Denník N

Ministrom školstva za SNS by mohol byť docent etiky, ktorý viedol Ruské centrum

Ľudovít Hajduk kandidoval vo voľbách za SNS z 32. miesta, do parlamentu sa nakoniec nedostal. Foto - archív Ľ. Hajduka
Ľudovít Hajduk kandidoval vo voľbách za SNS z 32. miesta, do parlamentu sa nakoniec nedostal. Foto – archív Ľ. Hajduka

Pri školstve sa môže rozhodovať medzi Petrom Pellegrinim a prodekanom súkromnej Paneurópskej vysokej školy Ľudovítom Hajdukom, ktorý kandidoval za SNS.

Pokiaľ by ministerstvo školstva pripadlo SNS, o čom sa v týchto hodinách rokuje, kandidát na ministra by bol v strane jasný. Šéfom tímu SNS pre túto oblasť je štyridsaťpäťročný Ľudovít Hajduk, ktorý pôsobí na súkromnej Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.

Jeho meno oficiálne nechce nikto komentovať. V SNS hovoria len to, že Hajduk ako odborník má podľa nich čo ponúknuť. „Pán Hajduk je šéfom nášho tímu pre školstvo, prirodzene, preto, lebo v oblasti školstva sa vyzná,“ poznamenáva podpredseda SNS Anton Hrnko.

Sám Hajduk by si na funkciu ministra trúfal. Odkazuje na to, že napríklad v čase prvej Ficovej vlády pôsobil vo vedení Štátneho pedagogického ústavu, ktorý má celoslovenskú pôsobnosť. „Od roku 1998 pracujem v manažérskych funkciách,“ hovorí Hajduk.

Okrem toho učil na gymnáziu v Banskej Bystrici, neskôr pôsobil na vysokých školách – v roku 2012 získal docentúru v odbore etiky. „Myslím, že mám značné prierezové skúsenosti z oblasti školstva,“ dodáva Hajduk.

(jeho celý životopis je k dispozícii aj na portáli osobnosti.sk)

Rozhodne Bugár

Ako minister však Hajduk stále nie je istý. SNS by o školstvo stála a mohol by jej pripadnúť aj podľa prvých informácií z rokovaní. Napokon, obsadila ho v prvej Ficovej vláde i v tretej vláde Vladimíra Mečiara, jej ambície by však mohol zablokovať Most-Híd. Jeho voliči maďarskej národnosti by nemuseli pochopiť, že takúto citlivú oblasť by obsadila niekdajšia strana šovinistického Jána Slotu.

V hre je preto aj kompromisná možnosť, že by si školstvo ponechal Smer a obsadil ho súčasným predsedom parlamentu a bývalým ministrom Petrom Pellegrinim.

Hajduk by v takomto prípade mohol získať post štátneho tajomníka, prípadne nejakú vedúcu funkciu v niektorej z organizácií, ktoré spadajú pod toto ministerstvo.

Riaditeľ ruského centra

Paradoxom je, že Hajduk dnes pôsobí ako prodekan Fakulty masmédií na Paneurópskej vysokej škole, s ktorou má spory doterajší minister Juraj Draxler. Jeho rezort jej vlani na jar pozastavil akreditáciu pre odbor právo.

Podľa Draxlera neposkytuje dostatočné kvalitné vzdelávanie na svojich pobočkách v Žiline, Ostrave a Prahe. Škola, ktorú pred dvanástimi rokmi zakladal expremiér Ján Čarnogurský, Draxlerovo rozhodnutie napadla na súde. Na prvom stupni v prospech školy rozhodla sudkyňa, ktorá v škole učí.

Hajduk donedávna pôsobil na tejto škole aj ako riaditeľ Ruského centra, ktoré je podľa svojej internetovej stránky financované ruským štátnym fondom Russkiy mir. Ide o projekt založený prezidentom Vladimirom Putinom na šírenie informácií o Rusku.

Jeho náplňou je napríklad výuka ruštiny a „napomáhanie rozvoja medzinárodných stykov s Ruskom v humanitnej, kultúrnej, vedecko-technickej, ako aj ekonomickej oblasti a tiež vo sfére vzdelávania“.

Viac peňazí pre súkromné školy

Hajduk sa popri tom podieľal aj na tvorbe volebného programu SNS, v ktorom strana navrhuje napríklad vylepšiť systém hodnotenia škôl, aby zohľadňoval napríklad aj úspešnosť absolventov či mimoškolské aktivity.

Okrem toho však SNS presadzuje aj „posilnenie výchovy žiakov a študentov k vlastenectvu, národnej hrdosti a ochrane slovenskej národnej kultúry“.

Sám Hajduk o svojich predstavách píše aj v textoch na svojom blogu. Prekáža mu napríklad, že štát nepodporuje súkromné vysoké školy rovnako ako verejné alebo že ich finančne „ukracuje“.

„V systéme financovania verejných a súkromných vysokých škôl pretrváva nepomer vzhľadom na skutočnosť, že dane platia rodičia našich detí rovnako,“ tvrdí Hajduk.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie