Denník N

Fico stihol za víkend položiť základy tretej vlády Smeru, Sieť sa štiepi

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 19.20 – Ešte na nedeľný večer si Robert Fico zavolal na úrad vlády Bélu Bugára aj Radoslava Procházku. Po schôdzke s oboma povedal, že nenašli nič, čo by im bránilo v zostavovaní vlády pokračovať.

Najprv snem SNS a predsedníctvo Mosta-Híd v sobotu, potom nedeľné stretnutie vedenia Siete a večerné rokovania Fica s Bugárom a Procházkom. Po víkende to vyzerá na tretiu vládu so Smerom na čele.

Robert Fico dlho neotáľal. Keď v sobotu lídri Mosta-Híd prikývli na rokovania o možnej vláde v zostave Smer, SNS, Most-Híd a Sieť, pozval si Bélu Bugára v nedeľu podvečer na úrad vlády.

Fico: Bugár je skúsený politik

Zhodli sa, že Smer ani Most nenašli žiadny rozpor, ktorý by im bránil ďalej rokovať o novej vláde. Pokračovať chcú zajtra, ideálne už aj so SNS a Sieťou.

„Dohodli sme sa na postupe: najprv vyrokovať programové priority, potom sa pristúpi k rokovaniam ohľadom úpravy pomerov vo vláde a parlamente.“ O personálnych veciach sa vraj nebavili. „Žiadne mená nepadali.“

Fico označil Bugára za skúseného politika, s ktorým by sa mohlo podariť zabrániť chaosu. Predseda Mosta novinárom povedal, že za Ficom prišiel s prioritami strany – menoval protikorupčné opatrenia, regionálnu politiku, menšinové predstavy či pohľad na európsku politiku.

N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Procházka prichádza o ľudí

Nedeľný večer strávil na úrade vlády – tentoraz bez tajností – aj predseda Siete Radoslav Procházka. Jeho strana ho poverila prijať pozvanie od Fica len dnes popoludní, z premiérovho úradu zrejme prišlo obratom.

Aj po tomto stretnutí Fico povedal, že v programe nenašli nič, čo by im bránilo v rokovaniach pokračovať. Procházka len zopakoval, že budú žiadať doplnenie vyšetrovacieho tímu Gorily a opozičnú kontrolu moci, najmä v zdravotníctve.

Procházka sa však musí vyrovnať s rebelujúcimi poslancami v Sieti. Dnes už bývalý podpredseda Miroslav Beblavý vyhlásil, že ak strana pôjde do koalície so Smerom, odíde z nej. To isté v nedeľu podvečer povedala Denníku N podpredsedníčka Siete a primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Podľa informácií Denníka N by sa k nim mohla pridať aj poslankyňa Simona Petrík. To by znamenalo, že Sieť by mala len sedem poslancov, čo by nestačilo ani na vytvorenie poslaneckého klubu. „Práve preto, že ľudí v strane poznám, nemám najmenší dôvod neveriť, že Sieť bude mať svoj poslanecký klub,“ komentoval Procházka.

N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Matovič píše o Zradoslavovi

Krach šancí na zostavenie pravicovej vlády so SNS a hnutím Borisa Kollára kritizoval najmä Igor Matovič. „Slovensko zažíva krútenie hadov, všetko je dohodnuté od začiatku,“ povedal v debate televízie Markíza.

SNS podľa neho mala dať svojím snemom alibi Mostu-Híd a Sieti, ktoré teraz môžu hovoriť, že vládnu so Smerom pre Slovensko a bránia nástupu extrémizmu. Lídra Siete na Facebooku premenoval na Zradoslava Procházku.

„Je dokonané, strany Most-Híd a Sieť podviedli veľkú časť svojich voličov a idú do zlepenca oligarchov,“ pridal sa aj Daniel Lipšic. „Tieto rokovania ukázali, ktoré sú na Slovensku ‚gorilie‘ a ‚antigorilie‘ strany. A najbližšie dni ukážu, kto ďalší okrem politikov rokoval o vzniku tejto vlády.“

Šéf SaS Richard Sulík dopoludnia povedal, že jeho strana chce byť razantnou opozíciou. Keďže to vyzerá tak, že nakoniec nebude premiérom, chystá sa zostať v europarlamente.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie