Denník N

Politikov Smeru vystrašil piatkový protest, pripomína im ukrajinský Majdan

Na zhromaždení tesne po voľbách na Námestí SNP mohlo byť dvetisíc ľudí. Foto N – Tomáš Benedikovič
Na zhromaždení tesne po voľbách na Námestí SNP mohlo byť dvetisíc ľudí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koaličná zmluva by podľa Fica mala byť hotová v utorok večer. Víkend potvrdil, že medzi stranami budúcej vlády už nie sú vážne rozpory.

Piatkový protest na bratislavskom Námestí SNP nenechal pokojný ani Ficov Smer. Minister kultúry Marek Maďarič ho v televíznej debate RTVS označil za príklad „majdanizácie“ – narážal pritom na kyjevské námestie Majdan, kde v roku 2013 viedli protesty k odstúpeniu prezidenta Viktora Janukovyča.

„Niekto sa pokúša zostaviť demokratickým spôsobom novú vládu a niekto ide do ulíc a volá po predčasných voľbách. Z toho som šokovaný,“ reagoval Maďarič.

Z vyvolávania nepokojov obvinil menovite Igora Matoviča, ktorý bol aj jedným z rečníkov na piatkovom zhromaždení. „To vy tých ľudí hecujete, vy šírite hnev a nenávisť,“ vytkol šéfovi hnutia OĽaNO.

„Tí ľudia sú nesvojprávni?“ spýtal sa ho v debate Matovič. Podpredseda Smeru Maďarič však pokračoval. „Ak majú byť ľudia nahnevaní na niekoho, koho vinou sa nezostavila pravicová vláda, tak ste to vy, pán Matovič,“ dodal minister kultúry.

Video: Zradili ste nás, odkázali vládnym politikom herci a opozícia
autor: Martina Pažitková

Piatkové zhromaždenie v Bratislave, na ktoré prišli asi dve tisícky ľudí, nebolo len Matovičovou akciou. Na námestí vystúpili aj politici SaS, Kollárovho hnutia Sme rodina či dnes už neparlamentnej strany KDH.

Ako posledná sa na pódiu objavila skupina umelcov, ktorí vyhlásili, že novú vládu budú pozorne sledovať. „Nebudeme sa prizerať, ako Slovensko nadobúda hnedú farbu,“ píše sa vo vyhlásení umelcov, ktoré predniesol na námestí herec Richard Stanke.

O vláde je rozhodnuté

Predseda SaS Richard Sulík Maďaričovi odvetil, že protesty boli vedené predovšetkým proti stranám Sieť a Most-Híd, ktoré sa pred voľbami vymedzovali voči Smeru, a teraz s ním idú vládnuť.

„Toto ich rozhodnutie výrazne mení mandát, ktorý tieto strany dostali. A je fér im to povedať na sociálnych sieťach i na námestí,“ poznamenal Sulík.

11707474_1130154227016663_4247657934826817706_n
Marek Maďarič aj Andrej Danko sa zhodujú, že za zlú náladu v spoločnosti môžu predovšetkým ľudia ako Igor Matovič.

Zmluva o budúcej koalícii by podľa predsedu Smeru Roberta Fica mala byť hotová najneskôr v utorok večer. Na stredu je totiž zvolaná ustanovujúca schôdza nového parlamentu, po ktorej by doterajšia vláda mala podať demisiu.

Tento víkend ukázal, že o novej vláde už je rozhodnuté. Počas soboty zasadlo širšie vedenie strany Most-Híd, ktoré jasnou väčšinou podporilo vládu so Smerom.

Podpredseda Mosta a bývalý minister životného prostredia Zsolt Simon následne oznámil, že zo strany vystúpi. Poslanecký mandát si však ponechá.

Líder strany Béla Bugár k tomu povedal, že pre neho je hlavný program. A ten vraj v spolupráci so Smerom presadí. „Teraz sme niečo navarili a v prioritách máme všetky veci, ktoré sme chceli,“ poznamenal.

Koaličná idylka

To, že lídri novej vládnej koalície našli spoločnú reč, bolo vidieť aj počas víkendových televíznych debát. V nedeľnej relácii TA3 sa Bugár zhodol so Smerom napríklad aj v názore na piatkovú demonštráciu.

„Je zodpovedné ísť na námestie, burcovať a vyvolávať nenávisť? Podľa mňa nie,“ poznamenal Bugár.

Premiér Fico prikyvoval. „My sme označovaní za zločincov už len preto, že sa stretávame. Ako je možné, že niekto napáda demokraticky zvolené strany?“ pýtal sa premiér.

Najväčšiu zhodu však Fico našiel s predsedom SNS Andrejom Dankom. V istej chvíli sa zdalo, že sa s ním v televízii začne potľapkávať. „Odporúčam ti, aby si si na rokovania parlamentu brával lieky na krvný tlak,“ poradil Fico Dankovi.

Predseda SNS sa pousmial. „Alebo začnem chodiť s tebou behávať,“ odpovedal.

Krízový manažér na zdravotníctvo

SNS, ale napríklad i Sieť sú spokojné s tým, že sa do programových priorít dostali viaceré ich návrhy: napríklad sľuby na zrušenie daňových licencii, zníženie dane z príjmu alebo zjednodušenie byrokracie pre podnikateľov.

„Začala sa debata o gastrolístkoch alebo o zvýšení paušálnych výdavkov pre živnostníkov, čo mnohým z nich uľahčí vedenie účtovníctva,“ povedal predseda Siete Radoslav Procházka.

V skutočnosti však Sieť i Most pred voľbami sľubovali viac: v programe mali napríklad aj obnovenie rovnej dane.

Už menej sa v debatách hovorilo o zdravotníctve. Fico povedal, že po ôsmich rokoch jeho vlád musí do čela tohto rezortu nastúpiť „krízový manažér“.

„Krízový manažér je človek, ktorý nemá väzby na najznámejšie súkromné skupiny alebo niektorých lekárov a ktorý do tohto rezortu prinesie nový vietor,“ povedal Fico.

Meno nového ministra si zatiaľ nechal pre seba.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie