O návrat občianstva požiadali prví Slováci

Ľudia, ktorí stratili slovenský pas, lebo požiadali o občianstvo v inej krajine, môžu od začiatka februára dostať ministerskú výnimku.
Na úrady sa začali obracať prví ľudia, ktorí stratili slovenské občianstvo, lebo získali občianstvo iného štátu, a teraz ho chcú vrátiť späť. Od začiatku februára im minister vnútra môže udeliť výnimku v prípade, že v cudzej krajine majú prihlásený trvalý pobyt.
„Prišli prvé žiadosti, no presné číslo zatiaľ nepoznáme, štatistiku budeme mať v pondelok,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.
Zákon umožňujúci odoberať slovenské občianstvo tým, ktorí získali pas cudzej krajiny, prijala ešte prvá Ficova vláda. Išlo o reakciu na maďarský krajanský zákon, ktorý mal priznávať štátne výhody aj Maďarom žijúcim za hranicami. Teda hlavne tým v Rumunsku, na Slovensku a v Srbsku.
Z tisícky ľudí, ktorým od tej doby slovenské občianstvo zobrali, však väčšinu netvorili slovenskí Maďari, ale najmä Slováci žijúci v Česku či ďalších krajinách.
Minister vnútra Rober Kaliňák chcel odoberanie pasov pôvodne vyriešiť zákonom, dodnes ho však do parlamentu nepredložil.
Ministerskú výnimku ako absurdné riešenie dnes kritizoval opozičný Most-Híd. „Teraz, keď občan prijme občianstvo iného štátu, musí to oznámiť. Oznámi to v jedných dverách, tam odovzdá svoj slovenský pas a vzápätí v tých istých dverách môže požiadať o vrátenie slovenského občianstva. V tej istej chvíli. Je to absurdné,“ vraví poslanec strany Gábor Gál.
Jedným z mála slovenských Maďarov, ktorí priznali, že majú maďarské občianstvo, je mládežnícky líder SMK László Gubík. Pre Denník N povedal, že o Kaliňákovu výnimku nestojí, lebo by to vlastne znamenalo, že súhlasí so zákonom o odoberaní občianstva.
To, či má aj maďarské občianstvo, dlhé mesiace tají šéf SMK József Berényi.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].