Denník NÚtok na Fica by mohol destabilizovať Slovensko, Európa je v šoku. Čo píšu svetové médiá

Denisa BallováDenisa Ballová Tomáš ČorejTomáš Čorej Kristina BöhmerKristina Böhmer Pavol ŠtrbaPavol Štrba
3Komentáre
Titulky britských, španielskych, nemeckých a poľských novín. Reprofoto - N
Titulky britských, španielskych, nemeckých a poľských novín. Reprofoto – N

Americké, britské aj francúzske médiá analyzujú slovenskú spoločnosť a dôsledky atentátu na premiéra Roberta Fica.

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica sa stal hlavnou témou svetových médií. Väčšina európskych tlačených novín ho spomínala, často aj s fotkou, na titulnej strane štvrtkového vydania.

Niektoré to dávali do širších súvislostí. Britský pravicový bulvárny denník Daily Mail píše, že atentát „spustil poplach naprieč Európou“, citujúc slová britského plukovníka Hamisha de Bretton-Gordona.

„Toto je ďalší budíček pre Západ. Ak budeme ignorovať túto poslednú hrozbu pre západnú bezpečnosť, šanca, že sa dostaneme do širšej vojny v Európe, je zjavne väčšia,“ uvádza bývalý britský vojak.

Britský denník Guardian si všíma, že k streľbe na slovenského premiéra došlo tri týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu, pričom prieskumy u nás vedú populistické a krajne pravicové strany. Zdroje z Európskej komisie pre Guardian uviedli, že útok môže vyvolať ďalšie násilie na európskej politickej scéne.

Poburujúce poznámky

BBC opisuje, že uprostred výziev na pokoj a ukončenie nenávistnej rétoriky „Ficovi najbližší politickí spojenci zvaľujú vinu priamo na liberálnu opozíciu a médiá“. Cituje šéfa koaličnej SNS Andreja Danka a jeho vyjadrenia o „politickej vojne“.

„Politická teplota na Slovensku rozhodne stúpla, odkedy v októbri (Fico) sformoval svoju štvrtú vládu. Avšak táto streľba poháňa krajinu na úplne neprebádané územie,“ uzatvára BBC.

Denník Daily Telegraph, ktorý sa zameral na reakcie slovenských aj svetových politikov na útok na Fica, nesprávne uviedol meno ministra obrany Roberta Kaliňáka. Premenoval ho na Robert Kalnia.

Francúzsky denník Le Monde zhrnuje stredajšie udalosti v Handlovej a opisuje aj prevoz premiéra do nemocnice v Banskej Bystrici. Všíma si reakcie slovenských politikov, predovšetkým podpredsedu Smeru Ľuboša Blahu a Andreja Danka z SNS. Označuje ich za „poburujúce poznámky“.

„Ak sa iní predstavitelia moci, najmä zvolený prezident Peter Pellegrini, nepokúsia upokojiť situáciu, je jasné, že táto dráma nevytvorí žiadnu národnú jednotu. Nič dobré v tejto krajine, ktorá už tápala,“ uzatvára Le Monde.

Pokus o atentát na slovenského premiéra dominuje štvrtkovému tlačenému vydaniu denníka Le Figaro. Ten zhŕňa informácie z útoku a pridáva reakcie politikov, vrátane prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý vyjadril „šok z výstrelov, ktoré zasiahli slovenského premiéra“.

Slovensko bolo na titulke britských, nemeckých, francúzskych aj talianskych novín. Reprofoto – N

Slovensko bolo na titulke britských, nemeckých, francúzskych aj talianskych novín. Reprofoto – N

 

Príliš vážne pre všetkých

Francúzska stanica France Info cituje francúzskeho poslanca Frédérica Petita, ktorý v parlamente zastupuje Francúzov žijúcich v zahraničí. Petit upozorňuje na dosah atentátu pre spoločnosť.

„Dostávame sa do oblastí opozície voči demokracii, ktoré sú mimoriadne vážne,“ uviedol a pripomenul atentát na starostu poľského Gdanska Pawla Adamowicz v roku 2019.

Podľa Petita „vstupujeme do oblastí, ktoré sú pre demokraciu katastrofálne“.

„Dezinformáciami nielenže bránime občanom premýšľať, ale zároveň zabraňujú tomu, aby prevzali zodpovednosť tým, že ich zbavujú zábran, a skončíme pri niečom takomto,“ uviedol Petit. „Je to demokratická katastrofa pre všetkých.“

Stanica France Info ďalej pripomína vyjadrenia ministra obrany Roberta Kaliňáka o tom, že atentát na Fica bol „politickým útokom“. To francúzsky politik Petit označuje za „znepokojivé“.

„Nesmieme dovoliť, aby to vstúpilo do politiky,“ uviedol Petit. „Politika sa robí preto, aby sme sa vyhli zákonu najsilnejšieho alebo zákonu toho, kto strieľa najrýchlejšie.“

Petit hovorí, že útok na premiéra by „mohol destabilizovať krajinu“. Podľa neho je „slovenská spoločnosť, podobne ako poľská a maďarská, hlboko európska a hlboko demokratická“.

Varuje však pred „antidemokratickými silami okolo Európskej únie, ktoré sa snažia vytvoriť chaos“. A dúfa, že „politici sa vyhnú tomu, aby ho zneužili, pokiaľ ide o body v prieskumoch. Je to príliš vážne pre všetkých“.

Titulky českých novín. Reprofoto – N

Politico: Slovensko prelomilo ďalšie tabu

Slovensko prelomilo ďalšie tabu, o ktorom občania krajiny neverili, že bude porušené, píše v hlavnom komentári na bruselskom portáli Politico bývalý kanadský novinár Tom Nicholson, ktorý na Slovensku pôsobil dlhé roky.

„Najprv to bola v roku 2018 vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý sa len venoval svojmu povolaniu, ale zaplatil za to vlastným životom, ako aj životom svojej snúbenice Martiny Kušnírovej. O šesť rokov neskôr je to pokus o vraždu úradujúceho predsedu vlády,“ píše.

Slovensko bolo vždy spoločensky rozdelené, všíma si Nicholson, ktorý sa v 90. rokoch na Slovensku ako novinár venoval aj takzvanej hrubokrkej mafii a odhalil aj spis Gorila. „Po revolúcii v roku 1989 v celej východnej Európe sa bývalá komunistická krajina náhle ponorila do nemilosrdnej verzie kapitalizmu – a potom sa s ňou náhle rozviedli Česi, ktorí boli stabilným slovenským partnerom 75 rokov v rámci bývalého Československa,“ spomína si novinár, ktorý sa pred pár rokmi odsťahoval späť do Kanady.

„Spoločenský bič“, ktorý tieto náhle premeny spôsobili, obrátil mesto proti dedine, mladých proti starým, slovenského vlastenca proti československému internacionalistovi, pretože všetci hľadali svoju oporu v neznámom teréne, píše ďalej.

Potom v roku 2018 prišla vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. O dva týždne neskôr Fico rezignoval a o dva roky neskôr Smer prehral voľby v roku 2020.

„Minulý rok sa opäť dostal k moci. Po víťazstve v ďalších parlamentných voľbách v septembri 2023 sa Fico a jeho kohorta vrátili ako vystrelení z dela, rozprášili vedenie elitnej policajnej jednotky, ktorá ich obvinila z trestných činov, odmietli nezávislé médiá, prepísali trestný zákonník, aby zmiernili tresty za korupciu, a pohrozili, že mimovládne organizácie financované zo zahraničia označia za ‚zahraničných agentov‘ podľa zákona v štýle Moskvy,“ uzatvára Nicholson.

Útok na Fica bol aj na titulke New York Times, čínskych novín v angličtine Global Times a argentínskych novín Clarín. Reprofoto – N

Pozor na rétoriku

Viaceré americké médiá druhý deň po útoku na Roberta Fica otvorili svoje zahraničné spravodajstvo aktuálnymi informáciami o jeho stave po operácii a analyzovaním úrovne násilia.

Podľa amerického denníka New York Times ide o najvážnejší útok na európskeho lídra v uplynulých dekádach. „Pokus o atentát vyvolal obavy, že čoraz viac polarizované a jedovaté politické diskusie Európy vyústili do násilia,“ píše.

New York Times priniesli aj Ficov profil. Podľa denníka politik zohral kľúčovú úlohu v slovenskej politike. Pripomínajú, že bol členom Komunistickej strany, kým bola pri moci, a potom v 90. rokoch založil Smer. Opisujú protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, potláčanie slobody médií aj odmietnutie vojenskej pomoci Ukrajine.

„Veľká časť medzinárodných diskusií o Ficovi sa v posledných rokoch sústredila na jeho väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána, južného suseda Slovenska,“ dodáva americký denník.

Denník Washington Post upozornil na nejasnosť v motíve, „čo však nezastavilo Ficových populistických spojencov, aby hľadali vinníka. Aj počas toho, ako upokojovali situáciu, obvinili politickú opozíciu a novinárov zo šírenia nenávisti a z vytvárania prostredia, ktoré povzbudzuje k útokom“.

Citovali slovenského politológa Pavla Hardoša z Univerzity Komenského, ktorý denníku povedal, že útok zvýraznil polarizáciu na Slovensku. Hardoš sa obáva, že by sa pokus o atentát mohol stať zámienkou vlády na zvýšenie kontroly nezávislých médií.

Nemecké médiá taktiež upozorňujú na rétoriku niektorých koaličných poslancov. Frankfurter Rundschau má na hlavnej stránke text s titulkom „Minister vidí Slovensko po pokuse o atentát na Fica ‚na pokraji občianskej vojny‘“, citujúc slová ministra vnútra Šutaja-Eštóka.

Spomínajú aj Andreja Danka a Ľuboša Blahu, ktorí mali z útoku obviniť médiá, a citujú vyjadrenia psychológa Dušana Ondrušeka pre Denník N, že „rozdelenie spoločnosti na dve časti a vzájomné obviňovanie z toho, kto čo urobil, nepomáha“.

Franfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje, že „Ficovi kolegovia sčasti vinia opozíciu a médiá“. Der Spiegel informuje o Ficovej operácii a celkovom vývoji situácie.

Rozhodujúci moment

Streľbu na slovenského premiéra počas celej noci pozorne sledovali aj ruské propagandistické kanály. Medzi nimi aj Vladimir Soloviov, ktorý v noci zdieľal aj nesprávnu informáciu, že strelec bol podporovateľom opozičnej strany Progresívne Slovensko.

Soloviov cituje hovorkyňu ruského ministerstva zahraničných vecí Mariu Zacharovu, ktorá želá Ficovi skoré uzdravenie. „Poznáme ho ako priateľa Ruska, ktorý v tejto dramatickej historickej chvíli, v zlomovom momente ľudskej histórie, nemá strach z vyjadrenia svojho názoru, ktorý často nie je v zhode s mainstreamovým postojom kolektívneho Západu,“ uviedla.

Ukrajinský analytik Dmytro Tužanskyj, ktorý pozorne sleduje situáciu na Slovensku, zhŕňa tri postrehy po stredajšej streľbe na slovenského premiéra. „Po prvé, ešte pred tým, než začnete formulovať svoje hypotézy a analýzy a využívať túto tragédiu ako výhovorku, pozrite sa na naratívy ruských propagandistov a nenapodobňujte ich,“ píše na Facebooku.

Druhým odkazom podľa neho je, že aj v ukrajinskom mediálnom priestore sa objavila správa o strelcovom spojení s Progresívnym Slovenskom, ktorá sa však nepotvrdila. Tužanskyj upozorňuje, že páchateľ v skutočnosti sympatizoval s proruskými Slovenskými brancami. Spája ho s nimi iba jedna fotografia na Facebooku stará osem rokov.

Strelcovo spojenie so Slovenskými brancami si všimla aj Ukrajinska pravda, ktorá pripomína, že jej členov trénovali ruské špeciálne jednotky Specnaz.

Napokon Tužanskyj tvrdí, že toto je „rozhodujúci moment pre slovenské elity a spoločnosť“. „Toto je test pre celú Európu, špeciálne tesne pred európskymi voľbami,“ dodáva.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].