Denník N

Beblavý: Procházka s Bugárom robia z politiky štandardný grc

Bývalý podpredseda Siete Miroslav Beblavý. Foto N – Tomáš Benedikovič
Bývalý podpredseda Siete Miroslav Beblavý. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý podpredseda Siete hovorí, že Procházkovmu obratu nerozumie. Verí, že v Sieti a v Moste sa ešte môže nájsť sedem ľudí na zastavenie vlády Smeru.

Za týždeň sa z podpredsedu Siete a možného ministra financií MIROSLAVA BEBLAVÉHO stal rebelujúci poslanec. Hovorí, že z dvoch rokov s Radoslavom Procházkom sa poučil.

Nerozmýšľali ste, že sa vzdáte mandátu a odídete z politiky?

Rozmýšľal som o tom minulý utorok, keď som definitívne pochopil, že Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar smerujú Sieť do vlády Roberta Fica. Počas utorka som sa rozprával asi s desiatimi ľuďmi, ktorých názor je pre mňa dôležitý, a tá debata ma presvedčila, že mám záväzok voči svojim voličom, že musím bojovať za ich postoj a hlas. A navyše som došiel k názoru, že je za čo bojovať.

Prečo vás tak veľmi prekvapilo, že Radoslav Procházka poza váš chrbát rokoval s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom?

Pre mňa nie je ani tak problém, že sa Radoslav Procházka rozprával s Ficom či s Kaliňákom. Problém mám s tým, že o tom nepovedal mne ani zvyšku predsedníctva. Plus na predsedníctve začalo byť veľmi rýchlo jasné, že jediným cieľom Radoslava Procházku a Andreja Hrnčiara je smerovať k vláde so Smerom. Pochopil som, že ma klamú a nie len mňa.

To ste mali prvý raz pocit, že vás klamú?

Vo veci tak zásadného významu áno.

Naozaj? Nie je to len tak, že sa zmenila situácia? Voľby boli aj pre vás sklamaním, a preto ste to cítili tak intenzívne? Zvonku sa zdalo, že dodržiavanie slova nie je silná vlastnosť Radoslava Procházku.

Nepáči sa mi, ak si po každom politickom spore začnú dovtedajší partneri vymieňať špinavé príbehy. Preto to nebudem robiť. Moje skúsenosti z dvoch rokov s Radoslavom Procházkom si odložím na moje pamäti, keď ich napíšem. Všeobecne však platí, že každý človek má tendenciu posudzovať ľudí podľa seba. Osobitne to platí, ak sú si tí ľudia blízki. Ja som v Radoslavovi Procházkovi videl v mnohom podobný príbeh, ako je ten môj. Preto som mal tendenciu chápať jeho niektoré zvláštnosti ako zvláštnosti na inak úžasnej osobnosti. Veril som a aj sa mi zdalo, že niektoré veci sa časom menia a zlepšujú. Vedel som však, že tá pravá tvár sa ukáže až v ohni ťažkého rozhodovania. A ono sa to aj ukázalo.

Viaceré videá ukázali, že nevie klamať, v osobnom kontakte to nie je také viditeľné?

Nebudem hovoriť scénky a príbehy z nášho spoločného fungovania.

Video: Zaskočený Procházka sa vykrúca pri otázkach na stretnutie s Ficom
autor: Martina Pažitková

Necítite zodpovednosť za minimálne 36 500 voličov, ktorí vám osobne dali krúžok a Sieť volili aj vďaka tomu, že ste doteraz stáli pri Radoslavovi Procházkovi a tvrdili, že strana aj jej predseda sú v poriadku?

Spoluzodpovednosť za Sieť cítim určite a ani sa jej nezbavujem. Preto robím to, čo teraz robím. Cítim však hlavne zodpovednosť za to, čo sme našim voličom sľúbili. Môj najväčší problém nie je psychologický, že by som sa sklamal v Radoslavovi Procházkovi, ale to, čo urobil. Napriek veľmi jasne vyslovenému sľubu robí vládu so Smerom, a to ešte spôsobom, ktorý jasne naznačuje, že zmena Slovenska je na poslednom mieste. S tým bojujem. Nie je to osobný súboj.

Ako si vysvetľujete taký rýchly obrat: z jasného stanoviska strany, že so Smerom nie, na okamžité skladanie vlády?

Tá otočka je osobné rozhodnutie Radoslava Procházku. Vedenie strany nebolo za rokovanie so Smerom: boli tam ľudia ako ja, ktorí majú jasne odmietavé stanovisko, potom tam boli ľudia, ktorí majú pragmatickejší prístup, a potom sú tam ľudia, ktorí zásadne odmietajú tento krok, ale lojalita k predsedovi a strane ich brzdí, takže sa premôžu. Vo vnútri strany nenastali žiadne pohyby, zmenil sa len postoj Radoslava Procházku. Jeho osobné rozhodnutie pre mňa v tejto chvíli stále zostáva záhadou. Nerozumiem, prečo je taký talentovaný, pracovitý, úspešný človek, ochotný obetovať svoje meno a budúcnosť vo veku 43 rokov pre jednu vládu, v ktorej bude hrať len štvrté husle.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Reštart Siete

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie