Denník N

Od údenín cez klenotníctvo až po kebab. 30 rokov jedného výkladu

Obchodná 46 (1985)
Obchodná 46 (1985)

Pozrite sa, ako sa menili výklady najznámejšej bratislavskej ulice od roku 1984 po súčasnosť na fotografiách Ľuba Stacha.

Na zdravie!

Obchodná ulica, moji rodičia ju volali Molotovova. Podľa toho ruského generála, vynálezcu výbušného kokteilu, ktorým sa pečú napríklad tanky. Vlastne najtypickejšia bratislavská ulica.

Je dokonalým kokteilom svojich dvoch názvov. Je na nej všetko, čo môžeme v Bratislave očakávať, teda v tej, ktorej malé torzo nám zostalo.  Ak by sme boli iní, čo nie sme, už dávno by sme si z nej spravili Portobello Road.

Pôvodne typická vinárska ulica s hlbokými dvormi, pasážami a priechodmi do susedných ulíc, podpivničená niekoľkopodlažnými vinárskymi pivnicami, v dvoroch s až dedinskou atmosférou a skrytými starými záhradami obrastenými brečtanom a divým vínom.

K tomu nové a odporné nákupné centrá, ktoré vystriedali také čarovné obchody, akými boli Pavúk a Malý Baťa, a to všetko zmixované ako moje posledné dve vety.

Ulica, ktorá vedie od Alžbetky smerom na hrad tvoriaci nedostupné pozadie ako v Kafkovom Zámku.

Poznám obraz zo začiatku šesťdesiatych rokov od maliara Vestenického – vtedy Molotovova prežiarená májovým slnkom v pozadí s hradom. Zdá sa mi, že namiesto električky tam je trolejbus, snový pohľad z môjho detstva, cítiť ten májový vzduch a vôňu orgovánu zmiešanú s vôňou starých pivníc, vychádzajúcu z každého dvora.

Zvláštne, že vtedy brány do dvorov neboli pozatvárané: prechádzajúc ste sa mohli zapojiť do životov ich obyvateľov.

Vidím sa, ako v krátkych nohaviciach idem s mamou. Ide mi do Baťu kúpiť topánky a potom pre seba do Pavúka nejakú peknú látku na letné časy. Pamätám sa na vôňu drevenej naolejovanej podlahy: bola v dvoch úrovniach, bol tam schodík – ach, med mojej pamäti.

Ale teraz je zima, v piatok vraj padali také veľké snehové vločky, ako naposledy pred sto rokmi. Gusto Dobrovodský, ktorý býval hore na Obchodnej v niektorom z domov, pomedzi ktoré sa dá prejsť na SNP, rád v zime chodil po Obchodnej na bežkách a na otázku priateľa, prečo nejde na Kolibu, odpovedal, že v lese nikoho nestretne.

To sú zas časy, keď fungovala ochutnávka a v nej „ríbezlák“. Priateľ maliar Daniel Brunovský tu mal v jednom z dvorov na začiatku Obchodnej (smerom od „Kollárka“) ateliér a potom aj galériu. Mal v nej úžasný starý kožený gauč. Tam sme tiež radi sedávali a popíjali. Musím sa mu ozvať, skočíme na „ríbezlák“… a vám, samozrejme: „Na zdravie!“, akoby sme boli na Schöndorfstraße, teda na Széplak utca, teda na Uhorskej, teda na Molotovovej, teda na Obchodnej ulici.

Laco Teren, výtvarník

Od údenín cez klenotníctvo až po kebab. Takto sa menil výklad domu číslo 55.

Obchodná 55 (1985)
Obchodná 55 (1985)
Obchodná 55 (1985)
Obchodná 55 (1985)
Obchodná 55 (1985)
Obchodná 55 (1985)

[info]Obchodná je divočinou uprostred skanzenu. Prečítajte si viac o knihe, ktorá zachytáva tridsať rokov jej života.[/info]

Obchodná 55 (1986)
Obchodná 55 (1986)
Obchodná 55 (1989)
Obchodná 55 (1989)
Obchodná 55 (1989)
Obchodná 55 (1989)
Obchodná 55 (1994)
Obchodná 55 (1994)
Obchodná 55 (2001)
Obchodná 55 (2001)
Obchodná 55 (2004)
Obchodná 55 (2004)
Obchodná 55 (2007)
Obchodná 55 (2007)
Obchodná 55 (2013)
Obchodná 55 (2013)

[info]Z histórie Obchodnej ulice: Jedna z najrušnejších bratislavských ulíc niesla aj názvy Uhorská, Schöndorfská či Molotovova. Patrí k najstarším stredovekým predmestiam. Až do 20. rokov minulého storočia si zachovávala podobu tradičnej predmestskej zástavby s jedno- až dvojpodlažnými budovami a hlbokými hospodárskymi dvormi. V šesťdesiatych rokoch navrhol Ivan Matušík na objednávku rezortných ministerstiev ambicióznu megaštruktúru, ktorá mala kompletne nahradiť staršiu zástavbu desaťpodlažnými blokmi a dvadsaťposchodovými vežami. Ani jediná budova sa však nepostavila. Architektonicko-urbanistická súťaž z roku 1987 už jej heterogénnosť a nedokončenosť považovala za prirodzené vlastnosti a budúce zásahy ich mali rešpektovať a rozvíjať. Henrieta Moravčíková, teoretička architektúry[/info]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie