Denník N

Grékom už ECB nepožičia, ich banky si musia poradiť inak

Oslavy. Foto - TASR
Oslavy. Foto – TASR

Gréckym bankám bude musieť s pôžičkami pomáhať grécka centrálna banka. Ak to nebude zvládať, problém sa presunie na zadlženú grécku vládu.

Európska centrálna banka (ECB) chce odstrihnúť grécke banky od jedného z dôležitých zdrojov financovania.

ECB už nebude prijímať grécke cenné papiere ako zábezpeku na poskytovanie úverov. Grécke banky doteraz takúto možnosť mali a lacné pôžičky od ECB im pomáhali dostať sa jednoducho k peniazom. Šlo o akúsi výnimku. No v stredu večer Rada guvernérov ECB na mimoriadnom zasadnutí rozhodla, že to už platiť nebude s platnosťou od 11. februára. Dovtedy dala vlastne novej gréckej vláde čas na to, aby zmenila svoj negatívny pohľad na hospodárske reformy.

Jeden z argumentov, prečo chce ECB stopnúť príliš zadlženému Grécku lacnú možnosť financovania, je ten, že má rating v špekulatívnom pásme. Rovnako sú hodnotené aj dlhopisy krajiny. Jedna z požiadaviek ECB na akceptovanie vládnych dlhopisov je rating v investičnom pásme. Ďalší dôvod je ten, že Gréci odmietajú pokračovať v programe pomoci, s čím je spojené aj šetrenie.

Euro sa po zverejnení tejto informácie oslabilo včera večer zhruba o percento na 1,131 dolára. Dnes ráno sa obchodovala okolo úrovne 1,136 dolára.

„Začal sa proces, ktorý má jednoznačné dátumy. Keď sa to nestihne, Grécku nezostane nič iné, len prijať drachmu,“ naznačuje možný scenár senior analytik Tatra banky Juraj Valachy. Nepríjemný scenár pre Grécko by bol ten, že Gréci začnú v obave zo zavedenia drachmy vyberať vo veľkom eurá z bánk, čo by neznamenalo nič iné ako kolaps gréckych bánk.

Majú inú možnosť?

Grécke banky majú od ECB takýmto štandardným spôsobom požičaných takmer 60 miliárd eur. Keď nebudú mať adekvátnu zábezpeku (kolaterál), čo zrejme nie, budú musieť využiť takzvanú núdzovú úverovú linku. Je určená bankám, ktoré majú problém so získavaním zdrojov. Takéto pôžičky sú však viac úročené. Riziko, že sa nesplatia, je na pleciach gréckej centrálnej banky. Ak by mala problém, celá záťaž sa presunie na zadlženú grécku vládu. Dlh krajiny je takmer 320 miliárd eur.

Grécka centrálna banka bude musieť v najbližšom období poskytnúť gréckym bankám desiatky miliárd eur. Tvrdí, že má na to dosť zdrojov.

No aj núdzovú úverovú linku musí odsúhlasiť ECB.

Cyperská skúsenosť

Núdzové financovanie bolo poskytnuté už aj cyperským bankám. Vtedy ešte vláda a banky odmietali reformy. ECB v tom čase vydala krátke stanovisko, že poskytnutie tejto pomoci je viazané na schválenie reformného programu, inak sa toto financovanie ukončí v priebehu troch dní. „Na Cypre sa vtedy stihli v danom horizonte prijať reformy a financovanie pokračovalo ďalej,“ hovorí Valachy.

ECB by teda teoreticky mohla v krátkom čase stopnúť gréckym bankám aj takúto formu úverovania. Ekonómovia to však nepredpokladajú, kým politici nevyčerpajú všetky možnosti dohody, ako pokračovať v programe gréckej pomoci alebo dohody, ako zmierniť podmienky splácania gréckeho dlhu, čo zase žiada nova grécka ľavicová vláda.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Svet

    Teraz najčítanejšie