Denník N

Nové turecké požiadavky komplikujú migračný samit EÚ

Turecký premiér Ahmet Davutoglu chce ešte viac peňazí. Foto – TASR/AP
Turecký premiér Ahmet Davutoglu chce ešte viac peňazí. Foto – TASR/AP

Dohoda s Ankarou v snahe zatvoriť balkánsku utečeneckú cestu uviazla na pondelkovom samite na otázkach peniazov a slobody slova.

Priebeh mimoriadneho samitu lídrov EÚ, venovaného výhradne riešeniu migračnej krízy, potvrdzuje staré pravidlo, že keď niečo vyzerá príliš jednoducho a dobre, nestane sa to.

Pôvodný plán predpokladal dohodu na tom, že „balkánska cesta cez Európu“ je pre migrantov „zatvorená“, že „politika otvorených dverí sa skončila“ a že všetci nesýrski migranti budú odoslaní naspäť do Turecka, odkiaľ veľká väčšina z nich prišla, a Turecko za to dostane od EÚ pomoc.

Predseda Európskej rady Donald Tusk minulý týždeň odchádzal z Turecka s predbežnou dohodou, že výmenou za tri miliardy eur pomoci dostane EÚ od Turecka garanciu, že obmedzí migráciu utečencov zo svojho územia do EÚ, že bude preberať naspäť migrantov bez práva na azyl a bude účinnejšie (v spolupráci s NATO a Gréckom) bojovať proti prevádzačom.

Pred začiatkom samitu sa teda jediná sporná otázka týkala formulácie v návrhu záverečného vyhlásenia samitu, podľa ktorej je „balkánska cesta cez Európu zatvorená“. To sa zdalo nemeckej kancelárke neprimerané, keďže vecne táto deklarácia nezodpovedá realite.

Nové „ale“…

V pondelok, v predvečer samitu, sa však kancelárka Merkelová a holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina práve predsedá EÚ, stretli s tureckým premiérom Ahmetom Davutogluom na večeri, a všetko bolo inak. Turecko začalo stupňovať požiadavky.

Predovšetkým žiada ďalšie tri miliardy eur do roku 2018, jednoduchší prístup k schengenským vízam pre tureckých občanov od júna tohto roka, zrýchlenie prístupových rokovaní s EÚ a zmeny v dohode o presídľovaní utečencov tak, aby nielen EÚ mohla vyhosťovať migrantov, ktorí nemajú právo na azyl, ale aby tiež prijímala utečencov z Turecka.

A to vtedy, ak na azyl nárok majú (v pomere jedna k jednej – teda že EÚ prijme jedného sýrskeho utečenca s právom na azyl za každého utečenca, ktorý bude presídlený z gréckych ostrovov naspäť do Turecka). Podľa hlavného európskeho korešpondenta portálu Politico Matthiewa Karnitschniga sa večera kancelárky s tureckým premiérom javí ako „masívny strategický prehmat“, ktorý „poskytol tureckému prezidentovi Erdoganovi príležitosť zvýšiť požiadavky“.

Sám Erdogan dal už pred začiatkom rokovania najavo, že vyjednávanie bude tvrdé, keď kritizoval EÚ, že peniaze na pomoc s utečencami sú sľúbené už štyri mesiace. „Očakávam, že premiér sa z Bruselu vráti s peniazmi,“ odkázal Erdogan lídrom EÚ.

Ťažké rokovanie aj hľadanie miliard

Nájdenie dohody nebude ľahké. EÚ už nemá k dispozícii väčšie sumy „rýchlych peňazí“, a ďalšie tri miliardy eur k už sľúbeným trom miliardám sú obrovskou sumou. Liberalizácia vízového režimu s Tureckom je citlivá bezpečnostná otázka a urýchlenie prístupových rokovaní s Tureckom, ktoré je podľa vlastného premiéra „pripravené stať sa členom Únie“, je ešte zložitejšie.

„Spolupráca s Tureckom neznamená, že akceptujeme všetko, čo sa v Turecku deje. Médiá by v Turecku mali byť slobodné, a to všade,“ vyhlásil francúzsky prezident François Hollande v reakcii na víkendové „prevzatie“ jedného z hlavných opozičných denníkov Zaman tureckou vládou.

Otázku slobody tlače otvorili na samite s tureckým premiérom podľa diplomatických zdrojov aj britský a belgický premiér. A predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz zasa povedal, že „musím vysloviť silné obavy Európskeho parlamentu, čo sa týka alarmujúceho vývoja slobody tlače v krajine“.

Dohoda s Tureckom je kľúčový bod programu dnešného samitu, bez ktorého sa podľa lídrov len ťažko zlepší situácia v Grécku a ďalších krajinách čeliacich masívnej utečeneckej vlne.

Lídri by potom mali rokovať aj o „pláne na záchranu schengenu“, ktorý bude obsahovať podrobný súpis opatrení na ochranu vonkajšej hranice EÚ, prijímaných postupne v priebehu tohto roka. Plán predpokladá, že „najneskôr v novembri 2016 by mala byť európska hraničná a pobrežná stráž plne funkčná“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie