Denník N

Galko: Všetci v koalícii sme riziko, ľudí z SNS a od Kollára veľmi nepoznám

Ľubomír Galko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľubomír Galko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Podmienka zrušenia doplatkov na lieky, čo požaduje strana Borisa Kollára, nie je podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka problém.

Začína to vyzerať na pravicovú vládu, ako to vidíte vy?

To, čo včera povedal Béla Bugár aj Rado Procházka, ma potešilo. Rado Procházka to hovoril od volieb, ale Béla Bugár urobil veľmi ústretové gesto. Najskôr to tak nevyzeralo, ale včera sám od seba povedal, že bude rokovať a je pripravený na pravicovú vládu. Veľmi to oceňujem. Obidve ich gestá sú veľmi ústretové.

Aké máte vzťahy s SNS? Už ste s nimi o možnej pravicovej vláde rokovali?

Nerokovali. Máme len to, čo bolo v médiách, že pán Danko sa rozhoduje a je 50 percent naľavo a 50 percent napravo. V najbližších dňoch máme s nimi dohodnuté neoficiálne stretnutie. Richard Sulík tam pôjde s tým, že bude počúvať jeho návrhy, a nie s ponukami či požiadavkami. My sme ho na stretnutie oslovili a treba oceniť, že tak rýchlo reagoval. (krátko po rozhovore Danko oznámil, že rokovať o vláde bude len s tým, koho poverí prezident – pozn. red.)

Richard Sulík povedal, že má s Dankom dobré vzťahy. Ste s ním v kontakte, poznáte sa?

Ja som sa s ním stretol na seminári Transparency International Slovensko. Normálne sme sa tam porozprávali. A potom bolo stretnutie Richarda a Janky Kiššovej o Agende 2020, ktorú sme stranám ponúkli. Stretnutie prebehlo u nich, prešli si spolu program a vyjadrovali sa k tomu pozitívne. Viac stretnutí asi nebolo, mimo diskusií.

Poznáte ľudí, ktorí sa za SNS dostali do parlamentu? Budete vedieť povedať, že strana je iná ako za Jána Slotu?

Neprislúcha mi to, aby som ich kádroval. Musel by som veľmi porovnávať kandidátku teraz a predtým. Bol som ministrom, keď boli v parlamente, a preto máme málo kontaktov. Pamätám si pána Zelníka, s ním som sa rozprával v parlamente. Potom si pamätám výrazné tváre, ktoré tam dnes nie sú – pána Rafaja či Slotu. Inak sú to pre mňa neznáme mená. Viem, že odvolali jedného podpredsedu tesne pred voľbami, ktorý bol z čias HZDS. Poznám aj pána Hrnka, ktorý je podľa mňa slušný človek. Robil na ministerstve obrany, a keď som nastúpil, ostal vo svojej funkcii. Ale osobne sa nepoznáme, bol hierarchicky nižšie.

Nie je SNS riziko?

Všetci sme riziko. Pri akejkoľvek vládnej koalícii je vždy nejaké riziko. Treba sa k tomu postaviť tak, že voliči rozhodli a na nás je, aby sme z toho postavili tú najvýhodnejšiu možnosť. Staviame to tak, aby sme mali 87 hlasov, keby ktorákoľvek strana mala akýkoľvek problém, tak to vychádza na 76 hlasov. A uchádzali by sme sa vždy aj o podporu strán z opozície.

Foto – tasr
Foto – tasr

Tam by bol už len Smer a Kotleba.

Ale to je jedno. Nie za cenu, že by sme im ustupovali, ale ak je to, čo sa navrhuje, dobré, tak čo. Možno by sme aj so Smerom našli nejaké prieniky. Ekonomické asi nie, ale možno pri iných veciach, napríklad pri obrane. Teraz, keď bol Glváč ministrom obrany a prišiel so zákonom o štátnej službe profesionálnych vojakov, podporila mu to skoro celá opozícia. Požiadal ma o názor na tento dôležitý zákon a akceptoval takmer všetky moje pripomienky, prešlo mu to naprieč celým politickým spektrom.

Poznáte poslancov, ktorí sa za stranu Borisa Kollára dostali do parlamentu, teda okrem Kollára a Krajniaka?

Niektorých poznám. Napríklad pani Šimkovičovú poznám z televízie. Pani Krištúfkovú tiež z médií. Osobne poznám pána Pčolinského a s tým mám veľmi korektný vzťah. Aj na protestoch proti CT sme boli spolu, aj keď boli protesty proti Gorile. Ostatných už asi nepoznám. Viac-menej ich poznám len z médií.

Kollár si dal dve podmienky, jednou je zrušenie doplatkov na lieky. Vedela by to SaS prijať?

Môj osobný názor je, že všetky veci by mali byť najskôr vecou vyjednávania. Ale toto by nemalo byť veľkou bariérou. V tomto problém nevidím.

Druhá ich podmienka je exekučná amnestia, neohrozilo by to vymožiteľnosť práva? Nevráti sa vo veľkom druhotná platobná neschopnosť?

O tom treba hovoriť na odbornej úrovni. Takáto vec sa musí odborne prebrať. Potrebujeme analýzu toho, čo sa môže stať. Je to veľmi závažná vec a nik dnes nevie, či áno, alebo nie. Potrebujeme presné znenie návrhu zákona.

Môže to takto fungovať, že si každý dá pár podmienok?

Predstavoval by som si to tak, že sa dajú dokopy odborníci, ktorí robili program, a hľadali prieniky. A to by sa veľmi rýchlo dohodlo. Potom by prišli strany s témami, v ktorých by chceli ešte ústupky. A my sme vo veľmi komfortnej situácii, lebo veľa vecí, ktoré máme v programe, majú aj iné strany, len všeobecne. Skoro všetci majú , že chcú zlepšiť podnikateľské prostredie, my máme konkrétne kroky ako. A to isté aj pri daniach či boji proti korupcii.

Môže byť taká široká pravicová vláda, ktorá takto vznikne, naozaj reformná?

Áno. Podporu Sme Rodina Borisa Kollára si predstavujem tak, že budú s nami robiť programové vyhlásenie vlády, odsúhlasia ho a nebudú mať potom problém podporiť reformy. Nepredstavujem si podporu tak, že by boli bokom a vy piati si niečo dohodnite a urobte si vyhlásenie vlády a sem-tam vás podporíme. Môžu mať dôvody, prečo nechcú ministerstvá, je to z ich strany legitímne, že by chceli byť súčasťou tvorby programového vyhlásenia vlády a potom by to celé podporili. Iné by bolo, že by vláda prišla s niečím navyše, potom by bolo korektné, aby sa veci neriešili partnerovi poza chrbát.

Ako hodnotíte, že sa Radoslav Procházka stretol s premiérom Ficom, o čom informoval Nový čas?

Nemám túto informáciu, je to pre mňa nové. Otázka je naňho. Chceme mať teraz veľmi korektné vzťahy so všetkými. Ja som sa ich snažil aj v minulosti budovať v parlamente. Tým, že Richard bol v Bruseli, často som s nimi neformálne rokoval. Ale chcem, aby sa vzťahy ešte zlepšili, a chcem mať s nimi nadštandardné kolegiálne vzťahy. Preto sa budem najbližšie štyri roky, alebo ako dlho to bude fungovať, úplne vyhýbať tomu, aby som hodnotil nejaké ich údajné kroky.

A nie je to pre vás zlý signál?

Nebudem to hodnotiť. Ak chceme postaviť pravicovú vládu, musíme byť k sebe maximálne ústretoví, ak chceme, aby to vyšlo.

Béla Bugár na začiatku jednoznačne hovoril, že s SNS nepôjde. Váš druhý podpredseda Jozef Mihál hovoril, že môže ísť aj o vyjednávaciu taktiku. Ako to vidíte vy?

Ja to tak nevnímam. Bélu Bugára ľudsky chápem. Bolo tam sklamanie. Tak ako nám niektorí vyčítali, že sme sa tešili, keď sme videli prvý exit poll a mali sme tam vyše 13 percent, a neuvedomili sme si, aké to bude ťažké a ako bude vyzerať ten výsledok. Cítili sme ako nespravodlivosť, že nám to niektorí vyčítajú. Preto by som sa chcel zastať Bélu Bugára, bol sklamaný z výsledku a musíme mu to prepáčiť a pochopiť to. Sú to prvé reakcie po voľbách. Ale on je taký vyzretý politik, že si nemyslím, že by hneď kalkuloval. A následne to zmenil, čo ukazuje, že sa vie odosobniť od určitých vecí.

Viete si predstaviť, že by aj iné pravicové strany urobili to čo Boris Kollár a do vlády by nešli?

Či to urobia, je len na nich. Ale aj tak by to nič nemenilo na veci, že by sme urobili vládu, ktorá bude mať 87 poslancov. To je hlavné a mali by sa podieľať na programovom vyhlásení vlády. Ak sa strana rozhodne, že nenominuje svojich zástupcov z akýchkoľvek dôvodov, tak je to v poriadku a treba to akceptovať.

Pozval vás Robert Fico na rokovanie?

Nie. A možno nás ani nepozve. Povedali sme, že je zbytočné niekam zdvorilostne ísť a vypiť tam kávu. Ale rozhodne rešpektujeme, že Fico má teraz poverenie zostaviť vládu. Toto – rokovania s ostatnými stranami – robíme preto, lebo partneri vyslali signály, že by do toho šli, a chceli sme ukázať, že sme na to pripravení. Ale musí prebehnúť to, že Fico má zostaviť vládu, a skončí sa to, keď povie, že sa mu ju zostaviť nepodarilo. Ale až potom my môžeme začať oficiálne rokovať.

Stretli ste sa s Marianom Kotlebom?

Vylučujem to.

Aké ministerstvo by ste chceli? V rozhovore ste hovorili, že by ste chceli ministerstvo vnútra.

Je to predčasná otázka.

Ale máte osobné preferencie.

V SaS sme sa dohodli, že osobné preferencie idú bokom. Na prvom mieste je záujem krajiny, a až potom všetko ostatné. Ani sa teraz ministerstvami nezaoberáme.

Chcete byť minister?

To všetko ukáže čas. Som pripravený na všetky možné alternatívy. Zodpovednosti som sa nikdy nebál. Som pripravený urobiť to, čo bude pre stranu a krajinu najlepšie.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

A ktoré ministerstvá by SaS chcela?

Ekonomické rezorty – dopravu, financie, práca, hospodárstvo a pôdohospodárstvo. Ale nie je to k.o. kritérium. Ak by k tomu došlo, je pre nás priorita mať ekonomické rezorty.

Minister financií by bol Jozef Mihál?

To je veľmi predčasná otázka. Naozaj sme o tom nehovorili.

Ako by prebiehala kontrola v takej širokej vláde? Najmä ak tam máte napríklad SNS, ktorá je ešte neznáma.

Bolo by veľmi dobré, že by vznikla vláda, aby sme sa orientovali na transparentnosť a otvorili by sme to. Najlepšie opatrenie Radičovej vlády bolo zverejňovanie zmlúv. Tak by vás kontrolovala aj verejnosť. Ak by sme sa dokázali dohodnúť na tom, aby sme to ešte viac otvorili, zmenili zákon o slobodnom prístupe k informáciám, aby ľudia, ak sa na niečo pýtajú, dostali aj odpoveď. Treba viac stransparentniť aj centrálny register, aby sa tam dalo vyhľadávať. Ak by sme sa na tom vedeli dohodnúť, tak sa ani nemusíme kontrolovať. Lebo najväčšia kontrola je zo strany verejnosti a novinárov.

SaS

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie