Denník N

Gastrotendre v nemocniciach nezrušia

Čislák problém nevidí. Foto - TASR
Čislák problém nevidí. Foto – TASR

Zmluvy k nemocničným vývarovniach nebude ministerstvo rušiť. Vraj nie sú nevýhodné.

Koncesné zmluvy v štyroch veľkých štátnych nemocniciach na desaťročné spravovanie vývarovní sa nebudú rušiť. Ministerstvo zdravotníctva totiž nevidí dôvod na ich vypovedanie. Minister zdravotníctva Viliam Čislák po kontrole v nemocníciach v Banskej Bystrici, Trenčíne, Trnave a Poprade povedal, že analýza predraženie kontraktov neukázala.

Kvôli kauze, na ktorú upozornil denník SME a Transparency International, padli šéfovia nemocníc v Trnave, Poprade a v Banskej Bystrici. Čislák to vysvetľoval tým, že riaditelia koncesné zmluvy nepredložili na posúdenie ministerstvu financií a na schválenie vláde.

V utorok o nemocničných vývarovniach hovorili členovia zdravotníckeho výboru. Čislák im tvrdil, že analýza predraženie neodhalila a zmluvy sú v poriadku aj po obsahovej stránke. Ministerský materiál naviac označil možnosti vypovedať zmlúv za obmedzené.

Problémom tendrov ale nebolo len to, že riaditelia porušili zákon o rozpočtových pravidlách. Analýza Transparency International ukázala aj vysoké ceny za služby. Podľa ich prepočtov sa ceny za deň stravovania v štyroch nemocniciach šplhali až nad 10 eur, zatiaľ čo v iných nemocniciach to bolo aj pod šesť eur. Podozrivé bolo aj to, že firmy Dora Gastro a Hospital Catering Solutions, ktoré v tendroch vyhrali, sú navzájom personálne prepojené. To zakladá podozrenie, že proti sebe súťažili len naoko. Tendre preto preveruje Najvyšší kontrolný úrad aj Protimonopolný úrad.

Odvolaní riaditelia sa do vedenia nenápadne vrátili, minister ale tvrdí, že to tak nebude.

Poslanec a člen zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (nezaradený) sa na výbore čudoval, ako ministerstvo došlo k záverom ohľadne výhodnosti zmlúv pre nemocnice. Podľa neho analýza jednoznačnú odpoveď neposkytla. Poukázal na to, že z nej vyplynulo, že pokiaľ by si nemocnice zabezpečovali stravu samy, ušetrili by dva milióny eur. „Stále mi nie je jasné, v čom je výhodnejšie zabezpečovať stravovanie v štyroch nemocniciach cez koncesionára,“ skonštatoval po rokovaní výboru.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie