Denník N

Kotlebovci na východe burcovali proti Rómom, oporu našli v miestnom kňazovi

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V Michaľanoch našli prívrženci Mariána Kotlebu oporu aj v miestnom pravoslávnom kňazovi.

Marian Kotleba a jeho strana pokračujú v tom, čo začali pred siedmimi rokmi v Šarišských Michaľanoch. „Akúkoľvek ľudskú tragédiu, ktorá sa stane, zneužijú na získanie politického kapitálu,“ hovorí ľudskoprávny aktivista z Banskej Bystrice Radoslav Sloboda.

Na rozdiel od udalostí v Šarišských Michaľanoch, kde Marian Kotleba a niekoľko jeho druhov skončilo v auguste 2009 v putách, sa však dnes on i jeho prívrženci správajú oveľa umiernenejšie a nedávajú polícii zámienku, aby proti nim zakročila.

Ich rétorika však ostáva veľmi podobná. Stále vyzývajú ľudí na boj proti „cigánskym parazitom“ a „cigánskemu teroru“, len už nikdy nezabudnú dodať, že nehádžu všetkých do jedného vreca a ide im len o to, aby zákon platil pre všetkých rovnako.

Video: Kotlebovci sa presunuli na východ, po zabití burcujú proti Rómom
(autor: Martina Pažitková)

Už sa nenechajú rozohnať

Pred siedmimi rokmi v auguste sa zišli kotlebovci v Šarišských Michaľanoch, kde dvaja rómski chlapci napadli strážnika futbalového ihriska. Zhromaždenie nakoniec polícia rozohnala s použitím vodného dela, demonštranti na nich hádzali kamene a fľaše. Päť policajtov a dvaja účastníci protestu utrpeli zranenia.

V sobotu sa vybrali do Michalian pri Trebišove. Motívom boli udalosti spred troch týždňov. Dvaja muži si po hádke na diskotéke v noci počkali na miestneho mladíka a zbili ho tak, že v nemocnici zomrel. Dvojicu vinníkov (25- a 32-ročného) policajti medzičasom zadržali a obvinili zo zabitia a výtržníctva, za čo im hrozí sedem až desať rokov väzenia. A práve tento „mierny“ trest bol jedným z motívov, prečo sa Marian Kotleba a jeho ľudia rozhodli zvolať protestnú akciu.

Pred obecným úradom sa zišli asi tri stovky ľudí. Prívrženci Kotlebovej strany z celého Slovenska a najmä miestni obyvatelia všetkých vekových kategórií. Kotleba nakoniec na stretnutie neprišiel. Vraj pre pracovnú zaneprázdnenosť. Po organizátorovi akcie Mariánovi Mišúnovi však odkázal, že sa tam čoskoro ukáže.

Neúspešný kandidát na poslanca parlamentu a bývalý mestský policajt z Trnavy na začiatok vyzval zhromaždených, aby si vypočuli hymnu, ktorú im prehrali z mobilného telefónu prostredníctvom megafónu a ktorej text je podľa neho „práve v súčasnej dobe veľmi výstižný, pretože verím, že naše Slovensko sa práve začína prebúdzať“.

Ešte zhruba hodinu pred avizovaným začiatkom akcie zvolanej na 15. hodinu však pred miestnym kostolom v Michaľanoch postávala len nie veľmi početná skupinka mladých mužov a niekoľko žien s červenými páskami na rukávoch. Občas po dedine prešla policajná hliadka. „V Krásnej Hôrke to bol iný bašavel,“ poznamenal jeden z nich práve na margo hliadkujúcich policajtov.

Pred štyrmi rokmi, keď počas parlamentných volieb 10. marca vyhorel najkrajší slovenský hrad Krásna Hôrka, sa tam vybrali Kotlebovi chlapci na podobný výjazd proti „cigánskemu extrémizmu“. V Krásnohorskom Podhradí ich však na rozdiel od Michalian čakali desiatky policajných ťažkoodencov so psami aj vodným delom. Nakoniec k použitiu sily nedošlo – za veľkých hádok a nadávania polícia Kotlebovi a jeho ľuďom zabránila vojsť do rómskej osady.

Dnes sa nič podobné nekonalo. Kotlebova ĽSNS sa vo voľbách pred dvomi týždňami stala parlamentnou stranou.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Miestni sú na ich strane

„To je hanba, ja by som im dala doživotie. Nech tam skapú,“ povedala reportérom Denníka N postaršia pani, ktorá prišla na zhromaždenie. „Poznala som toho chlapca, čo ho zabili. Chodil s mojím synom do školy. Taký tichý chlapec to bol, nikomu nikdy neublížil.“

Na zhromaždení bola aj matka a brat obete útoku. „Už o tom nevládzem rozprávať,“ odvetila s uplakanými očami, keď sa jej novinári chceli opýtať, prečo prišla na toto zhromaždenie.

„Myslím si, že je nutné, aby sa štát staral omnoho viac ako doposiaľ o to, aby ľudia kdekoľvek na Slovensku sa cítili viac v bezpečí ako doteraz. Treba sa snažiť viesť všetkých k tomu, aby dobrou cestou sa obracali na dobro. Ak sú ľudia, ktorí sa neboja Boha a Božích zákonov, treba, aby mali rešpekt aspoň pred zákonom. A aby prípadný trest pre nich nebol hotelom,“ povedal pre Denník N miestny pravoslávny farár Vladimír Mohorita.

Mimochodom, je to ten istý Vladimír Mohorita, ktorý bol kedysi šéfredaktorom novín Zmena a ktorý pred tromi rokmi rečnil „o cigánskom probléme v zahraničí“ v Košiciach na konferencii 20 rokov slovenskej samostatnosti.

„Povedalo sa, čo sa očakávalo. Zakamuflované útoky voči Rómom, útoky voči politickým stranám – samozrejme, aj v kontexte povolebnej situácie. Táto situácia ĽSNS výrazne vyhovuje, pretože oni v tom vlastne budú pokračovať a tým, že sa nedostanú k žiadnej exekutíve, sa ľudia nikdy nepresvedčia o tom, čo by oni reálne spravili, a dúfam, že sa to ani nikdy nestane, že by sa dostali do exekutívy,“ povedal pre Denník N ľudskoprávny aktivista Radoslav Sloboda z Banskej Bystrice, ktorý bojuje proti extrémistom.

V porovnaní s minulosťou podľa neho kotlebovci používajú oveľa sofistikovanejšie metódy a opatrnejšie vyjadrenia, aby ich nebolo možné obviniť z podnecovania rasovej neznášanlivosti. Na otázku, či sa médiá majú týmto akciám venovať, povedal, že novinári veľmi nemajú na výber. „Neviem si predstaviť, že by sa o takýchto veciach neinformovalo. Jediné, čo sa dá urobiť, je, že treba pokračovať v aktivitách ako sociálna práca a školstvo, ktoré však nie je možné zvládnuť bez toho, aby aj štát povedal, že toto sú veci, ktoré chceme riešiť,“ uzavrel Sloboda.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie