Denník N

Turecko aj Únia sú spokojné, migračná kríza sa však nekončí

Turecký premiér Ahmet Davutoglu rokoval s lídrami EÚ do poslednej chvíle. Foto – AP
Turecký premiér Ahmet Davutoglu rokoval s lídrami EÚ do poslednej chvíle. Foto – AP

Samit poslednej nádeje sa skončil polovičatou dohodou. Krajiny EÚ budú prijímať utečencov s nárokom na azyl dobrovoľne.

Európska únia sa dohodla s Tureckom na opatreniach, ktoré by mali zásadne znížiť prílev ilegálnych imigrantov (najmä zo Sýrie) do Európy.

Princíp dobrovoľnosti

Ak sa podarí implementovať všetky právne a technické detaily, ktorých je obrovské množstvo, výsledkom dohody by malo byť, že Turecko bude preberať všetkých sýrskych imigrantov, ktorí ilegálne vstúpia na územie EÚ, a výmenou za to bude potom EÚ z tureckých utečeneckých táborov preberať utečencov, ktorí majú nárok na poskytnutie azylu.

Krajinám V4 sa podarilo presadiť, že pôvodne navrhovaný strop 72-tisíc takto v rámci EÚ rozdeľovaných utečencov sa znížil na 16-tisíc ľudí s tým, že zvyšok sa bude do krajín EÚ rozdeľovať na princípe dobrovoľnosti.

Výmenou za ochotu Turecka „pomôcť“ Európe zvládnuť utečencov získali Turci termín otvorenia ďalších prístupových kapitol pri ich snahe o vstup do Únie, prísľub liberalizovať schengenské víza pre tureckých občanov po splnení predpísaných kritérií a dohodu o uvoľnení ďalších troch miliárd eur na pomoc pre utečencov na území Turecka hneď po tom, čo sa vyčerpajú prvé, už schválené a postupne prideľované tri miliardy.

Lídri EÚ a Turecka dosiahli dohodu po rokovaní na dvoch krátko po sebe idúcich bruselských samitoch, venovaných primárne tejto téme.

Turecko, ktoré na predchádzajúcom samite na začiatku marca nečakane zvýšilo svoje požiadavky, nakoniec súhlasilo s kompromisom, ako to vysvetlil nemenovaný diplomat v kuloároch samitu: „Pre tureckého premiéra bolo najdôležitejšie, aby mohol doma oznámiť, že víza sa budú liberalizovať. Navyše sa znova rozbehnú rokovania o vstupe do EÚ a Únia poskytne Turecku na utečencov ďalšie peniaze.

Víza sa však budú liberalizovať až po splnení podmienok, rozhovory sa rozbehnú iba v niektorých kapitolách a peniaze sa uvoľnia, až keď sa rozumne minú tie už poskytnuté.“

Bruselský scenár

Snaha o dohodu medzi EÚ a Tureckom vykazovala po dvoch dňoch rokovania všetky typické črty bruselských samitov.

Opakované posúvanie termínov a stále ďalšie vylaďovanie dohody je logickým dôsledkom snahy nájsť spoločného menovateľa pre množstvo rôznych aktérov a záujmov. Tentokrát sa k 28 členským štátom pridalo ešte aj Turecko, v ktorého rukách nakoniec osud celej túžobne očakávanej dohody skončil.

Pri takto zložitých rokovaniach sa každý, komu o niečo ide, snaží zlepšiť svoju rokovaciu pozíciu. A okrem toho má každý doma voličov, ktorých už príliš nezaujímajú detaily, ale očakávajú informáciu, že problém je vyriešený.

A v tieni zostáva ešte drobnokresba eurokratov, ktorí sa na rozdiel od netrpezlivých občanov a dôležitých politikov musia zaoberať detailmi, aby akákoľvek dohoda bola aspoň trochu realizovateľná. Zaberá to veľa času, nikoho to príliš nezaujíma, ale bez toho sa dohoda urobiť nedá.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie