Denník N

Keď príroda inšpiruje nové technológie – prechádzkou medzi bodliakmi objavil suchý zips

Mercedes-Benz Bionic. Foto - Wikimedia/cc
Mercedes-Benz Bionic. Foto – Wikimedia/cc

Prinášame vám päť najzaujímavejších technológií inšpirovaných prírodou.

Inšpiráciu v prírode hľadal už Leonardo da Vinci pri zostrojovaní lietacieho zariadenia, ale skúmanie prírodných modelov pre vývoj technológií začali ľudia naplno využívať až v druhej polovici 20. storočia.

Riešenia inšpirované prírodou dostali názov biomimikry alebo tiež biomimetika.

Najväčšie úradné a nákupné stredisko v Zimbabwe, Eastgate Centre, minie na energie iba 10 percent z toho čo podobné budovy v okolí. Kľúčom k úspechu je dizajn založený na termitisku.

Termity v Zimbabwe si stavajú vysoké termitiská, udržiavajú v nich teplotu 30 stupňov Celzia. Vďaka tomu je nažive ich zdroj potravy, huba z rodu Termitomyces. Termitisko obsahuje veľké množstvo chodbičiek, ktoré termity otvárajú a zatvárajú podľa toho, ako sa teplota mení od nočných mrazov po 40-stupňové horúčavy počas dňa.

Rovnako ako termitiská aj budova Eastgate Centre je navrhnutá tak, že vzduch je nasávaný do spodnej časti a postupne stúpa dutými priestormi v dlážke na vyššie poschodia. Tam sa ohrieva teplom produkovaným spotrebičmi, ľuďmi a slnečným žiarením. Vydýchaný a prehriaty vzduch potom opúšťa budovu centrálnym potrubím.

Výhodou tohto dizajnu nie sú iba ušetrené peniaze a menší dosah na životné prostredie, ale aj zdravšie prostredie pre nájomníkov. V tradične klimatizovaných budovách tvorí recyklovaný vzduch 30 percent. V Eastgate Centre prichádza čerstvý vzduch dva- až sedemkrát za hodinu.

Eastgate Centre v Zimbabwe využíva tepelnú reguláciu podľa vzoru termitiska. Foto - Wikimedia/cc
Eastgate Centre v Zimbabwe využíva tepelnú reguláciu podľa vzoru termitiska. Foto – Wikimedia/cc

Mercedes napodobnil neforemnú koralovú rybku

Medzi autami je unikátnym dizajnérskym kúskom koncept z dielne Mercedes-Benz, ktorý na inšpiráciu prírodou odkazuje priamo svojím názvom. Volá sa Bionic.

Neforemné autíčko napodobnilo malú koralovú rybku Ostracion cubicus, ktorá podľa vedcov zvláda plávanie v silných prúdoch a medzi koralmi vďaka výnimočnej hydrodynamickej konštrukcii.

Koralová rybka Ostracion cubicus sa stala vzorom pre automobil. Wikimedia Commons/cc
Koralová rybka Ostracion cubicus sa stala vzorom pre automobil. Wikimedia Commons/cc

Konštruktéri Mercedes-Benz sa snažili skopírovať priestranné telo, nízky odpor a stabilitu, ktorú rybke zabezpečuje špeciálny pancier.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie