Denník N

Kotleba uprostred hry zrušil divadelné predstavenie

Ochotníci z Brezna na príkaz župana nedokončili predstavenie Kováči. Pracovníčka úradu príkaz zdôvodnila expresívnymi a neslušnými výrazmi v hre. 70-ročná herečka sa pýta, či bude nasledovať prišívanie hviezd.

Najprv vydal banskobystrický župan Marian Kotleba pokyn a potom diváci v Brezne zažili nečakaný koniec divadelného predstavenia. Herečka Alžbeta Vagadayová z Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne stála na javisku blízko zákulisia, keď zbadala, ako nejaká pani razantne gestikuluje a hovorí niečo šepkárke. Šepkárka jej zakrátko s „vypleštenými“ očami oznamovala: „Dosť, dosť, skončite!“

Predstavenie zastavila pracovníčka župného odboru školstva na príkaz Mariana Kotlebu, ktorý sedel v hľadisku. Údajne sa vyhrážala, že ak neskončia okamžite, dá zatiahnuť oponu a župan odíde. Prekážali im expresívne výrazy v umeleckom texte.

„Odišli sme z javiska ako najsprostejší zo sprostých. V tom šoku sme nedokázali inak zareagovať,“ opísala zrušenie predstavenia sedemdesiatročná herečka, držiteľka ceny Jozefa Kronera.

Predstavenie Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne Kováči si objednal župan Kotleba k slávnostnému oceňovaniu učiteľov na 14. marca, hoci to nie je Deň učiteľov. Nikoličovi Kováči je hra o tom, ako obyčajní ľudia doplácajú na vojnu.

Úradná cenzúra sa začala prejavovať už pred predstavením. Úrad žiadal, aby herci zmenili alebo vypustili expresívne a neslušné výrazy. Alžbeta Vagadayová to odmietla. Vyhlásila, že za takýchto okolností nebude hrať.

„Keď je v umeleckom texte slovo ‚ku..a‘, nebudem predsa hovoriť ‚Panna Orleánska‘ – to je absurdné a neprijateľné,“ vysvetľuje.

Herečka si myslí, že v divadelnej hre im prekážalo niečo úplne iné. Napríklad dialóg: „Prečo fňukáš?“ – „Fňukám preto, lebo som Nemec a každý mi môže dať po papuli.“ V neučiteľskej časti hľadiska to pri týchto replikách údajne zašumelo.

„Neviem, či sme sa dotkli niekoho nemeckej hrdosti, alebo to boli vulgarizmy, pre ktoré to stopli,“ konštatoval Július Obernauer, predstaviteľ hlavnej úlohy nemeckého kováča. Niečo také nezažili ani za totality, keď súbor hral vtedy zakázaného Kunderu.

„Sme šokovaní. Odohrali sme vyše dvadsať predstavení Kováčov na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku aj v Česku a nikomu to neprekážalo. Všade sme mali pozitívne ohlasy.“

O vysvetlenie sme požiadali aj Banskobystrický samosprávny kraj, odpovede zatiaľ nezaslal.

Z predstavenia Kováči. foto - Divadelný súbor Jána Chalúpku v Brezne
Z predstavenia Kováči. Foto – Divadelný súbor Jána Chalupku v Brezne

Dnes predstavenie, zajtra hviezdy?

Keď sa Vagadayová v zákulisí dozvedela, že hru musia okamžite prerušiť, „lebo inak predseda odíde“, vyšla na javisko a pošepkala kolegovi, že musia skončiť predstavenie. V dialógu bola práve replika: „Prečo, prečo?“, a tak herec dodal: „Pretože ja teraz odídem“ – a odišli. Obecenstvo vôbec nevedelo, čo sa deje.

„Teraz zrušili predstavenie a čo urobia zajtra? Prišijú nám hviezdy?“ pýta sa dnes zdesene herečka Alžbeta Vagadayová.

Divadelný súbor Jána Chalupku funguje takmer sto rokov. Sú držiteľmi najvyšších ocenení z domácich aj zahraničných festivalov. Predstavenie Kováči režíroval renomovaný profesor Ľuboslav Majera s mnohými cenami za umeleckú tvorbu.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie