Denník N

Sulík v nemeckej televízii: Odstráňte eurofondy, priniesli nám korupciu

Richard Sulík patrí k veľkým kritikom Európskej únie. Foto – TASR
Richard Sulík patrí k veľkým kritikom Európskej únie. Foto – TASR

Richard Sulík v nedeľu v diskusnej relácii televízie ARD v Berlíne povedal, že horná hranica prijímania utečencov na Slovensku je nula, spochybnil Angelu Merkelovú aj eurofondy.

Richard Sulík sa v nedeľu po televíznych debatách ponáhľal, ešte v ten večer totiž sľúbil, že príde debatovať do diskusnej relácie nemeckej televízie ARD. Výsledok? Predseda SaS v Berlíne prezentoval tvrdé protiutečenecké výroky, spochybnil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a nakoniec vyhlásil, že eurofondy tak korumpujú, že by bol za to, aby ich Slovensko prestalo čerpať.

Pozrime sa teda na to, čo si o Európskej únii a utečeneckej kríze myslí politik z druhej najsilnejšej strany, ktorý v prípade neúspešného pokusu Roberta Fica môže dostať poverenie na zostavenie vlády a napokon sa stretávať s Merkelovou zoči-voči na samitoch Únie.

Europoslanec Sulík hneď na úvod povedal, že „horná hranica prijímania utečencov na Slovensku je nula“, čo onedlho vysvetlil tým, že je to iba to, „čo občania Slovenska chcú“.

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Tvrdo na hraniciach

Pobúrenie vyvolali slová, že policajti „nemusia utečencov hneď zabiť, ale musia použiť násilie, aby ochránili hranicu“. Podobne sa vyjadrila minulý mesiac šéfka extrémne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko – povedala, že policajti na hraniciach by mali strieľať na migrantov, ktorí sa snažia nelegálne prekročiť hranicu. V Nemecku to vyvolalo pobúrenie.

V štúdiu so Sulíkom diskutovali rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, predsedníčka Strany zelených Katrin Göringová-Eckardtová, predsedníčka ľavičiarov Katja Kippingová a nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD).

V uzavretí hraníc vidí Sulík riešenie krízy a za príklad dáva Španielsko, ktoré si na rozdiel od Grékov vie južnú hranicu, teda pobrežné vody, dôsledne ochrániť.

„Minulý rok sa tam utopilo koľko, neviem, jedenásť ľudí? Ale na juhovýchodnej hranici, kde nie je zábrana a kde ich prostredníctvom ‚pull efektu‘ doslova pozývajú do Nemecka, je 2 900 mŕtvych,“ upozorňoval. „Ak zatvoríme hranicu, ľudia prestanú chodiť a neutopí sa tam taký vysoký počet ľudí. Európa sa musí chrániť.“

Za tieto výroky si vyslúžil kritiku najmä od predsedníčky nemeckých ľavičiarov Kippingovej. „Aký to máte obraz o ľuďoch?“ pýtala sa a kritizovala lídra SaS, že ignoruje rodiny s deťmi, ktoré utekajú pred vojnou a prenasledovaním. Debata sa podľa nej nemala točiť okolo ochrany hraníc, ale okolo pomoci ľuďom.

Nemeckému ministrovi spravodlivosti Sulík odkázal, že keď hovorí o riešení krízy, v skutočnosti len používa „krajšie slová pre zatvorenie hraníc“. Európska únia podľa neho žalostne zlyháva, keď sa ani na troch samitoch lídri na ničom nedohodli.

„Na jednej strane je Merkelová, ktorá nechce zavrieť hranice, ale chce zaplatiť Turecku, aby hranicu zatvorili oni. Čo je to podľa vás? Je to zbabelé a dvojtvárne. Európska komisia zaspala, namiesto aby konala a Grécko napríklad vylúčila zo schengenu,“ povedal Sulík.

Eurofondy môžu za korupciu na Slovensku

Keďže Slovenska sa priamo migračná kríza netýka a nechce dobrovoľne prijímať utečencov na základe kvót, moderátorka relácie Anne Willová sa predsedu SaS opýtala, či Slovensko z Únie neberie viac, ako jej dáva späť. Sulík nazval EÚ všetkým, len nie solidárnym spoločenstvom, pretože je to najmä spoločenstvo zmlúv, ktoré európske elity aj tak porušujú.

Nové električky si Bratislava mohla dovoliť len vďaka eurofonom. foto N - Tomáš Benedikovič
Nové električky si Bratislava mohla dovoliť len vďaka eurofondom. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Platíme každý rok jednu miliardu eur do fondu EÚ a máme právo na približne tri miliardy, ale nevyčerpáme všetko. Tieto peniaze priniesli do našej krajiny veľa korupcie,“ vyhlásil Sulík a rozosmial niektorých divákov v štúdiu. „Sú to peniaze, ktoré v úvodzovkách nikomu nepatria, lebo prišli od EÚ. Odstráňte tieto peniaze, ja som jediný, kto s tým súhlasí.“

Sulík zašiel ešte ďalej a povedal, že EÚ by mohla zrušiť aj dotácie na podporu poľnohospodárstva, pretože ho likvidujú. „Ostatné krajiny dostávajú viac peňazí a naši poľnohospodári nie sú schopní súťaže. Takže zrušte tieto peniaze alebo nezrušte, ale, prosím, nevyhrážajte sa nám, keď nechceme prijať utečencov.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie