Denník N

Beblavého nápad spôsobil frmol, úroky hypoték znova padajú a banky nestíhajú

Banky sľubujú hypotéky aj za 1,5 percenta, ale netreba zabúdať aj na ďalšie poplatky, ktoré úver predražia.

Od pondelka sa výrazne zníži poplatok, ktorý si banky pýtajú za predčasné splatenie hypotéky, hoci sa ešte neskončila viazanosť úroku. Namiesto 5 percent sa bude platiť najviac 1 percento zo zostatku hypotéky.

Záujem ľudí, ktorí by radi vymenili svoju starú hypotéku za novú s nižším úrokom, preto prudko rastie.

Banky to pochopili ako šancu získať nových a u konkurencie overených klientov a úročenie hypoték znížili výrazne pod dve percentá.

Zníženie poplatkov aj napriek nesúhlasu bánk presadil ešte vlani opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý zostáva v opozícii aj po marcových voľbách. Beblavý zmenu pretlačil cez parlament, v ktorom mal väčšinu Smer.

Na trhu sa teraz hovorí, že v bankách sa už začali kopiť žiadosti o refinancovanie hypoték a že v niektorých pobočkách bankári ani poriadne nestíhajú.

Na svoje si prišli aj sprostredkovatelia. Niektorí klienti im dôverujú až tak, že ich splnomocňujú, aby im sami vymenili hypotéku za lepšiu.

Ako keď prichádzal druhý pilier

„Niečo podobné sa dialo, keď sa zavádzal druhý pilier,“ hľadá prirovnanie aktuálnej situácie analytik finančných produktov Maroš Ovčarik. Marcové čísla o objeme hypoték, ktoré môžu potvrdiť ich veľký nárast, ešte, samozrejme, nie sú. Niektoré banky však už avizujú výrazný medziročný nárast hypoték.

Kampane rozbehli viac-menej všetky banky na trhu, ktoré dávajú hypotéky. Hovorí sa, že zo zmeny môžu najviac vyťažiť najmä menšie banky, ako napríklad Prima banka.

Slovenská sporiteľňa, Tatra banka či ČSOB hrajú skôr o to, aby si udržali klientov, ktorých už získali. Ak sa niektoré banky sťažovali na zníženie poplatkov, boli to práve veľké banky.

Aktuálne kolo bitky o klientov načala VÚB banka, ktorá pred troma týždňami znížila úrok na 1,49 percenta.

Kedy sa to oplatí

Napriek nízkym úrokom sa refinancovanie úveru nemusí vyplatiť každému. „Pokiaľ má niekto súčasnú sadzbu na úrovni 2,5 percenta, prípadne 3 percentá a ostáva mu do konca fixácie menej ako rok, s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu refinancovanie neoplatí. Lepšie je počkať na koniec fixácie a potom refinancovať úver bez poplatku za predčasné splatenie,“ hovorí Maroš Ovčarik. Ak niekomu ostáva do konca viazanosti viac ako rok, refinancovanie by sa malo oplatiť.

Úroky, poplatky, poistenie

Aj keď banky avizujú úroky okolo 1,5 percenta, klient okrem toho platí aj poplatky. Okrem poplatku za predčasné splatenie úveru aj poplatok za poskytnutie toho nového. Treba rátať aj s poplatkom za nový znalecký posudok či za vklad do katastra. Banka vám môže niektorý poplatok odpustiť, je to u každej inak.

Najnižší úrok na trhu má podľa reklamnej kampane UniCredit Bank. Hovorí o úroku 1,19 percenta na tri roky. To však platí vtedy, keď si tam aj úver poistíte, čo, samozrejme, zvyšuje celkové náklady na úver.

Najlepšie preto je, keď si záujemca o výmenu hypotéky nechá urobiť ponuky od viacerých bánk vrátane tej terajšej. Keď banke poviete, že chcete predčasne splatiť hypotéku, pravdepodobne vám ponúkne lepšie podmienky aj s úrokom pod 2 percentá.

Najnižšie sadzby sú momentálne pri viazanosti úroku na 3 roky, ale výhodné sú aj pri 5-ročnej fixácii.

Ktoré poplatky pri refinancovaní hypotéky treba sledovať:

  • Poplatok za predčasné splatenie úveru: 1 percento z nesplatenej istiny, pri výročí fixácie 0 eur
  • Kataster: 66 eur (štandardný vklad, niektoré banky zvyknú tento poplatok refundovať)
  • Znalecký posudok: pri byte je to zhruba 120 eur, pri rodinnom dome asi 220 eur (VÚB akceptuje aj starší posudok, napríklad pri byte do 10 rokov)
  • Poplatok za vyčíslenie zostatku úveru: od 40 do 150 eur podľa banky
  • Poplatok za poskytnutie úveru: okolo 0,8 až 0,9 percenta z objemu hypotéky, strop je spravidla 1000 eur


Teraz najčítanejšie