Denník N

Gorila: Nevyšetrená a posvätená

Predsedovia „pravicových“ koaličných strán nie sú ochotní položiť Ficovi ani len tú základnú otázku o škandále desaťročia.

Pýtať sa Roberta Fica, či bol v goriľom byte na Vazovovej? A čo som ja vyšetrovateľ? Tento typ uvažovania medzi koaličnou „pravicou“ ukazuje nielen to, že s bojom proti korupcii sa v tomto volebnom období zrejme ďaleko nedostaneme, ale že vznik širokej koalície môže páchať aj ďalšie a ďalšie škody.

Zhrňme si najprv, prečo je podstatné, či premiér reálne bol na stretnutí so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.

Po prvé, ako sa tu má budovať atmosféra transparentnosti, ak najmocnejší muž v štáte nie je ochotný vysvetliť svoju úlohu v najväčšom politickom škandále desaťročia? Neodpovedanie by v takomto prípade vôbec nemalo byť možnosťou.

Po druhé, Smer mal od Penty brať čierne peniaze na kampaň. A toto už ani neboli tie voľby, kde Fico zháňal peniaze vlastnou hlavou. Ak je toto pravda, Smer nemôže nikdy pripustiť, aby boli reálne vyšetrené nielen tieto podozrenia, ale ani nič týkajúce sa ľudí, čo im tie peniaze dávali.

Po tretie, priamo Fico riešil s Haščákom Pašku a situáciu v zdravotníctve, z ktorého sa odvtedy vytiahli šialené peniaze. Aj v tomto segmente bude mať „krízový manažér“ zrejme iné úlohy, než pomenovať, kto všetko ich vyciciaval.

Toto všetko si musia uvedomovať aj predsedovia „pravicových“ koaličných strán. Ak napriek tomu nie sú ochotní položiť ani len tú základnú otázku, ktorej zodpovedanie by Ficovi nakoniec zrejme ani neuškodilo, tak je jasné, že už vôbec nebudú mať vôľu, silu a možnosti tlačiť na veci, ktoré by Smeru naozaj mohli ublížiť. O strkaní niekoho do basy nehovoriac.

Samozrejme, proti tomuto bude stáť argument, že pretlačia svoju protikorupčnú agendu. Lenže tak ako zverejňovanie zmlúv, špeciálne súdnictvo a prepracované pravidlá obstarávania nezastavili kradnutie za posledné štyri roky, tak ho ľubovoľný predpis nezastaví ani v budúcnosti. Naopak – schvaľovanie „protikorupčných“ zákonov a účasť pravice vo vláde budú Smeru pomáhať robiť si krytie. Sieť a Most teraz povedali, že nič od Gorily cez Hedvigu a falšovanie PPP analýz po IT tendre nediskvalifikuje Fica a spol. z vládnutia (keby diskvalifikovalo, tak im ho neodhlasujú).

Ešte smutnejšie bude, keď sa budú musieť začať tváriť, že spolu s ním bojujú proti korupcii, alebo že ide o témy, za ktoré vlastne politici nenesú žiadnu zodpovednosť. Veď nech vyšetrovatelia vyšetrujú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Komentáre

Teraz najčítanejšie