Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Saleziáni sa opatrne dištancovali od kňaza, ktorý poprel deportácie židov

Saleziánsky kňaz Vojtech Zeman hovorí, že odsun židov zo slovenského štátu je „historická nepravda“. Skutočná pravda sa vraj píše len v knižkách historika Milana Ďuricu, ktorý okrem iného navrhuje Tisovo blahorečenie. Foto N – Tomáš Benedikovič
Saleziánsky kňaz Vojtech Zeman hovorí, že odsun židov zo slovenského štátu je „historická nepravda“. Skutočná pravda sa vraj píše len v knižkách historika Milana Ďuricu, ktorý okrem iného navrhuje Tisovo blahorečenie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Verejná modlitba pri hrobe Jozefa Tisa za účasti niekoľkých Kotlebových poslancov bola podľa Saleziánov osobnou aktivitou kňaza Vojtecha Zemana.

Saleziánsky kňaz Vojtech Zeman včera hovoril o dejinách slovenského štátu spôsobom, ktorý by mohol mať blízko aj k trestnému činu popierania holokaustu.

V pondelok na spomienkovom zhromaždení pri symbolickom hrobe Jozefa Tisa verejne spochybnil odsun 70-tisíc slovenských židov do vyhladzovacích táborov.

Kňaz Vojtech Zeman a Kotlebovi poslanci pri Tisovom hrobe
Autor: Martina Pažitková

„To je historická nepravda. To sa písalo v knihách za komunizmu, pretože takto to historikom nariadili,“ povedal Zeman pred novinármi a niekoľkými účastníkmi zhromaždenia.

K jeho slovám sa dnes vyjadrila Slovenská provincia Saleziánov. Od vystúpenia Zemana sa opatrne dištancovala.

„Účasť nášho 86-ročného spolubrata dona Vojtecha Zemana na včerajšom spomienkovom zhromaždení bola jeho osobná iniciatíva,“ napísal provinciálny hovorca a sekretár Rastislav Hamráček.

Na otázku, aký majú Saleziáni oficiálny názor na deportácie židov,  odkázal hovorca na stanovisko, ktoré včera vydali najvyšší hodnostári katolíckej cirkvi na Slovensku.

„Saleziáni don Bosca na Slovensku sú súčasťou katolíckej cirkvi a ako takí sa plne stotožňujeme s týmto spoločným vyhlásením predsedu Konferencie biskupov Slovenska a predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí,“ dodal Hamráček.

Odsun bol veľkým nešťastím

Vo včerajšom stanovisku arcibiskup Stanislav Zvolenský a predseda zväzu židovských obcí Igor Rintel odsúdili zločiny, ku ktorým došlo počas existencie slovenského štátu.

„Štrnásty marec nám pripomína aj obdobie, počas ktorého sme dopustili násilné vyvezenie desiatok tisícov židov z našej krajiny. Ani tí predstavitelia Slovenska, ktorí boli skalopevne presvedčení, že konajú za Boha a za národ, sa vtedy nevyhli spoluúčasti na veľkom nešťastí,“ píše sa vo vyhlásení.

Dúfajú v obrátenie poslancov

Včerajšieho zhromaždenia sa zúčastnili aj traja novozvolení poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Saleziánsky kňaz Vojtech Zeman dvom z nich podal ruky a vyjadril rešpekt, že sa „hlásia k slovenskému národu“.

Vyhlásenie cirkevných hodnostárov sa obracia aj na poslancov Kotlebovej strany: „Dúfame v obrátenie tých, ktorí prípadne aj sadajú do parlamentných lavíc a hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu ich inej farby pokožky či odlišného náboženského presvedčenia.“

Zeman má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Po februári 1948 patril k mladým saleziánom, ktorých sa komunistický režim snažil primať k poslušnosti. Ako dvadsaťjedenročnému sa mu podľa servera pametnaroda.cz podarilo utiecť na Západ. Neskôr pôsobil v Južnej Amerike, v roku 2000 sa vrátil na Slovensko.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovenský štát

Slovensko

Teraz najčítanejšie