Denník N

Sexuológ: Sme národ pokrytcov a potláčame prirodzené

Foto N – Matej Dugovič
Foto N – Matej Dugovič

Prišiel k nemu otec a žiadal od neho, aby jeho synovi vyhovoril homosexualitu. Syn chcel otca potešiť, našiel si aj dievča a pol roka s ním randil. No nefungovalo to. Viaceré prípady zo svojej praxe opisuje sexuológ a urológ Jozef Dúbravický.

Máte deti? Kedy sa dozvedeli o sexe?

Postupne im to dávkujem od šiestich rokov. Nie hneď o sexe, ale ako vznikajú a rodia sa deti. Pustil som im krásny a poučný seriál Bol raz jeden život.

Akú sexuálnu výchovu mali na škole?

Z môjho pohľadu nedostatočnú, len niečo v rámci biológie.

Sú Slováci dostatočne sexuálne vzdelaní?

Sexuálnu gramotnosť hodnotím ako veľmi zlú. Mal som klientov, ktorí nemali dostatočnú sexuálnu výchovu na škole a zároveň z náboženských dôvodov sexualitu potlačovali. Partnerka odmietala partnera do svadby a ako manželia prišli za mnou s neplodnosťou. Keď som sa spýtal, ako často majú intímny kontakt, povedali, že dvakrát za rok. Síce muž ženu veľmi ľúbil, ale počas ich vzťahu si našiel koníčky, vyblokoval sa a sexuálnu túžbu potlačil.

Takisto som mal prípad dlhoročnej neplodnosti, keď partneri spolu v minulosti sexuálne žili, ale v nejakom období partnerka začala viac praktikovať vieru a potlačila partnera. Veľa nábožensky založených párov je neplodných a nemyslím tým len kresťanské. Sexualita je prirodzená, ale my sme mimoriadne pokrytecká spoločnosť. Potláčame prírodu a myslíme si, že sa to nedeje.

Sexuológ a urológ Jozef Dúbravický (42) vyštudoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v roku 1996, odvtedy pracuje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. V Bratislave a Šamoríne vedie Urocentrum. Foto N – Vladimír Šimíček

Máte pacientov aj s iným pre Slovensko netradičným vierovyznaním?

Mal som 16-ročného pacienta, ktorý bol z jednej z takých komunít. Prišiel so zápalom genitálu, ale najviac sa bál, aby sa jeho vychovávateľ nedozvedel, že masturbuje. Povedal som mu, že je to jeho vec, že to nebudem riešiť. Ja som za otvorenú spoločnosť a toleranciu. Masturbácia bola, je a bude – a z môjho pohľadu sú tieto veci neprirodzene potláčané. 

 Som šokovaný, koľko mladých aj starých, žien aj mužov, má sexuálne kontakty, pri ktorých ochorejú. Mrzí ma, že odporcovia sexuálnej výchovy nesedia v ambulanciách a neriešia následky nedostatočnej informovanosti.

Myslíte si, že tieto prípady by vyriešila kvalitná sexuálna výchova?

Otázka je, čo je kvalitná. Deti si zaslúžia pozornosť, trošku viac o tom hovoriť a poučiť ich. Keď sa odkladá plodnosť, trpí celá populácia. Odporcovia sexuálnej výchovy, ktorých rešpektujem, však žijú vo svojom svete a neveriacich nedokážu pochopiť. Potom vznikajú problémy s promiskuitou mladých ľudí a nechráneným sexom. To je dennodenný problém. Som šokovaný, koľko mladých aj starých, žien aj mužov, má sexuálne kontakty, pri ktorých ochorejú. Toto považujem za problém sexuálnej gramotnosti. Mrzí ma, že odporcovia sexuálnej výchovy nesedia v ambulanciách a neriešia následky nedostatočnej informovanosti.

Oni sa práve obávajú, že sexuálna výchova vedie k predčasným sexuálnym skúsenostiam.

Je čiastočná pravda, že deti môžu mať tendenciu častejšie o tom rozmýšľať. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že to, čo je zakazované, láka ešte viac. Považujem za zmysluplné, ak je prístup voľnejší a zároveň pod kontrolou. Pozrime si, aká je výchova v Holandsku alebo Austrálii. Tí ľudia sú tolerantnejší aj k iným sexuálnym orientáciám. Žijú spokojnejší život ako tí rigidní. 

Poznám prípad jednej bratislavskej školy, kde sa deväťročné deti učili, že sa penis zasúva do vagíny. Nie je to priskoro?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie