Denník N

Aj Smer je už bratislavská strana, politici ignorujú stred a severovýchod (mapy a grafy)

Polovica okresov bude bez zastúpenia v parlamente. Z veľkej časti ide o chudobné regióny na strednom a východnom Slovensku.

Nový parlament je viac bratislavský. Až 40 percent všetkých zvolených poslancov si uvádza trvalé bydlisko v Bratislave, v roku 2012 to bola iba štvrtina poslaneckého zboru. V oboch prípadoch hovoríme o zvolených poslancoch, čísla nezohľadňujú posuny, keď stranícke špičky (zväčša z Bratislavy) nastúpia do vlády a v parlamente je vďaka náhradníkom viac ľudí z regiónov.

Výrazne bratislavskou stranou je už aj Smer, z Bratislavy je takmer 39 percent jej poslancov, ešte viac je to v SaS, Sme rodina a v Moste-Híd.

 

 

Pohľad na bydlisko poslancov navyše ukazuje, že takmer polovicu Slovenska strany na popredných miestach svojich kandidátok odignorovali. V Národnej rade nemá zasstúpenie 32 slovenských okresov.

okresy_poslanci

Hladové doliny bez poslanca

Veľké oblasti bez poslanca sú najmä na juhu stredného Slovenska a na severovýchode. Sú to napríklad okresy Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Revúca a potom veľká oblasť okolo Sabinova, Bardejova, Svidníka, Stropkova, Medzilaboriec a Sniny.

Ide o okresy, kde je najväčšia nezamestnanosť na Slovensku a kde sú miesta, ktoré aj politici označujú za hladové doliny.

Veľa ľudí z týchto regiónov nenájdete ani na miestach kandidátok, ktoré sa ešte pred voľbami mohli javiť ako zvoliteľné.

Smer (49 poslancov) má od päťdesiatky po sedemdesiatku z týchto chudobných okresov len poslanca Mikuláša Krajkoviča (63.) z Vápeníka v Svidníckom okrese.

Nečakane úspešná SaS (21 poslancov) nemá v parlamente nikoho z východného a len dvoch zo stredného Slovenska (Martina Klusa z Banskej Bystrice a Milan Laurenčíka z Terchovej). Ako prvý z východu skončil na 30. mieste Ivan Kuhn z Rožňavy, kandidát OKS.

Gemerský Obama nie, Kotleba áno

Najvyššia nezamestnanosť je v okrese Rimavská Sobota, ktorý bude mať v parlamente zastúpenie cez Kotlebovu ĽS NS, do parlamentu ide učiteľ Stanislav Mizík z Rovného.

Okres mohol posilniť aj kandidát Mosta-Híd, aktívny starosta Rimavskej Seče Štefan Vavrek, osemnástka na kandidátke. V kampani vystupoval s označením gemerský Obama, bol najvyššie postaveným Rómom na kandidátkach. Nedostal však dostatok preferenčných hlasov a tak sa zrejme do parlamentu nedostane ani vtedy, keď ľudia Mosta-Híd pôjdu do vlády.

Keďže OĽaNO zrejme zostane v opozícii, šancu na parlament nemá ani štvrtý náhradník Michal Šipoš, občiansky aktivista zo združenia Zastavme hazard zo Starej Ľubovne.

Väčšie šance má druhý náhradník SNS na poslanca – podnikateľ Jaroslav Regec zo Sniny. Bez SNS vláda nevznikne, je teda veľmi pravdepodobné, že v parlamente bude aj Snina.

Mapy: Odkiaľ sú zvolení poslanci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie