficiálne na dovolenku. Na blogu Denníka N ho opísal Peter Mikšík. Baránik ako 27-ročný utekal spolu s manželkou a štvorročným synom. Ich plán zamiešať sa medzi turistov na jednu z výletných lodí, ktoré premávali z Juhoslávie do Talianska, stroskotal, nepodarilo sa im dostať ani vlakom do Rakúska.

Nakoniec sa rozhodli prejsť pešo zelenú hranicu medzi Talianskom a Juhosláviou pri pohraničnom meste Kozina. V lese, len kúsok od pohraničnej čiary, však narazili na juhoslovanského pohraničníka. Pokúsili sa ho podplatiť, ale to ho len rozhnevalo. Rozhodli sa teda utekať. Baránik jednou rukou držal syna, druhou sa snažil vytrhnúť vojakovi, ktorý sa ho snažil zastaviť. Aj údermi pažbou samopalu.

Podarilo sa mu to. Zmätený vojak nevedel, či má skôr bežať za Baránikom, alebo jeho ženou. Párkrát vystrelil, pravdepodobne do vzduchu, no celej rodine sa podarilo dostať cez hranicu, kde im pomohol taliansky vojak.

Po roku 1989 sa cez Prahu vrátil na Slovensko.

Foto - TASR
Karol Farkašovský viedol aj Rádio Slovensko. Foto – TASR

Karol Farkašovský (SNS): od Zajaca k Dankovi

Bývalý novinár a moderátor začínal v Československom rozhlase. Po revolúcii pracoval v slovenskej redakcii BBC v Londýne. Keď padol Mečiar, stal sa šéfom Rádia Slovensko.

V roku 2002 sa objavil po boku jedného z najreformnejších a zároveň najkritizovanejších ministrov druhej Dzurindovej vlády, Rudolfa Zajaca, ktorý viedol rezort zdravotníctva.

Po takmer štyroch rokoch vo funkcii Zajacovho hovorcu sa Farkašovský vrátil do médií – rovno ako moderátor Televíznych novín najsledovanejšej televízie Markíza. V roku 2012, po nástupe nového šéfa spravodajstva Henricha Krejču, Markíza preškrtala moderátorské dvojice a Farkašovského v podstate zo dňa na deň prepustili.

Krátko bol hovorcom bratislavského letiska, no aj odtiaľ musel odísť – pre nespokojnosť vedenia. „Vzhľadom na to, že niekoľkomesačná spolupráca neprinášala letiskovej spoločnosti žiadne výsledky, predložilo vedenie spoločnosti Karolovi Farkašovskému dohodu o ukončení pracovného pomeru,“ vysvetľovala to štátna firma.

Bývalý moderátor, inak manžel lokálnej političky Smeru a tiež bývalej novinárky Ľudmily Farkašovskej, si potom založil firmu a moderoval teleshopping, kde ponúkal výrobky pre zdravie. Za SNS najprv neúspešne kandidoval do europarlamentu, kandidatúra do Národnej rady mu už vyšla.

Foto - TASR
Silvia Petruchová si napriek dosiahnutému vzdelaniu prácu hľadala ťažko. Foto – TASR

Silvia Petruchová (OĽaNO): jediná vozičkárka

Kandidátka hnutia Igora Matoviča bude jedinou poslankyňou spomedzi vozičkárov. Nie však úplne prvou, v parlamente už v rokoch 2002 až 2006 pôsobil telesne postihnutý poslanec Peter Bódy (najprv za SDKÚ, potom za Slobodné fórum).

Pre Petruchovú, ktorá sa snaží ukazovať, že aj na vozíčku môže človek žiť úplne samostatne, bude práca poslanca tak trochu aj kariérny skok. Napriek tomu, že vyštudovala dve vysoké školy, sa jej totiž práca nehľadala ľahko. Kým vlani našla miesto účtovníčky, musela stráviť osemnásť mesiacov prezeraním inzerátov a odpovedaním na ponuky.

Príčinou bol práve jej hendikep. „Niekde mi to dokonca povedali priamo – nemáme tu ani len bezbariérový vstup, a kvôli vám ho robiť nebudeme,“ opisovala na jeseň svoje peripetie Denníku N.

V hlavách mnohých šéfov bolo skrátka zamestnanie vozičkára starosťou navyše.

FOTO - TASR
Ako kandidát do eurovolieb Dušan Tittel neuspel, do parlamentu sa dostal. Foto – TASR

Dušan Tittel (SNS): politik futbalista

Jeden z najznámejších slovenských futbalistov má zatiaľ za sebou viac športových úspechov ako politických, aj keď ani v politike úplným nováčikom nie je. Už v rokoch 2001 až 2005 sedel v zastupiteľstve Bratislavskej župy, kam ho zvolili za Alianciu nového občana Pavla Ruska.

Práve v roku 2001 Tittel skončil s futbalom ako hráč. Ako trojnásobný majster Slovenska, trojnásobný víťaz ankety Futbalista roka a človek, ktorý viac ako 50-krát nastúpil za národný tím. Väčšinu svojej hráčskej kariéry strávil v bratislavskom Slovane.

V posledných rokoch pracoval v klube Ivana Kmotríka aj na manažérskych postoch, ešte vlani tam bol generálnym riaditeľom, pár mesiacov dokonca trénerom – nie úspešným. Potom odišiel do MFK Ružomberok, kde je v tejto chvíli športovým a marketingovým riaditeľom.

Tittel, podobne ako Farkašovský, kandidoval za SNS aj v roku 2014 v eurovoľbách. SNS však vtedy získala menej ako miniatúrna strana TIP (3,61 percenta).

V sobotných voľbách sa Tittel prekrúžkoval do parlamentu z 20. miesta kandidátky.

Foto - TASR
Popularita Igora Janckulíka je spojená s oravskými dobrovoľnými záchranármi. Foto – TASR

Igor Janckulík (Sieť): šéf oravských záchranárov

Neznámy poslanec Siete je v skutočnosti jedným z mála, ktorý pre stranu udržal aspoň jednu z jej bášt. V jeho rodnej oravskej obci Krušetnica mala Procházkova strana takmer 50 percent a v celom okrese Námestovo nadpriemerných 14 percent.

Janckulík pri tomto úspechu zohral nepochybne veľkú úlohu, čo dokazuje aj to, že takéto čísla Siete boli v celoslovenskom meradle skôr výnimkou.

S výrazným náskokom vyhral voľby aj v roku 2013, keď ako nezávislý kandidoval za Námestovo do zastupiteľstva Žilinskej župy. Skončil prvý, s odstupom tisíc hlasov od ďalšieho kandidáta.

Jeho popularita je spojená najmä s oravskými dobrovoľnými záchranármi. Zakladal oravský záchranný systém a podieľal sa na organizovaní mnohých pátracích akcií, pri ktorých spolupracovali dobrovoľníci so štátnymi záchranármi. Neraz dokázal do terénu dostať stovky ľudí, ktorí prečesávali oravské lesy.

Len pred mesiacom sa im podarilo zachrániť dvoch Poliakov, ktorí na Orave zablúdili pri skialpinistickej túre.

Noví poslanci v parlamente

Smer

 • Erik Tomáš, riaditeľ
 • Denisa Saková, vedúca služobného úradu
 • Monika Jankovská, štátna tajomíčka
 • Vojtech Ferencz, štátny tajomník

SaS

 • Martin Klus, vysokoškolský pedagóg
 • Jozef Rajtár, podnikateľ
 • Karol Galek, energetik
 • Alojz Baránik, advokát
 • Renáta Kaščáková, projektová manažérka
 • Miroslav Ivan, výkoný riaditeľ
 • Anna Zemanová, SZČO a poslankyňa Z BSK
 • Branislav Gröhling, podnikateľ
 • Milan Laurenčík, starosta
 • Vladimír Sloboda, manažér

OĽaNO-Nova

 • Veronika Remišová, protikorupčná občianska aktivistka
 • Alan Suchánek, lekár, chirurg
 • Marek Krajčí, lekár, detský kardiológ
 • Oto Žarnay, učiteľ, občiansky aktivista
 • Eduard Heger, ekonóm, kresťanský aktivista
 • Gábor Grendel, novinár
 • Viera Dubačová, divadelná režisérka, občianska aktivistka
 • Ján Budaj, Zmena zdola
 • Jozef Lukáč, manažér obchodnej skupiny, kresťanský aktivista
 • Anna Verešová, riaditeľka zariadenia pre matky s deťmi v núdzi
 • Soňa Gaborčáková, riaditeľka domova sociálnych služieb
 • Silvia Petruchová, živnostníčka, ekonómka
 • Miroslav Sopko, učiteľ, viceprezident Slovenskej komory učiteľov

SNS

 • Andrej Danko, advokát
 • Eva Smolíková, učiteľka
 • Dušan Tittel, športový manažér
 • Karol Farkašovský, moderátor
 • Jaroslav Ridoško, lekár
 • Stanislav Kmec, manažér
 • Rudolf Urbanovič, zástupca primátora
 • Magdaléna Kuciaňová, advokátka
 • Tibor Bernaťák, advokát
 • Peter Pamula, odborný pracovník
 • Radovan Baláž, riaditeľ spoločnosti
 • Eva Antošová, manažérka

ĽS NS

 • Marian Kotleba, šéf VÚC v Banskej Bystrici
 • Martin Beluský, generálny riaditeľ
 • Rastislav Schlosár, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti
 • Juraj Kolesár, technik
 • Milan Uhrík, riaditeľ úradu BBSK
 • Natália Grausová, lekárka
 • Martin Kotleba, ekonóm
 • Ondrej Binder, stolár
 • Stanislav Drobný, mestský policajt
 • Milan Mazurek, manažér e-shopu (náhrada za Andreja Medveckého, ktorý sa vzdal mandátu)
 • Ján Kecskés, tajomník predsedu VÚC
 • Stanislav Mizík, učiteľ
 • Peter Krupa, elektrotechnik
 • Jana Nehézová, vedúca oddelenia

Sme rodina

 • Boris Kollár, podnikateľ
 • Martina Šimkovičová, novinárka
 • Milan Krajniak, vydavateľ
 • Peter Marček, predseda predstavenstva
 • Petra Krištúfková, manažérka
 • Peter Pčolinský, občiansky aktivista
 • Rastislav Holúbek, podnikateľ
 • Peter Štarchoň, prodekan
 • Ľudovít Goga, podnikateľ
 • Zuzana Šebová, ekonómka
 • Adriana Pčolinská, vysokoškolská pedagogička

Most-Híd

 • Peter Kresák, vysokoškolský  učiteľ

Sieť

 • Katarína Macháčková, primátorka
 • Alena Bašistová, vysokoškolská pedagogička
 • Katarína Cséfalvayová,  vysokoškolská pedagogička
 • Eduard Adamčík, ekonóm
 • Igor Janckulík, podnikateľ
 • Simona Petrík, podnikateľka

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie