Denník N

Sulík je v SaS stále silnejší, zaujímavý je aj súboj za ním (grafy krúžkov a hlasov)

Čo hovoria výsledky volieb o Sulíkovi a SaS?

Lídrom opozície sa po sobote stala SaS, ktorej podľa prieskumov ešte pred pár mesiacmi hrozilo vypadnutie z parlamentu, ktorú utečenecká kríza rozdelila na dva tábory a ktorej líder je aj pre mnohých voličov strany kontroverzný.

Ako sa strane podaril výsledok a do akej miery ostáva dieťaťom svojho predsedu?

 

1. SaS sa vrátila na výsledok z roku 2010

Liberáli majú šancu postaviť premiéra s takmer identickým výsledkom, aký uhrali pred šiestimi rokmi – získali vtedy 307-tisíc hlasov (teraz 315-tisíc) a totožný podiel 12,1 percenta hlasov.

Pripomeňme, že vtedy ich ešte dokázala napravo prekonať SDKÚ, ktorá získala o vyše 80-tisíc hlasov viac a mala tak 15,4 percenta.

Napriek tomu Sulíkovi teraz nestačilo len to, aby mu odpustili jeho pôvodní fanúšikovia, ktorí mohli byť v roku 2012 naštvaní za pád vlády. Musel totiž kompenzovať aj neprítomnosť Igora Matoviča, ktorý dostal pred šiestimi rokmi na kandidátke SaS 40-tisíc krúžkov a časť voličov určite stiahol so sebou.

 

2. Sulík je v strane silný. A stále silnejší

Predseda SaS nemá ani nikdy nemal v strane tak silnú pozíciu, ako má Fico v Smere, krúžky dostáva od 40 až 60 percent jej voličov. No jeho líderstvo sa od počiatkov citeľne posilnilo.

V roku 2010 získal 120-tisíc krúžkov (39,2 percenta) a pred druhým Danielom Krajcerom mal náskok necelých 30-tisíc krúžkov. Teraz porazil Luciu Nicholsonovú o vyše 94-tisíc a z pohľadu absolútnych čísiel aj percent má historicky najväčší náskok pred dvojkou. Potvrdzuje sa tak trend z roku 2010 aj eurovolieb, kde mal vždy Sulík preferenčné hlasy od aspoň 55 percent voličov a náskok pred druhým najúspešnejším okolo 25 percent.

3. Opozičné krídlo uspelo

Historický úspech dosiahli na kandidátke aj Nicholsonová a Martin Poliačik. Nicholsonová rástla v parlamentných voľbách z 5-tisíc krúžkov (2010) cez 16-tisíc (2012) až na súčasných 84-tisíc. Podobne tak Poliačik, ktorý v prvých dvoch voľbách dostal päť- a sedemtisíc a teraz vyskočil na takmer 46-tisíc, čím sa takmer dotiahol na Ľubomíra Galka, ktorý mal minule päťkrát viac krúžkov (Galka preskočil aj Jozef Mihál, ktorý mal v roku 2012 oproti nemu polovičný výsledok).

Zhrnuté:

Aj keby bola SaS lídrom opozície, Richard Sulík by mal ostať na Slovensku. Nielenže dostal obrovskú podporu voličov svojej strany, ktorí ho zjavne chcú vidieť v slovenskom parlamente (lebo práve doň sa v sobotu volilo), ale nie je ani jasné, kto by v jeho neprítomnosti mal byť lídrom strany – dvojka kandidátky Galko sa krúžkovaním dostal až na štvrté miesto, na druhej strane ani mandát Nicholsonovej nie je taký silný, aby ona bola faktickou šéfkou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie