Denník N

91-ročný odbojár o Kotlebovi: Vrátili sa mi spomienky na gardistické pochody

Partizán Otto Šimko. Foto - Šymon Kliman
Partizán Otto Šimko. Foto – Šymon Kliman

Zamýšľam sa nad tým, prečo, ak chceli ľudia vyjadriť protestný hlas, volili aj spomedzi iných, nazvime to protestných strán, práve Kotlebu, hovorí Otto Šimko.

Bojoval v Slovenskom národnom povstaní, prežil holokaust a jeho mladší brat Ivan zomrel v Osvienčime. Po tom, čo sa po vyše 70 rokoch od konca druhej svetovej vojny dostal do slovenského parlamentu Ma­rián Kotleba, začali sa 91-ročnému OTTOVI ŠIMKOVI opäť vynárať aj niektoré spomienky z čias jeho mladosti.

Aký bol váš bezprostredný pocit, keď ste sa dozvedeli, že do slovenského parlamentu sa po 70 rokoch od konca vojny dostala strana, ktorej prívrženci sa zdravia pozdravom z čias vojnového Slovenského štátu Na stráž?

Čítam v týchto dňoch noviny a články o tom, aký bude mať táto situácia vplyv na vnútornú atmosféru krajiny či medzinárodný imidž Slovenska. Ale pre mňa osobne má táto udalosť ešte jeden, povedal by som, aj emocionálny rozmer. Pred pár rokmi, keď som videl tých kotlebovcov pochodovať v uniformách Slovenskej pospolitosti, vrátili sa mi pred očami spomienky na časy vojnového Slovenského štátu a gardistov pochodujúcich po uliciach s pesničkou Rež a rúbaj do krve. V jednom komentári som si prečítal myšlienku, znie takto: Tragédiou týchto volieb bude fakt, že poslední žijúci partizáni a Židia, ktorí prežili koncentračné tábory, budú zomierať v čase, keď v slovenskom parlamente budú hajlovať slovenskí, legitímne zvolení fašisti. Cítim, že sa týka aj mňa, že ten piaty marec toto posunul smerom k realite.

Ľudia, ktorí Kotlebu volili, dnes v diskusiách spochybňujú, že Kotleba je fašista, a hovoria, že touto nálepkou mu ubližujú médiá. Ako sa na to pozeráte vy?

Pre mňa bola tá paralela zjavná od toho momentu, ako pochodovali po Slovensku v tých gardistických uniformách. Nielen pre celú tú symboliku, uniformy či pozdrav Na stráž. Ale aj pre obsah jeho prejavov, keď nehovorí o riešeniach, hovorí o nepriateľoch. Jediné, čo vidím na tomto celom pozitívne, je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slovenské národné povstanie

Teraz najčítanejšie