Denník N

Ďalšia čudná nominácia SNS: Kaliňákova dvojka sa zamerala na Rómov a Maďarov

Rudolf Urbanovič sa mandátu poslanca vzdal pre funkciu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Foto – TASR
Rudolf Urbanovič sa mandátu poslanca vzdal pre funkciu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Foto – TASR

Štátnym tajomníkom ministerstva vnútra sa stal viceprimátor Liptovského Mikuláša, ktorý sa zaoberá Rómami a Maďarmi.

Víťazom volieb nie je len Smer, ale podľa rozloženia síl v novej vláde aj SNS. Dostala sa na vplyvné ministerstvá, viacerí jej nominanti však vzbudzujú otázky.

Jej ministrom obrany je vojak Peter Gajdoš s blízkym vzťahom k Rusku. Ministerkou pôdohospodárstva zasa Gabriela Matečná, ktorá podpísala podozrivé prevody pozemkov pre blízkych bývalého suseda Roberta Fica. A štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí sa stal 29-ročný Lukáš Parízek, ktorý študoval v Moskve a v diplomacii ho nepoznajú.

Ďalším človekom SNS je aj nová dvojka Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Štátnym tajomníkom za SNS sa tam stal Rudolf Urbanovič, viceprimátor Liptovského Mikuláša.

Píše o Rómoch

Ministerstvo vnútra má riešiť aj lepšiu integráciu Rómov; známejšie bolo skôr pre kauzy s neprimeranými zásahmi policajtov v osadách.

Rómom sa vo svojich textoch venoval aj nový štátny tajomník. Píše napríklad o prípadoch, kde Rómovia dostanú dávky, len ak si ich odpracujú.

„Ako by sa podarilo vyriešiť prácu pre Rómov? Ozaj niet pre nich dostatok roboty? Už len táto otázka je komická,“ začína jeden zo svojich komentárov z roku 2014. Slovensko podľa neho vypláca Rómom neoprávnenú podporu a sociálne dávky.

Venuje sa aj slovenským Rómom, ktorí odišli do Anglicka za lepším životom. „‚Lepšie žiť‘, to neznamená lepšie kradnúť, klamať, podvádzať a predovšetkým hrať sa na chudákov, ktorým celý svet ubližuje,“ píše v komentári (nazval ho Padla kosa na kameň?).

Urbanovič hovorí, že sa k Rómom nevyjadroval kriticky, skôr len prirovnával spôsoby, ako problém riešia v iných krajinách. „Neznamená to, že by sme to tak mali riešiť aj tu na Slovensku – tá oblasť je veľmi zložitá.“

Aj Maďari

Ďalší zo série Urbanovičových menšinových článkov cieli na Maďarov. SNS za Jána Slotu bola známa protimaďarskými postojmi, jej nový šéf Andrej Danko tvrdí, že jeho SNS je iná. „No a už len dúfajme a urobme všetko pre to, aby sa snaha SMK o autonómiu juhu Slovenska nikdy neuskutočnila…,” končí sa krátky text s príhodou českého spisovateľa Jaroslava Haška, ktorý sa v roku 1907 nevedel dohovoriť na pošte v Liptovskom Mikuláši s maďarským úradníkom.

„Nepamätám si, že by verejne vystupoval voči Rómom. Keď však videl, že som na kandidátke Mosta-Híd, dovolil si uštipačnú poznámku, či som Maďar,“ vraví o Urbanovičovi bývalý primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. Pozná sa s ním aj z radnice.

Keď miestni poslanci hlasovali o novej bytovke pre Rómov, Urbanovič bol proti. „Bol to trochu politický truc, chceli získať body od občanov z okolia,“ vraví Slafkovský.

Inak vraj integráciu Rómov neblokoval, no bol podľa neho skôr pasívny. „Politika, ktorú mesto pred dvadsiatimi rokmi naštartovalo, pokračovala, aj keď bol prednosta. Dlhodobo sme s Rómami pracovali, zlepšili sa im sociálne podmienky, majú vodu, elektrinu, cesty, deti chodia do školy.“

Snímka obrazovky 2016-03-23 o 17.04.26

V Mikuláši sa to podarilo, mohlo by to fungovať aj celoštátne

Urbanovič hovorí, že v Liptovskom Mikuláši teraz nie je rómsky problém, aspoň nie taký ako na východe. „Podarilo sa celkom slušne túto rómsku komunitu zvládať.“ Hoci podľa neho boli obavy aj z čisto rómskej základnej školy, darí sa im a vzdelávanie prebieha „kultivovane“.

„Prináša to aj nejaké ovocie. Možno sa to dá aplikovať na celé Slovensko.“ Urbanovič hovorí, že ku konkrétnym oblastiam sa bude vyjadrovať, až keď budú jasné jeho kompetencie, no rád by sa ako tajomník venoval verejnej správe, kde doteraz pôsobil.

Pod ministerstvo vnútra patrí aj úrad splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý napríklad cez eurofondy pomáha rómskym komunitám. Súčasný splnomocnenec Peter Pollák (OĽaNO) hovorí, že kontakt jeho úradu s ministerstvom musí byť buď cez ministra, alebo jeho štátnych tajomníkov intenzívny.

„Ak bude splnomocnenec chcieť nejakú radu alebo riešenia, veľmi rád dám podnetné návrhy,“ hovorí nový štátny tajomník Urbanovič. Ako príklad z praxe uvádza práve problémy v Liptovskom Mikuláši.

Ak je podľa Polláka niekto ako štátny tajomník naladený proti Rómom, prejaví sa to na výsledkoch práce splnomocnenca. „Musí sa pokračovať v aktivitách, ktoré sa podarilo naštartovať v posledných troch rokoch, ako predškolské vzdelávanie a zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných prostredníctvom zákaziek z verejných zdrojov. Dnes vieme predvídať, ako by sa prejavila ďalšia nečinnosť a zneužívanie osád na politické ciele.“

Pollák hovorí, že máme problémy riešiť a nie ich nechať „prehlbovať až do beznádeje, z ktorej pramení, že na scénu prídu ešte ďalší extrémisti“.

Kauzu Bašternák nepozná

Minister vnútra Kaliňák práve čelí kauze, v ktorej je jeho sused Ladislav Bašternák podozrivý z daňových podvodov. Prípad je prepojený na stranícke špičky Smeru. Premiér Robert Fico býva v Bašternákovom dome, bývalý minister dopravy Ján Počiatek s ním vlastní pozemok na Donovaloch a podriadení ministra financií Petra Kažimíra aj ministra vnútra Kaliňáka čelia podozreniu, že vyšetrovanie ututlali.

Nový štátny tajomník na vnútre Urbanovič hovorí, že kauzu nepozná, no nechce sa k nej vyjadrovať pred rozdelením kompetencií na ministerstve. Podobne nechce hovoriť ani o Gorile.

Vo voľbách po novembri ’89 sa Urbanovič stal mestským poslancom za hnutie Verejnosť proti násiliu. Za HZDS ho v roku 2001 zvolili za poslanca žilinskej župy, o päť rokov neskôr kandidoval do parlamentu za HZD. V roku 2012 už kandidoval do parlamentu za SNS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie