Denník N

Jeden migrant za utečenca, môže dohoda s Tureckom fungovať?

Na gréckych hraniciach. FOTO - AP
Na gréckych hraniciach. FOTO – AP

Dohoda o zastavení migračnej krízy má dva zádrhy: upadajúcu slobodu v Turecku a jeho schopnosť vykonať ju.

Výsledky „migračného summitu“ EÚ sú v skratke také, že lídri sa dohodli na hrubých obrysoch dohody s Tureckom a do najbližšieho summitu 17. marca budú hľadať priechodnú cestu, ako túto dohodu definitívne schváliť a realizovať.

Vzhľadom na očakávania, že summit prebehne bez vážnejších problémov, je to pre mnohých sklamanie, akokoľvek sa lídri európskych inštitúcií pokúšajú predať to ako úspech.

Turecko totiž všetkých prekvapilo – na poslednú chvíľu vznieslo ďalšie požiadavky (najmä žiadosť o ďalšie 3 miliardy eur na migrantov, liberalizáciu vízového režimu a urýchlenie prístupových rokovaní Turecka do EÚ).

Nový mechanizmus

Výmenou za to ponúklo nový mechanizmus výmeny utečencov – nelegálnych a bez nároku na azyl bude brať naspäť výmenou za to, že EÚ bude prijímať tých, ktorí majú na azyl nárok a zvolia legálnu cestu. Jeden za jedného.

Niekoľkotýždňové úsilie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorý poctivo všetko predrokoval a ešte na konci minulého týždňa bol presvedčený, že „prvýkrát od vypuknutia migračnej krízy sa črtá celoeurópsky konsenzus“, tak nakoniec vyšlo naprázdno.

Táto nečakaná zmena obsahu dohody spôsobila, že lídri EÚ finálne rozhodnutie neskoro v noci odložili o takmer dva týždne a výsledok je krajne neistý.

Maďarský premiér Viktor Orbán už napríklad avizoval, že akúkoľvek dohodu, ktorá bude predpokladať prerozdeľovanie „legálnych“ utečencov z Turecka do EÚ, bude vetovať. Napriek tomu však lídri nešetrili snahou o pozitívny pohľad na vec.

„Dni nelegálnej migrácie do EÚ sa skončili,“ povedal napríklad predseda Európskej rady Donald Tusk. „Toto skutočne zmení hru. Bude jasné, že jediná schodná cesta na príchod do Európy vedie cez legálne kanály,“ dodal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Čo kazí radosť

Radosť z črtajúcej sa dohody môžu v tejto chvíli kaziť dva dôležité momenty:

Turecký režim je čoraz autoritatívnejší. Len jeden čerstvý príklad: Na konci minulého týždňa vláda v Ankare násilne prevzala jeden z najväčších opozičných denníkov v krajine.

Odmeňovať takéto správanie zrýchlením prístupových rokovaní do EÚ a liberalizáciou vízového režimu je v úplnom rozpore so všetkými hodnotami, ktoré EÚ formálne vyznáva. Diplomati však potichu priznávajú, že to zodpovedá súčasnej realite, v ktorej EÚ potrebuje Turecko oveľa viac než Turecko potrebuje EÚ.

Absurditu celej situácie podčiarkujú vyjadrenia tureckého premiéra, ktorý po debate s lídrami EÚ na tému ich obáv o slobodu v Turecku s úsmevom povedal, že „sloboda slova je našou základnou hodnotou, hodnotou tureckej demokracie. Som proti akémukoľvek obmedzeniu, čo sa týka slobody slova a slobody médií“.

Turecko navyše nemá politickú vôľu a ani infraštruktúru na to, aby zastavilo prílev utečencov do Európy.

Vo svojej internej správe, ktorú získal portál Politico, to tvrdí Eurojust, európska agentúra pre justičnú spoluprácu.

„V rozpore s názorom EÚ sú migranti opúšťajúci Turecko hlavnou myšlienkou preferovanou tureckou vládou a ľuďmi – to znamená, že podporujú pašerákov, aby imigranti opúšťali Turecko,“ tvrdí správa Eurojustu.

Jednoducho, aj keby zastavenie nelegálnej migrácie z Turecka bolo technicky možné, nepodarí sa ho podľa analýzy zrealizovať. Napriek akýmkoľvek prísľubom tureckej vlády a napriek akýmkoľvek ústupkom Európskej únie. Aj preto je Eurojust mimoriadne kritický k akejkoľvek dohode s Tureckom.

Dva hlavné ciele summitu, a to dohodnúť s Tureckom fungujúci mechanizmus na zastavenie nelegálnej migrácie a prijať konkrétny plán, ktorý by mal do konca roka 2016 zabezpečiť plné obnovenie schengenského systému, sa zatiaľ dosiahnuť nepodarilo. O necelé dva týždne budú mať lídri EÚ ďalšiu príležitosť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie