Denník N

Ďalšia čudná nominácia SNS: Kaliňákova dvojka sa zamerala na Rómov a Maďarov

Rudolf Urbanovič sa mandátu poslanca vzdal pre funkciu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Foto – TASR
Rudolf Urbanovič sa mandátu poslanca vzdal pre funkciu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Foto – TASR

Štátnym tajomníkom ministerstva vnútra sa stal viceprimátor Liptovského Mikuláša, ktorý sa zaoberá Rómami a Maďarmi.

Víťazom volieb nie je len Smer, ale podľa rozloženia síl v novej vláde aj SNS. Dostala sa na vplyvné ministerstvá, viacerí jej nominanti však vzbudzujú otázky.

Jej ministrom obrany je vojak Peter Gajdoš s blízkym vzťahom k Rusku. Ministerkou pôdohospodárstva zasa Gabriela Matečná, ktorá podpísala podozrivé prevody pozemkov pre blízkych bývalého suseda Roberta Fica. A štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí sa stal 29-ročný Lukáš Parízek, ktorý študoval v Moskve a v diplomacii ho nepoznajú.

Ďalším človekom SNS je aj nová dvojka Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Štátnym tajomníkom za SNS sa tam stal Rudolf Urbanovič, viceprimátor Liptovského Mikuláša.

Píše o Rómoch

Ministerstvo vnútra má riešiť aj lepšiu integráciu Rómov; známejšie bolo skôr pre kauzy s neprimeranými zásahmi policajtov v osadách.

Rómom sa vo svojich textoch venoval aj nový štátny tajomník. Píše napríklad o prípadoch, kde Rómovia dostanú dávky, len ak si ich odpracujú.

„Ako by sa podarilo vyriešiť prácu pre Rómov? Ozaj niet pre nich dostatok roboty? Už len táto otázka je komická,“ začína jeden zo svojich komentárov z roku 2014. Slovensko podľa neho vypláca Rómom neoprávnenú podporu a sociálne dávky.

Venuje sa aj slovenským Rómom, ktorí odišli do Anglicka za lepším životom. „‚Lepšie žiť‘, to neznamená lepšie kradnúť, klamať, podvádzať a predovšetkým hrať sa na chudákov, ktorým celý svet ubližuje,“ píše v komentári (nazval ho Padla kosa na kameň?).

Urbanovič hovorí, že sa k Rómom nevyjadroval kriticky, skôr len prirovnával spôsoby, ako problém riešia v iných krajinách. „Neznamená to, že by sme to tak mali riešiť aj tu na Slovensku – tá oblasť je veľmi zložitá.“

Aj Maďari

Ďalší zo série Urbanovičových menšinových článkov cieli na Maďarov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie