Denník N

Beblavého nápad spôsobil frmol, úroky hypoték znova padajú a banky nestíhajú

Banky sľubujú hypotéky aj za 1,5 percenta, ale netreba zabúdať aj na ďalšie poplatky, ktoré úver predražia.

Od pondelka sa výrazne zníži poplatok, ktorý si banky pýtajú za predčasné splatenie hypotéky, hoci sa ešte neskončila viazanosť úroku. Namiesto 5 percent sa bude platiť najviac 1 percento zo zostatku hypotéky.

Záujem ľudí, ktorí by radi vymenili svoju starú hypotéku za novú s nižším úrokom, preto prudko rastie.

Banky to pochopili ako šancu získať nových a u konkurencie overených klientov a úročenie hypoték znížili výrazne pod dve percentá.

Zníženie poplatkov aj napriek nesúhlasu bánk presadil ešte vlani opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý zostáva v opozícii aj po marcových voľbách. Beblavý zmenu pretlačil cez parlament, v ktorom mal väčšinu Smer.

Na trhu sa teraz hovorí, že v bankách sa už začali kopiť žiadosti o refinancovanie hypoték a že v niektorých pobočkách bankári ani poriadne nestíhajú.

Na svoje si prišli aj sprostredkovatelia. Niektorí klienti im dôverujú až tak, že ich splnomocňujú, aby im sami vymenili hypotéku za lepšiu.

Ako keď prichádzal druhý pilier

„Niečo podobné sa dialo, keď sa zavádzal druhý pilier,“ hľadá prirovnanie aktuálnej situácie analytik finančných produktov Maroš Ovčarik. Marcové čísla o objeme hypoték, ktoré môžu potvrdiť ich veľký nárast, ešte, samozrejme, nie sú. Niektoré banky však už avizujú výrazný medziročný nárast hypoték.

Kampane rozbehli viac-menej všetky banky na trhu, ktoré dávajú hypotéky. Hovorí sa, že zo zmeny môžu najviac vyťažiť najmä menšie banky, ako napríklad Prima banka.

Slovenská sporiteľňa, Tatra banka či ČSOB hrajú skôr o to, aby si udržali klientov, ktorých už získali. Ak sa niektoré banky sťažovali na zníženie poplatkov, boli to práve veľké banky.

Aktuálne kolo bitky o klientov načala VÚB banka, ktorá pred troma týždňami znížila úrok na 1,49 percenta.

Kedy sa to oplatí

Napriek nízkym úrokom sa refinancovanie úveru

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie