Denník N

Nový šéf školstva je na ministerstve od jeho vzniku, nesľubuje reformu, ale stabilitu

Predvolebný protest nazvaný pohreb školstva. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predvolebný protest nazvaný pohreb školstva. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Plavčan riadi na ministerstve vyše dve dekády odbor vysokých škôl. Známy je najmä pre kauzu s udeľovaním vysokých odmien za čestné funkcie v študentskom pôžičkovom fonde.

Nový minister školstva za SNS je na ministerstve stálica.

Peter Plavčan riadi odbor vysokých škôl od počiatku mečiarizmu, za takmer 25 rokov videl, ako sa niekedy jeho šéfovia na ministerských stoličkách menili veľmi rýchlo.

Aj za predchádzajúcej vlády Smeru to boli traja ministri školstva, najmä v závere museli politici navyše čeliť štrajku učiteľov základných a stredných škôl. Do funkcie pritom prichádza človek, ktorého v školstve považujú za odborníka na vysoké školy.

Štrajkujúci učitelia nechcú ustúpiť

Plavčan teraz po rokoch práce na vysokých školách kariérne postúpil, no nebude to mať ľahké. Verejnosť od nového ministra očakáva veľké reformy.

Nová vláda tvrdí, že problémy školstva bude riešiť, no zástupcovia učiteľov oponujú, že z programových priorít novej vlády to nevidno.

Peter
Peter Plavčan.

„Do prvých priorít sa nedostali konkrétne vyjadrenia, ako chce vláda pomôcť školstvu a zdravotníctvu, ktorých zamestnanci dlhodobo protestujú pre problémy v týchto rezortoch. Zatiaľ tam nie sú konkrétne záväzky. Učitelia v štrajkovej pohotovosti budú citlivo sledovať, ako sa vláda postaví k ich nesplneným požiadavkám,“ vyhlásil líder štrajku Vladimír Crmoman ešte predtým, ako bolo známe meno nového ministra.

Premiér Robert Fico protestujúcim učiteľom posielal len nepriame odkazy, že chce o plánoch vlády rokovať s oficiálnymi zástupcami učiteľov, pred voľbami lídrov štrajku obchádzal.

Z prvých slov Plavčana a ani z jeho doterajšej kariéry sa nezdá, že by školstvo pod jeho vedením mohlo prejsť radikálnou zmenou, doteraz verejne vystupoval najmä k vysokému školstvu bez komplexných plánov. Aj na utorkovej tlačovke SNS hovoril najmä o tom, že v školstve chce pokoj, stabilitu a dostatočné ocenenie učiteľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie