Denník N

Poslanec Kotleba má prvý problém so zákonom, ignoroval transparentný účet

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Strane Mariana Kotlebu hrozí pokuta do 300-tisíc eur za to, že nepriznala toky peňazí v kampani. V župe mu zasa našli rodinkárstvo a klientelizmus.

Fašistická strana Mariana Kotlebu skrýva mnohé tajomstvá a aj svojim fanúšikom tak ponúka veľký priestor na konšpirácie.

Kto napríklad stojí za webom naseslovensko.net? Tak ľahko sa to nedá zistiť, údajní odporcovia Západu si ju registrovali cez americkú firmu na Floride Perfect Privacy.

Záhadou je aj to, ako je možné, že Kotleba na svoju kampaň neminul takmer nič. Oficiálne dostala jeho strana zopár malých darov a 1050 eur išlo na polep vozidiel. To je podľa transparentného účtu všetko. A ten bol v tejto kampani už povinný.

ĽS NS sa v kampani vymedzovala voči oligarchom či špinavým praktikám demokratickej politiky. Jeden z mála prostriedkov, ako verejnosť mohla skontrolovať politikov v kampani, pritom takmer úplne odignorovala.

Vybielený účet nevysvetlil

Kotleba na otázky o financovaní kampane a porušení zákona s transparentným účtom nereagoval.

Bez podrobného rozpisu výdavkov sa výška kampane nedá presne odhadnúť, no musela stáť tisíce eur. Za porušenie zákona môže dostať strana pokutu od 30-tisíc do 300-tisíc eur. To by pre ĽS NS už nemusel byť problém, za výsledok vo voľbách dostane od štátu vyše päť miliónov eur.

Kotleba v debate na Markíze ešte pred voľbami tvrdil, že sa ako prvá strana vzdajú peňazí od štátu. Potom dodal, že tak urobia, ak sa ostatné strany vzdajú aspoň časti peňazí. „My celú našu činnosť platíme z vlastných peňazí, výplat.“

Foto - archív TASR
Foto – archív TASR

Ministerstvo vnútra tvrdí, že teraz nevedia posúdiť, či a ako bol porušený zákon. Počkajú preto na záverečnú správu a výpis z účtu.

Gabriel Šípoš z Transparency International vraví, že aby Kotlebu neminul trest, volebná komisia musí byť akčná. „Bol by som rád, keby boli akční pri všetkých stranách.“

Financovanie kampane by mohli skontrolovať napríklad z monitoringov médií a informácií, kde všade mala strana mítingy, čo by nemuselo byť náročné. Nepriamo by tak vedeli dokázať, že niečo na účte chýba.

Mítingy po celom Slovensku

Kotleba bol od konca januára s mítingami mimoriadne aktívny. Aspoň dvadsať ich mal v kultúrnych domoch, v reštauráciách, v Bratislave v hoteli. Účty za ne nevisia nikde, ani platby nezverejnili na transparentnom účte.

V kampani mal aj tlačoviny a desiatky bilbordov.

Vydávanie župných novín mu župní poslanci stopli. Vo februárovom čísle informoval, že vyšlo len vďaka sympatizantom strany a primátorovi Rimavskej Soboty.

ĽS NS darovalo župe pred voľbami 150-tisíc výtlačkov v hodnote 7284 eur. V tlačovinách si Kotleba robil predvolebnú kampaň – vychválil šetrenie na župe a skritizoval oponentov, mimovládky či eurofondy, ktoré podľa neho idú na terorizmus, imigrantov či kultúrnu dekadenciu. Aj táto položka na transparentnom účte chýba.

Foto - Web naseslovensko.net
Foto – Web naseslovensko.net

Najväčší problém s vysvetľovaním financovania majú nové a menšie strany, ktoré ešte napríklad nezískali príspevok od štátu. Obchádzajú to jednoducho, často cez dary od bohatších zakladateľov strany.

Kotleba si nedal prácu ani s tým, aby na transparentný účet presunul aspoň peniaze z bežného účtu strany.

Posledná dostupná výročná správa z roku 2014 je skôr nudná s nízkymi sumami. Žiadne úvery či veľké dary, na účte iba necelých dvetisíc eur.

V roku 2012, keď Kotleba kampaňoval do parlamentu, bola strana v strate necelých 20-tisíc eur, zarobila iba tritisíc. O rok neskôr už boli bežné náklady do 2-tisíc eur, výnosy iba 1298 eur najmä z členského a ĽS NS stále v mínuse.

Biznis na župe zostal v straníckej rodine

Kotlebovým blízkym sa v župe darí. Na úrade zamestnal svojho brata, manželku, aj sympatizantov. Od ďalších zamestnancov župy vyberal dvadsiatok z platu, tvrdil, že ide o dary, ktoré nesúvisia s tým, že je županom.

Mimovládka Transparency International Slovensko na svojom blogu ukázala, ako župný úrad pod Kotlebovým vedením pomáha cez zákazky členom jeho strany alebo spriazneným ľuďom:

Keď mu župní poslanci stopli peniaze na časopis za oslavné články o Slovenskom štáte a Jozefovi Tisovi, začal ho vydávať ako propagačný a informačný materiál o župe, ďalej za župné peniaze.

Náklad zvýšil na 200-tisíc a zákazku za takmer 20-tisíc eur dostala firma Obalotava rodiny Petra Moravčíka, kandidáta na poslanca ĽS NS z roku 2012. Moravčík podľa Transparency tvrdil, že ponúkli najlepšiu cenu, no firma predložila ponuku ako jediná.

Zákazku vo výške takmer tritisíc eur dostal aj nový poslanec ĽS NS – stolár Ondrej Binder za organizáciu vianočnej akcie. Iný kandidát strany Ján Onduš dostal od župy vyše štyritisíc eur za dodávku potravín.

Transparency informovala aj o ďalších objednávkach pre ľudí blízkych ĽS NS. „Neúspešný uchádzač o post banskobystrického mestského poslanca Michal Chudík a terajší zamestnanec župy si privyrobil za grafické návrhy, bannery či propagačné predmety pre župu takmer tritisíc eur, kandidátovi na starostu Hornej Mičinej Romanovi Kupcovi kraj doteraz zaplatil za opravy áut vyše 4-tisíc eur, kandidát strany na starostu Podkoníc Michal Budaj zinkasoval 500 eur za ozvučovanie,“ píše mimovládka.

Za automechanické práce dostala 14-tisíc eur firma Lakovňa Branka Stanislava, ktorý podnikal s neúspešným kandidátom strany na poslanca župy Miroslavom Beličkom.

Kde sú mítingy, bilbordy, tlačoviny?

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie