Denník N

Smer nasadí Mostu, Sieti a SNS vplyvné dvojky, na školstvo ide hovorca Erik Tomáš

Nový štátny tajomník na ministerstve školstva Erik Tomáš. Hovorcovská dvojica s Beatrice Szabóovou sa tak rozdeli. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nový štátny tajomník na ministerstve školstva Erik Tomáš. Hovorcovská dvojica s Beatrice Szabóovou sa tak rozdeli. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lucia Žitňanská musí spolupracovať so sudkyňou zo Smeru, na doprave Sieti nechajú ambiciózneho Viktora Stromčeka.

V extrémne rýchlo poskladanej koalícii ukázali Smer a SNS, kto je pánom situácie. Most-Híd a Sieť dostali po trojdňových rokovaniach iba tri ministerstvá, kde musia navyše strpieť cudzích štátnych tajomníkov, na každom aj zo Smeru.

Utrpeli aj na ďalších postoch, Smer nepustí pravicu ani v podobe štátnych tajomníkov na kľúčové ministerstvá vnútra, zdravotníctva či financií.

Šéf Smeru Robert Fico včera podvečer oznámil nominácie strany do vlády. Z doteraz neistých mien potvrdil, že doterajší predseda parlamentu Peter Pellegrini bude vicepremiérom pre investície, doterajší minister životného prostredia Peter Žiga ministrom hospodárstva a doterajší minister obrany Martin Glváč podpredsedom parlamentu.

Jankovská, Stromček, Tomáš

Smer prepustil Mostu-Híd ministerstvo spravodlivosti a životného prostredia s množstvom eurofondov, no nechá si tam štátnych tajomníkov.

Špeciálne na spravodlivosti sa vytvorí zvláštna dvojica – ministerke Lucii Žitňanskej z Mosta-Híd bude robiť dvojku sudkyňa Monika Jankovská z kandidátky Smeru. Žitňanská v minulosti kritizovala, keď sa zo sudcov stávajú politici a opačne, a konkrétne Jankovskú za to, že si podala antidiskriminačnú žalobu a pochybovala o jej nezaujatosti.

V podobnom postavení bude aj Sieť. Dostala síce ministerstvo dopravy, tam však Smer nechá vplyvného človeka – doterajšieho štátneho tajomníka Viktora Stromčeka, ktorý patril k najvýraznejším tajomníkom Ficovej vlády a riešil napríklad veľkú investíciu bratislavského obchvatu a príchod Jaguara. Stromček dobre pozná chod ministerstva, nominant Siete Roman Brecely nie je ani odborníkom na dopravu, ale na energetiku.

A, napokon, vplyvného štátneho tajomníka dostane aj tretí z menších partnerov Smeru, SNS na ministerstvo školstva, Erika Tomáša, doterajšieho šéfa tlačového oddelenia Úradu vlády. Pred Robertom Ficom mal Tomáš roky blízko k Robertovi Kaliňákovi, ktorému tiež robil hovorcu.

Nominácia Erika Tomáša je prekvapivá, keďže doteraz so školstvom priamo nemal nič.

Minister môže tajomníka blokovať

Tajomník zastupuje ministra v neprítomnosti, môže podpisovať všetky dokumenty, nemôže však hlasovať na rokovaní vlády. Väčšinou skôr dostane pod správu niektorú sekciu, ktorej sa venuje, a hlavné slovo si necháva minister ako svoju zodpovednosť.

„Keď minister nechce, nemusí ho pustiť k ničomu. Štátneho tajomníka môže zam­knúť v kancelárii so sekretárkou a bavorákom,” vraví poslanec Miroslav Beblavý (predtým Sieť), ktorý bol najmladším štátnym tajomníkom na ministerstve práce (2002-2006).

Beblavý vraví, že ak minister tajomníkovi nedôveruje, môže mu pod koaličným tlakom zveriť napríklad vysoké školstvo, no neznamená to, že bude riadiť šéfa tejto sekcie.

V Smere môže byť miesto štátneho tajomníka štartom pre úspešnú politickú kariéru.

Napríklad Peter Pellegrini z tajomníka ministerstva financií povýšil na ministra školstva, potom sa stal predsedom parlamentu. Aktuálna funkcia pre Pellegriniho ako vicepremiéra pre investície môže byť vnímaná ako pokles.
Z miesta štátneho tajomníka postúpil aj Vazil Hudák na ministra hospodárstva po odstúpení bývalého tajomníka a neskôr ministra Pavla Pavlisa, Viliam Čislák ako tajomník prebral do vedenia zdravotníctvo, Juraj Draxler podobne zase školstvo. Ani s jedným z nich však už teraz Smer do vlády nepočíta.

Krížová kontrola nefungovala

Smer bude mať štátneho tajomníka na každom ministerstve, hovorí tomu krížová kontrola. Menšie strany však pôjdu iba na niektoré ministerstvá.

Vláda Ivety Radičovej už od krížovej kontroly upustila takmer na všetkých ministerstvách. Robert Fico pokračoval s obsadzovaním dvoch tajomníkov vo všetkých rezortoch, aj keď vládol sám a krížovú kontrolu už nepotreboval.
Beblavý vraví, že za druhej Dzurindovej vlády mal silné postavenie Vladimír Tvarožka pri ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. „Keď s ním ľudia rokovali, vedeli, že má plné poverenie.” Mnohí iní štátni tajomníci však boli takmer bez vplyvu.

Nominanti Smeru

Vláda
premiér: Robert Fico;
vicepremiér pre investície: Peter Pellegrini;
ministri: vnútra: Robert Kaliňák;
zahraničia: Miroslav Lajčák;
financií: Peter Kažimír;
hospodárstva: Peter Žiga;
zdravotníctva: Tomáš Drucker;
práce: Ján Richter;
kultúry: Marek Maďarič;

Štátni tajomníci
zahraničných vecí: Ivan Korčok;
obrany: Marián Saloň;
financií: Radko Kuruc, Ivan Lesay (dočasný);
vnútra: Denisa Saková;
dopravy: Viktor Stromček;
spravodlivosti: Monika Jankovská;
školstva: Erik Tomáš;
kultúry: Ivan Sečík;
práce: Braňo Ondruš;
hospodárstva: Vojtech Ferencz, Rastislav Chovanec;
pôdohospodárstva: Anton Stredák;
životného prostredia: Boris Susko.

Posty na všetkých ministerstvách

Ministerstvo vnútra – minister Smer, tajomníci Smer, SNS

Ministerstvo financií – minister Smer, tajomníci Smer, SNS

Ministerstvo zahraničných vecí – minister Smer, tajomníci Smer, SNS

Ministerstvo zdravotníctva – minister Smer, tajomníci Smer, SNS

Ministerstvo práce – minister Smer, tajomníci Smer, Most-Híd

Ministerstvo kultúry – minister Smer, tajomníci Smer, Sieť

Ministerstvo hospodárstva – minister Smer, tajomníci Smer, SNS

Ministerstvo školstva – minister SNS, tajomníci Smer, Most-Híd

Ministerstvo pôdohospodárstva – minister SNS, tajomníci Smer, Sieť

Ministerstvo obrany – minister SNS, tajomníci Smer, Sieť

Ministerstvo spravodlivosti – minister Most-Híd, tajomníci Most-Híd, Smer

Ministerstvo životného prostredia – minister Most-Híd, tajomníci Most-Híd, Smer

Ministerstvo dopravy – minister Sieť, tajomníci Smer, Most-Híd

Monika Jankovská

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie