Denník N

SNS a Most-Híd si nepovedali nie, Danko však na protimaďarské korene nezabúda

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Strana Andreja Danka ešte donedávna hrozila podstatne viac utečencami než slovenskými Maďarmi. Teraz síce pripúšťa aj koalíciu s Mostom-Híd, no zároveň oprašuje strašenie autonómiou.

Pred voľbami sa zdalo, že takzvaná maďarská karta sa z SNS po odchode Jána Slotu vytratila. Predseda Andrej Danko dlhodobo hovoril len o tom, že chce v politike riešiť praktické problémy. A viac než Maďarmi strašil utečencami.

„SNS dnes nie je o slovensko-maďarských problémoch, nie je len o starých témach. Len prácou môžeme ľudí presvedčiť, že budeme iní,“ hovoril na jeseň pre týždenník Trend.

Dnes SNS aj Most-Híd pripúšťajú, že by mohli byť spolu v širokej koalícii, ktorú chce sformovať Richard Sulík (SaS). To by bol v slovenskej politike jeden z prelomových momentov – strana zastupujúca maďarskú menšinu by mala zastúpenie v kabinete so stranou, ktorá roky stavala na protimaďarskej rétorike.

Tak ako nebolo po voľbách pre lídrov oboch strán jednoduché čo len pripustiť, že by boli spolu vo vláde, tak nebude jednoduché zosúladiť tieto strany a ich mentálne nastavenie. SNS už Mostu-Híd verejne dáva najavo, že na svoje staré korene nezabúda. „Keď SNS vznikla v roku 1871, jej podstatnou esenciou sa stala maďarská otázka. A témy, na ktorých stála, neopúšťa ani za môjho predsedovania,“ vyhlásil Danko dva dni po voľbách.

Strach skôr z Matoviča

Paradoxné je, že s Mostom-Híd by veľký problém nemuseli mať voliči SNS. Podľa zdrojov Denníka N dostáva vedenie strany e-maily od podporovateľov, ktorí sú viac zdesení z možnej spolupráce s Matovičom či so Sulíkom než s Mostom.

Most-Híd možno podporí zmenu ústavy, ktorú chce presadiť Smer, čaká však na ústupok a vypustenie predĺženej lehoty zadržania podozrivých z terorizmu pri sudcoch. Foto – Tasr
Predseda Most-Híd Béla Bugár. foto – TASR

Danko však v utorok našiel na Moste-Híd hneď niekoľko problémov. Pokiaľ by s Bélom Bugárom niekedy rokoval o zostavení vlády, pýtal by sa ho na autonómiu školstva. „Zaujímalo by nás, ako to s touto témou myslia, prípadne ako sa stavajú k otázke občianstva,“ povedal predseda SNS.

Ohrozenie celistvosti?

SNS prekáža, že Most-Híd má v programe zrušenie zákona o štátnom občianstve, podľa ktorého automaticky stratíte slovenské občianstvo, pokiaľ prijmete cudzie. Presadila ho ešte prvá vláda Roberta Fica v reakcii na nový maďarský zákon, ktorý umožnil zahraničným Maďarom jednoducho získať dvojaké občianstvo.

Pre tento recipročne prijatý zákon prišlo o slovenské občianstvo už viac než tisíc ľudí – väčšina z nich preto, že prijali české a nemecké občianstvo. Most-Híd spolu s niektorými inými poslancami skúšal pred časom tento zákon napadnúť na Ústavnom súde, ale neúspešne.

„Problém Mosta je ten, že nemá jednoznačný program o územnej celistvosti Slovenska,“ tvrdí podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorému v súčasnom vedení strany prischla úloha najväčšieho národniara.

Čo sa nestihlo za Dzurindu…

SNS sa obáva aj toho, že by si Most-Híd mohol vo vláde presadiť vlastné osnovy v školách na južnom Slovensku. „Ak chcete ľudí rozdeliť, učil by sa úplne iný dejepis,“ hovorí Hrnko.

Nič také pritom nepresadila ani SMK pod vedením Bélu Bugára v období, keď bola súčasťou vlád Mikuláša Dzurindu – v druhej Dzurindovej vláde mala post štátneho tajomníka na ministerstve školstva.

Asi najvýraznejším počinom SMK bolo presadenie vzniku Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, ktorú parlament schválil v roku 2003.

Vedenie SNS. foto N – Tomáš Benedikovič
Vedenie SNS. foto N – Tomáš Benedikovič

Ustúpi Most z menšinových priorít?

Oba body, o ktoré sa Danko pri Moste zaujíma, patria vnútri strany k dôležitým. Most z nich možno dočasne ustúpi, ak by to malo ohroziť vznik pravicovej vlády. Vo svojom programe označil vznik maďarskej školskej samosprávy za existenčnú otázku. Ak chýbajú maďarské školy, deti zmenia identitu aj jazyk. Zároveň strana tvrdí, že musia na takýchto školách kvalitne vyučovať aj slovenský jazyk.

Malotriedne školy by podľa Mosta nemali byť posudzované čisto ekonomicky. Teraz by strana mohla žiadať, aby sa aspoň nezhoršilo postavenie menšín, pre Bugárových voličov na juhu je otázka stability v tejto oblasti veľmi dôležitá. Na rozdiel od SNS zatiaľ verejne žiadne podmienky voči budúcim potenciálnym partnerom v koalícii neoznámili a nechcú sa vyjadrovať ani k Dankovým podmienkam.

Výnimkou je neúspešný kandidát a šéf mládežníckej organizácie Mosta Peter Morvay, ktorý na svojom blogu tvrdí, že SNS je plná šovinistických bláznov, a aj keby Danko uzatvoril kompromis, nedovolia mu to. No zároveň aj časť Bugárových voličov by podľa Morvaya považovala vládu s SNS za zradu, hoci viacerí si želajú stabilnú pravicovú vládu, ktorá pamätá aj na južné Slovensko.

„Je otázka, ako kto dokáže svojim voličom rozhodnutie odkomunikovať. Teraz musí pustiť SNS, Most zase musí dosiahnuť, aby jeho partneri prijali každú možnú podmienku. Len tak možno v nasledujúcich štyroch rokoch dosiahnuť, aby Maďarmi obývané územia neboli považované za nevlastné deti,“ hovorí Morvay.

Danko 2011 a Bugárovo občianstvo

Danko ešte ako podpredseda SNS v roku 2011 zisťoval, či Bugár nie je aj maďarským občanom. „Béla Bugár zatiaľ nedeklaroval a verejne čestne neprehlásil, že má jediné občianstvo – slovenské, lebo jeho politickým snažením vzniká podozrenie, či nie je aj štátnym občanom Maďarskej republiky,“ hovoril vtedy.

Most ešte vo februári kritizoval nariadenie ministerstva vnútra, ktoré bývalým slovenským občanom síce umožňuje požiadať o jeho znovunadobudnutie, no ministerstvo môže, ale nemusí vyhovieť.

„Nariadenie ministra prekračuje rámec zákona. Je to pre všetkých občanov, ktorí prišli o občianstvo či o občianstvo prídu, nedôstojné, ponižujúce a neprijateľné. Štát zákonom odoberá občianstvo a umožňuje jeho znovunadobudnutie na základe žiadosti, ktorej ani nemusí ministerstvo vyhovieť. Všetko závisí od svojvoľného rozhodnutia jedného úradníka,“ konštatuje Lucia Žitňanská na straníckom webe.

Priority Mosta  sa vo všeobecnosti majú týkať riešenia utečeneckej krízy, budúcnosti Únie či schengenu, posilnenia občianskych a menšinových práv. Budú tiež trvať na garancii jednoty v poslaneckých kluboch a odmietnutí neštandardných metód v koalícii. Vo vláde chcú presadiť protikorupčný balíček, znížiť regionálne rozdiely a vyriešiť krízu v školstve a zdravotníctve.

SNS

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie