Denník N

Aj Smer je už bratislavská strana, politici ignorujú stred a severovýchod (mapy a grafy)

Polovica okresov bude bez zastúpenia v parlamente. Z veľkej časti ide o chudobné regióny na strednom a východnom Slovensku.

Nový parlament je viac bratislavský. Až 40 percent všetkých zvolených poslancov si uvádza trvalé bydlisko v Bratislave, v roku 2012 to bola iba štvrtina poslaneckého zboru. V oboch prípadoch hovoríme o zvolených poslancoch, čísla nezohľadňujú posuny, keď stranícke špičky (zväčša z Bratislavy) nastúpia do vlády a v parlamente je vďaka náhradníkom viac ľudí z regiónov.

Výrazne bratislavskou stranou je už aj Smer, z Bratislavy je takmer 39 percent jej poslancov, ešte viac je to v SaS, Sme rodina a v Moste-Híd.

 

 

Pohľad na bydlisko poslancov navyše ukazuje, že takmer polovicu Slovenska strany na popredných miestach svojich kandidátok odignorovali. V Národnej rade nemá zasstúpenie 32 slovenských okresov.

okresy_poslanci

Hladové doliny bez poslanca

Veľké oblasti bez poslanca sú najmä na juhu stredného Slovenska a na severovýchode. Sú to napríklad okresy Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Revúca a potom veľká oblasť okolo Sabinova, Bardejova, Svidníka, Stropkova, Medzilaboriec a Sniny.

Ide o okresy, kde je najväčšia nezamestnanosť na Slovensku a kde sú miesta, ktoré aj politici označujú za hladové doliny.

Veľa ľudí z týchto regiónov nenájdete ani na miestach kandidátok, ktoré sa ešte pred voľbami mohli javiť ako zvoliteľné.

Smer (49 poslancov) má od päťdesiatky po sedemdesiatku z týchto chudobných okresov len poslanca Mikuláša Krajkoviča (63.) z Vápeníka v Svidníckom okrese.

Nečakane úspešná SaS (21 poslancov) nemá v parlamente nikoho z východného a len dvoch zo stredného Slovenska (Martina Klusa z Banskej Bystrice a Milan Laurenčíka z Terchovej). Ako prvý z východu skončil na 30. mieste Ivan Kuhn z Rožňavy, kandidát OKS.

Gemerský Obama nie, Kotleba áno

Najvyššia nezamestnanosť je v okrese Rimavská Sobota, ktorý bude mať v parlamente zastúpenie cez Kotlebovu ĽS NS, do parlamentu ide učiteľ Stanislav Mizík z Rovného.

Okres mohol posilniť aj kandidát Mosta-Híd, aktívny starosta Rimavskej Seče Štefan Vavrek, osemnástka na kandidátke. V kampani vystupoval s označením gemerský Obama, bol najvyššie postaveným Rómom na kandidátkach. Nedostal však dostatok preferenčných hlasov a tak sa zrejme do parlamentu nedostane ani vtedy, keď ľudia Mosta-Híd pôjdu do vlády.

Keďže OĽaNO zrejme zostane v opozícii, šancu na parlament nemá ani štvrtý náhradník Michal Šipoš, občiansky aktivista zo združenia Zastavme hazard zo Starej Ľubovne.

Väčšie šance má druhý náhradník SNS na poslanca – podnikateľ Jaroslav Regec zo Sniny. Bez SNS vláda nevznikne, je teda veľmi pravdepodobné, že v parlamente bude aj Snina.

Mapy: Odkiaľ sú zvolení poslanci

 

Odkiaľ boli zvolení poslanci v roku 2012

 

 

 

Smer: Tretina z Bratislavy

Smer sa na čele svojej kandidátky výrazne posunul do Bratislavy. Až 19 zo 49 nových poslancov, teda viac ako tretina, si uvádza bydlisko v Bratislave. Po minulých voľbách sa do parlamentu v Smere dostalo 21 poslancov z Bratislavy, čo bola štvrtina z 83 poslancov.

Pri pohľade na kraje vychádza, že z Bratislavského kraja je dokonca až 45 percent poslancov Smeru. Posun k bratislavskej strane však nesúvisí s tým, že by za Smer kandidovalo výrazne viac Bratislavčanov, ale najmä s tým, že do parlamentu sa nedostanú ľudia z regiónov tradične odsúvaní na vzdialenejšie miesta kandidátky.

 

Teraz sa nedá povedať, koľkí zo 49 zvolených poslancov Smeru pôjdu do exekutívy. Ak by boli desiati, klub Smeru sa posilní najmä o ľudí zo západného Slovenska a z Košíc, z chudobných regiónov by nastúpil len Michal Bagačka z Hnúšte. Ak by Smer uplatnil v exekutíve viac zvolených ľudí (nielen štátni tajomníci, ale aj rôzne úrady), do parlamentu by pri počte dvadsať ľudí v exekutíve šiel aj spomínaný Krajkovič z Vápeníka v okrese Svidník. Z chudobných regiónov na juhu stredného a na severovýchodnom Slovensku viac nič.

Aj z tohto výpočtu vidno, že strany úplne ignorovali kandidátov zo severovýchodu a z juhu stredného Slovenska vpredu svojich kandidátok, dali ich skôr na miesta viac vzadu.

 

 

 

 

Odkiaľ sú zvolení poslanci – po stranách

Autor: Daniel Kerekeš/ Political Consulting

Teraz najčítanejšie