Denník N

Čo hovoria na fašistický slovenský štát parlamentné strany?

Foto - Archív TASR
Foto – Archív TASR

Ako hodnotíte obdobie slovenského štátu?

Richard Sulík, predseda SaS

Obdobie Slovenského štátu je kvalifikovane spracované slovenskými renomovanými historikmi. Ich závery sú jasné a my sa s nimi plne stotožňujeme. Slovenský štát ovládala totalitná ideológia, opierajúca sa o hegemóniu nacistického Nemecka. Slovenský holocaust, ktorý sa udial počas obdobia Slovenského štátu, je mimoriadne temnou stránkou našej minulosti, keď židovské i rómske obyvateľstvo bolo zbavené najprv občianskych práv, potom majetku a nakoniec aj života v nacistických koncentračných táboroch. Na tieto tragédie nesmieme nikdy zabudnúť.

Igor Matovič, predseda OĽaNO

Slovenský štát bol dieťaťom svojej doby. Prelínala sa v ňom túžba Slovákov po vlastnej štátnosti a nedemokratické až neľudské tendencie, ktoré sa vtedy presadzovali naprieč celou Európou. Môžeme byť vďační za skúsenosť vlastného štátu a poučiť sa z jeho dobrých i zlých stránok. Nemúdre je absolutizovanie tejto historickej skutočnosti. Môžeme mať úctu k Slovenskému štátu a zároveň nekompromisne odsúdiť a v žiadnom prípade neospravedlňovať jeho tienisté stránky. Jedni extrémisti ho nekriticky velebia, druhí extrémisti ho nekriticky démonizujú.

Anton Hrnko, podpredseda SNS

Je to otázka skôr pre historikov. Pokiaľ ide o prezidenta Tisa, žiadny politik sa nedá hodnotiť čierno-bielo, bol politikom svojej doby, mal možnosti v danej dobe, dnešné kritériá sú úplne inde.

Boris Kollár, predseda Sme rodina

​Bol to fašistický satelit Nemecka, ktorý poslal desaťtisíce občanov na smrť.

Béla Bugár, predseda Mosta-Híd

Obdobie Slovenského štátu treba jednoznačne označiť za nedemokratický režim, ktorý potláčal práva niektorých skupín občanov a zanechal doteraz nevyriešenú škvrnu v novodobej histórii Slovenska. Aj vzhľadom na súčasnú situáciu považujem za veľmi dôležité otvoriť spoločenskú diskusiu o tejto etape našich dejín, aby sme si nielen my, ale aj mladšie generácie boli vedomé toho, že relativizovanie zla môže byť veľmi nebezpečné. Zároveň predstavitelia politického a spoločenského života musia mať jednoznačné postoje k akýmkoľvek náznakom, ktoré nás vracajú do tejto temnej minulosti.

Radoslav Procházka, predseda Siete

Ako dobu, keď boli ľudia na Slovensku ochotní v masovom meradle udávať, prenasledovať a vyháňať svojich susedov a blížnych len kvôli ich pôvodu či viere. A ako dobu, keď štátne orgány svojich vlastných občanov posielali na smrť. S možnosťou návratu takýchto čias sa #Sieť nikdy nezmieri.“

Smer

Neodpovedal.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovenský štát

Slovensko

Teraz najčítanejšie