Denník N

Na Pohodu sa chystajú aj Einstürzende Neubauten

K Rolling Stones majú ešte ďaleko - fungujú len od roku 1980. Foto - Neubauten.org
K Rolling Stones majú ešte ďaleko – fungujú len od roku 1980. Foto – Neubauten.org

V lete čaká na trenčianskom festivale slovenská premiéra ďalšiu legendárnu skupinu.

V roku 2006 nechýbalo veľa, aby v Bratislave vystúpil Blixa Bargeld. Spevák, gitarista a frontman skupiny Einstürzende Neubauten mal prísť so svojím sólovým projektom Rede, no jeho priateľa, šéfa Goethe inštitútu presunuli zo slovenskej pobočky do Ameriky a potom sa už rozjednaný koncert nepodarilo dotiahnuť.

Touto historkou sme na jeseň 2013 začali rozhovor s Bargeldom vo Viedni a prišla aj reč na legendárny koncert, ktorý mal so svojou skupinou odohrať v Československu na sklonku komunistického režimu. Podarilo sa ich dostať cez železnú oponu a mali sa ocitnúť na jednom pódiu s Michalom Davidom (!), ale naša polícia večer zrušila a eskortovala nemeckých muzikantov na hranice.

V Čechách po novembri ’89 odohrali už niekoľko vystúpení, v lete ich čaká slovenská premiéra na trenčianskej Pohode.

Industriálne pesničky

Aj oni sú kultovou skupinou, ktorá sa presadila mimo rodnej krajiny. Kraftwerk stvorili   „inžiniersky“ elektropop, táto partia prišla s inou nezvyčajnou hudbou. Názov „rúcajúce sa novostavby“ je metafora, kto nepozná tvorbu Einstürzende Neubauten, musí si skôr predstaviť pustené rádio v nejakej dielni alebo továrenskej hale, kde sa do hudby ozýva rytmické tlčenie na rôzne kovové predmety.

Znie to jednoducho inak, nezameniteľne a inak to aj na pódiu vyzerá – okrem gitarových komb tam trónia nástroje najbizarnejších tvarov. No toto nie je klasický industriálny rock, industriálne zvuky sú len ozvláštnením, základom sú stále melodické pesničky. A Bargeldov hlas, ktorý dokáže z „militantnej“ nemčiny urobiť lahodne plynúci jazyk.

V niečom to bude podobný koncert, aký vlani na Pohode odohrali Kraftwerk. Tiež „best of“ prehliadka starých albumov. Lenže Neubaten sú mladší a oveľa aktívnejší. Nežijú len zo svojho katalógu do ktorého dlho nič nepribudlo. Vlani vydali výbornú nahrávku Lament, neobyčajný projekt k 100. výročiu 1. svetovej vojny.

Vznikol na objednávku belgického mesteška Diksmuide, v ktorom sa odohrala jedna z najväčších veľkých bitiek. Takéto „grantové umenie“ občas dopadne násilne, no pre nich prišlo v pravú chvíľu. Hibernujúca kapela sa nakopla k jednému zo svojich najvydarenejších albumov. Stvorila soundtrack k imaginárnemu filmu, v ktorom oživila historické udalosti pomocou útržkov dobovej hudby (okrem klasiky sú tu aj skladby amerického černošského pluku), použila aj nahrávky spomienok veteránov a sama vojnu dokonale zvukovo ilustruje.

Nielen prvoplánovo, ale napríklad aj v podobe skladby, kde počet dôb zodpovedá počtom dní počas ktorých sa bojovalo alebo začiatok vojny predvedie vo forme imitovania zvieracích hlasov (ide o komicko-mrazivú báseň z roku 1926, asi prvý text, kde sa spomína meno Hitler).Je v tom veľký kus muzikálnosti, archívneho výskumu, znalosti dejín a nadhľadu. Azda najzáživnejší dejepis – vo forme strhujúceho hudobného divadla.

S Blixom Bargeldom sme začali, s týmto menom aj skončíme. Koncert Einstürzende Neubauten na Pohode bude totiž symbolický v tom, že kapelník dlhé roky paralelne fungoval ako gitarista v skupine The Bad Seeds, ktorej hlavnou postavou je Nick Cave. Aj táto zostava absolvovala slovenskú premiéru (2013) práve na trenčianskom letisku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie