Denník N

Zmutovaná chrípka k nám neprišla, klasickej je viac a je silnejšia

Prednostne sa už k lekárovi nedostanete. Aspoň nie oficiálne. Foto - TASR
Prednostne sa už k lekárovi nedostanete. Aspoň nie oficiálne. Foto – TASR

Svalové bolesti, teplota do 40 stupňov Celzia. Viacerí ľudia sa aj na sociálnych sieťach sťažujú, že majú veľmi silnú chrípku. Lekár hovorí, že predtým sme tu chrípku často nemali.

„Také klasické príznaky chrípky ako teraz som u nás už dlho nevidel. Možno preto si niektorí ľudia môžu myslieť, že ide o niečo nové,“ hovorí všeobecný lekár Marián Šoth.

V minulých rokoch boli u nás viac rozšírené vírusové ochorenia podobné chrípke, ale teraz je viac prípadov klasickej chrípky. Medzi jej príznaky patria ja vysoké teploty do 40 stupňov a svalová bolesť. Laicky by sa dalo povedať, že ide o silnejšiu chrípku, na akú sme zvyknutí.

Práve na vysoké teploty a silné bolesti sa viacerí sťažovali aj na sociálnych sieťach.

Ak sa však pacienti tri či štyri dni šetria, dávajú si zábaly, lieky a pijú čaj, budú sa mať dobre, hovorí lekár.

Viac chrípky ako vlani

Chorobnosť na chrípkové ochorenia je v porovnaní s vlaňajškom vyššia aj podľa Úradu verejného zdravotníctva. Pri závažných respiračných ochoreniach, pre ktoré by pacienti skončili v nemocnici, je však situácia podobná ako vlani.

„Z celoeurópskeho hľadiska v súčasnej chrípkovej sezóne prevládajú ochorenia spôsobené vírusom chrípky typu A H3N2, ktorý je charakteristický tým, že spôsobuje viac závažnejších ochorení na chrípku,“ povedala hovorkyňa úradu Lenka Skalická.

V tomto týždni bolo nahlásených takmer 16-tisíc ochorení.

Zatiaľ sú hlásené len lokálne epidémie, pre ktoré zavreli niekoľko škôl aj predškolských zariadení. „Ojedinele prišlo aj k okresným epidémiám,“ povedala Skalická.

Potlačeniu epidémie podľa Šotha pomohli aj polročné prázdniny, deti tak boli tri dni mimo kolektívu.

V ďalších týždňoch môže prísť pre výrazný vzostup chorobnosti k okresným či krajským epidémiám. „Či vznikne celoštátna epidémia, sa nedá dopredu predpovedať, bude to závisieť od vývoja chorobnosti v nasledujúcich týždňoch,“ dodala Skalická.

V Česku zmutovala

Česká televízia informovala, že sa u nich viacero ľudí nakazilo zmutovaným vírusom chrípky. Aj vakcíny sú proti nemu menej účinné. Pacientov s týmto typom chrípky má rásť.

Skaliská z nášho Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že u nás zmutovaná chrípka nie je. Je podľa nej možné,  že sa zmutovaná chrípka dostane aj k nám, pre to, že ľudia často do Česka cestujú. Môžu ju tak priniesť na Slovensko. Kedy by sa to mohlo stať, sa podľa nej povedať nedá.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie