Denník N

Ministrom dopravy za Sieť bude Brecely, vo vedení parlamentu Hrnčiar

Roman Brecely. Reprofoto - N
Roman Brecely. Reprofoto – N

Aktualizované 12.30 – Sieť dnes predstavila svojich nominantov vo vláde aj parlamente. Podpredsedom Národnej rady nebude líder strany Procházka, ale Andrej Hrnčiar.

Meno nového ministra dopravy za stranu Sieť je prekvapením. Kreslo šéfa jediného rezortu, ktorý Procházkova strana získala v tretej vláde Roberta Fica, nepripadne žiadnej známej tvári, ale Romanovi Brecelymu.

Brecely vo voľbách kandidoval až z 27. miesta, do parlamentu sa teda nedostal. V Sieti vedie pracovnú skupinu pre energetiku, k doprave sa zatiaľ veľmi nevyjadroval.

Video: Prečo nevzala Sieť zdravotníctvo, ale dopravu?
autor: Martina Pažitková

Roman Brecely

  • Vyštudoval fakultu technológie na STU a skončil City University, Seattle, Washington, v špecializácii marketing a ekonomika.
  • Pôsobil ako manažér nákupu, neskôr manažér marketingu v Slovnafte, medzi rokmi 1994 a 1996 bol zamestnaný v reklamnej agentúre DORLAND/B.M.A., do ktorej vo februári 1996 majetkovo vstúpil Ivan Kmotrík (firma sa dnes volá Euro Artmedia).
  • Neskôr pôsobil ako riaditeľ marketingu v spoločnosti HILTI ČR či Smurfit Kappa Obaly Štúrovo. Šéfoval aj spoločnosti Grotto s 250 zamestnancami.
  • V spoločnosti ČEZ a.s. bol zodpovedný za riadenie investičných procesov a vecné riadenie dcérskych spoločností vrátane ČEZ Bohunice, Jadrová Energetická Spoločnosť Slovensko a iné.

Na svojom blogu kritizoval napríklad spôsob prevzatia gabčíkovskej vodnej elektrárne Ficovou vládou, komentoval aj ďalšie energetické témy. Napríklad upozorňoval, ako štát potichu predchystal príjmy baniam a elektrárni Nováky. Budúci minister dopravy o prípade písal ako o ďalšej „pripravenej lúpeži pod taktovkou Smeru“.

Brecely v minulosti pracoval v českom energetickom gigante ČEZ, do roku 2013 bol aj členom predstavenstva Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska. Druhá spomínaná je spoločným podnikom ČEZu a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Slovenska (JAVYS).

Brecely vlastne takto pracoval za českú stranu na príprave novej spoločnej  atómky JAVYSu a ČEZu. Má stáť možno aj 6 miliárd eur a začali ju plánovať v Jaslovských Bohuniciach ešte za prvej vlády Roberta Fica. Z tohto projektu už takmer zišlo, posúva sa iba formálne.

Brecely pôsobil aj v Európskom inštitúte na ochranu spotrebiteľa, ktorý vlani podal žalobu na distribútorov elektriny za vyššie ceny elektriny spôsobené výrobou ekologicky šetrným spôsobom.

Podpredsedom parlamentu Hrnčiar

O martinskom primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi sa hovorilo aj ako o ďalšom z kandidátov na post ministra dopravy, nakoniec však bude podpredsedom parlamentu.

Vo vedení Národnej rady by mal sedieť spolu s predsedom Andrejom Dankom (SNS), Bélom Bugárom (Most-Híd), Luciou Nicholsonovou (SaS) a Martinom Glváčom (Smer).

Novinárom informáciu potvrdil aj sám Hrnčiar, ktorý je prvým podpredsedom strany a po odchode Miroslava Beblavého zostal jasnou straníckou dvojkou. Šéf Siete Radoslav Procházka zostal bez významnejšej funkcie vo vedení štátu.

„Uprednostil som Sieť pred akoukoľvek osobnou funkcionárskou ambíciou, robil som to tak odvtedy, odkedy Sieť vznikla, a budem to tak robiť aj naďalej,“ vysvetľoval to Procházka. On sám sa vraj chce sústrediť na stabilizáciu strany a zostavy poslancov, ktorá Sieti v parlamente zostala. Zároveň vylúčil, že by s ním koalícia do budúcnosti rátala napríklad na Ústavnom súde.

Odchody zo strany pokračujú

V strane pre účasť vo vláde so Smerom, SNS a Mostom-Hídom pokračuje kríza. Bývalý podpredseda Siete Miroslav Beblavý, ktorý sa vzdal členstva minulý týždeň, dnes oznámil, že zo strany zrejme odchádza 214 ľudí z približne dvoch tisícok členov.

Je medzi nimi 27 poslancov krajských, mestských alebo obecných zastupiteľstiev a dvaja starostovia. 83 ďalších členov uviedlo, že zvažuje odchod. Beblavý vychádza z dotazníka, ktorý zaslali členom.

Procházka povedal, že takéto informácie o odchode členov nemajú. „Mailové výmeny pána poslanca Beblavého nie sú pre nás zdrojom relevantných informácií,“ povedal s tým, že evidujú odchod šiestich percent členov, čo je asi 120 ľudí. No hlásia sa vraj noví.

Procházka zároveň povedal, že namiesto seba nominoval bývalú podpredsedníčku Siete a primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú, ktorá zo strany na protest proti vláde so Smerom odišla, na post šéfky ústavnoprávneho výboru parlamentu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie