Denník N

Fico pozýva učiteľov naspäť do ulíc

Nové vedenie ministerstva školstva môže učiteľov iba podplatiť, na zásadnú reformu môžeme zabudnúť.

Učitelia si pomaly môžu chystať nové transparenty. Vznikajúca vláda im výberom nového vedenia ministerstva školstva navyše dala pozvánku, aby to urobili čo najskôr.

Po nedávnych protestoch by sa pritom dalo čakať, že si premiér dá veľký pozor a pokúsi sa nahnevaných pedagógov upokojiť dôveryhodnými menami. Namiesto toho si koalícia za ministra školstva vybrala úradníka, ktorý síce dlhodobo spolurozhoduje o podobe slovenských vysokých škôl, ale veľké renomé si pritom teda nevybudoval. Práve naopak.

Jasné, ťažko od SNS čakať zázrak. No v takom prípade mali aspoň ponúknuť štátneho tajomníka s dobrou povesťou a jasnou víziou. Namiesto toho si tam Smer dosadí svojho hovorcu Erika Tomáša, ktorý predtým o školstvo ani nezavadil.

Čo je toto za signál? Podobne nepokojné zdravotníctvo chcú dať smeráci po ôsmich rokoch vládnutia „krízovému manažérovi“. Je to síce hanba, ale aspoň predstieranie záujmu o zlepšenie. Školstvu sa neušlo ani to. Namiesto toho z neho urobili darček za zásluhy o rozvoj strany.

Predchádzajúci minister Juraj Draxler pritom bol o niekoľko líg vyššie. Na nejakú vážnu reformu síce bol vo funkcii príliš krátko a počas štrajku sa nevyhol nešťastným komentárom, ale o jeho kompetentnosti nebolo pochýb. Keby dostal štyri roky a jasný mandát, tak by niečo dosiahol. Jeho nástupcovia na to nemajú. Môžu sa len pokúsiť učiteľov podplatiť a skúsiť na nich Tomášove marketingové triky, ale na reformu môžeme zabudnúť.

Iba sa potvrdzuje, že rečiam vznikajúcej vlády o tom, ako štandardné strany Slovensko rozumnou politikou zachránia pred extrémizmom, sa od prvého dňa nedá veriť. Ukázať prostredník tým, čo boli aj doteraz najmenej spokojní, totiž nemá s rozumnou a prezieravou politikou nič spoločné.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Komentáre

Teraz najčítanejšie