Denník N

Sieť sa na Smere rozpadá, Most je zatiaľ jednotný

Katarína Macháčková a Miroslav Beblavý, obaja odmietli vládu so Smerom. Foto - Tasr
Katarína Macháčková a Miroslav Beblavý, obaja odmietli vládu so Smerom. Foto – Tasr

Ak sa Smer dohodne na vláde s Mostom, SNS a so Sieťou, odídu z nej poslanci Beblavý, Macháčková a Petrík. Ľudia vyzývajú ďalších, aby sa k ním pridali a odstavili Smer. Poslanci Mosta zatiaľ mlčia, podľa Bugára rozpad klubu nehrozí.

Desať poslancov Siete či Mosta-Híd môže prekaziť plány Radoslava Procházku a Bélu Bugára na spoločnú vládu so Smerom a SNS. V tejto chvíli sú traja.

Sieť sa už pod vplyvom rokovaní o vláde so Smerom rozpadá, odchod zo strany v prípade takejto koalície potvrdili poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčkova a Simona Petrík. Pre Sieť to bude znamenať, že v parlamente nebude mať ani vlastný klub.

Beblavý tvrdí, že váhajú aj ďalší poslanci. Na ich rozhodnutia má zatlačiť aj ďalší nástroj, ktorý oznámil – web nievmojommene.sk, kde môžu voliči či členovia Siete na poslancov apelovať, aby nešli do vlády so Smerom. „Ak dostanú od vlastných voličov jasný signál, že je to zlá cesta, tak ešte môže nastať ďalší posun.“

Web 10slusnychludi.sk
Web 10slusnychludi.sk

V rovnakom čase vznikla podobná výzva 10slusnychludi.sk, kde môžu ľudia presviedčať poslancov z plánovanej koalície, aby sa pridali k Beblavému, Macháčkovej a Petrík.

Procházku skritizoval aj programový koordinátor Transparency International Ivan Rončák, ktorý kandidoval za Sieť z 28. miesta. Hovorí, že do Siete prišiel, aby otvoril verejnú moc občianskej kontrole. „Tieto návrhy sa dajú realizovať len vo vláde. Nie však v každej. Vo vláde, ktorej súčasťou bude Smer a SNS, sa realizovať nedajú.“

V Moste čakajú

Zatiaľ nie je jasné, či sa k nim pridá aj niektorý z poslancov Mosta-Híd. Viacerí pred voľbami tvrdili, že si vládu so Smerom nevedia predstaviť. 

Rozhodnutie ako ďalej a komentáre k účasti vo vláde si zatiaľ nechávajú pre seba. František Šebej sa k prípadnému odchodu nechce vyjadriť, Lucia Žitňanská ako podpredsedníčka sedí priamo na rokovaniach so Smerom a právnik Peter Kresák hovorí, že si počká na výsledok rokovaní. „Nevidím dôvod na túto otázku, bol som na rokovaní predsedníctva, ktoré prijalo jednoznačné stanovisko a ja som s ním súhlasil,“ vraví Kresák. Vyjadriť sa nechcel ani Zsolt Simon, tiež jeden z tých, ktorí si ešte pred voľbami nevedeli predstaviť, že by svoj program mohli naplniť v koalícii so Smerom.

V Sieti ešte odídencov môže pribudnúť, špekulovalo sa o poslancovi Igorovi Janckulíkovi. Hovorí, že si počká na výsledok rokovaní. Ak by Sieť išla do vlády, do parlamentu by sa mohol dostať ako náhradník aj Vladimír Bilčík. Ani on zatiaľ nechcel povedať, ako sa zachová, vyjadrí sa až po skončení rokovaní.

Bugár vysvetľuje voličom, Procházka straníkom

Gábor Gál z Mosta-Híd tvrdí, že mu na Smere prekáža veľa vecí, no pre koalíciu zjavne zo strany odchádzať nebude. Negatívne vníma napríklad kauzu Hedvigy Malinovej. „Malo to byť dávno skončené. Právny systém funguje zle. Prekáža mi viac vecí, ale viete poskladať vládu inak, po tom, čo SNS odmietla pravicovú koalíciu? A predčasné voľby sú najhorším riešením. Nikdy v živote nič nevyriešili. Čo vyriešili v roku 2012?“

Bugár na Facebooku rozhodnutie rokovať o vláde so Smerom vysvetľuje tým, že mu ide o proeurópske a proatlantické smerovanie Slovenska. „Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne,“ napísal.

Igor Matovič z OĽaNO zasa zverejnil na Facebooku list, ktorý mal Procházka poslať straníkom. Pýta sa v ňom, či je dôležitejšie presadenie programu alebo zostava, v akej ho budú presadzovať.

„Nech sa napokon rozhodneme akokoľvek, už dnes je jasné, že v zostave, v akej sme do toho išli, nezostaneme. Že množstvo ľudí odíde, pretože smrť považuje za čestnejšiu možnosť ako život v kompromise. Každý deň si želám, aby som tento pocit morálnej prevahy mohol dopriať aj sebe samému. A ktovie, možno si ho aj doprajem,“ píše Procházka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie