Figeľ: Bugár s Procházkom kapitulovali bez boja

Z miesta predsedu KDH odstúpil pred týždňom po tom, ako sa hnutie po prvýkrát od svojho vzniku nedostalo do parlamentu. Ján Figeľ hovorí, že on by na takéto podmienky vstupu do vlády so Smerom nikdy nepristúpil.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby ste boli Béla Bugár, išli by ste do vlády s Ficom?

Nemám rád hypotetické otázky, lebo dejiny poznajú len fakty a hypotézy umožňujú bezhraničnú interpretáciu.

Jeho situácia je pomerne jasná a viete, aké mal možnosti.

Keby bolo KDH v parlamente, usilovalo by sa o účasť vo vláde, lebo to bola prvá priorita. Hovorili sme o tom často. To, čo Bélovi Bugárovi môžem vytknúť, je nedostatok principiálnosti a zodpovednosti, lebo ju nevidím pri tom tempe a povrchnosti rokovaní, ktoré viedli k rýchlej dohode o veľmi nevyváženej tretej Ficovej vláde.

Vy by ste nešli do vlády s Ficom?

My sme opakovane odmietali tandem Široký – Fico v tomto poradí, teda politiku, kde oligarchovia a firmy diktujú a vláda počnúc premiérom realizuje a dokonca aj mení zákony podľa vôle firiem. Znamenalo by to zásadné požiadavky na osoby a program. Béla Bugár mal Smer na tácke a nebol odkázaný na rýchle a bezpodmienečné dohody. Toto mi prekáža. Aká by z toho vyšla zostava, je dnes hypotéza, ale vo vláde nemusel byť minimálne jeden Robert – buď Kaliňák, alebo Fico.

To by ste vyrokovali vy? A aj viac ministrov?

Možno aj viac ministrov, ale určite inú skladbu moci, pretože vláda je totálne nevyvážená z hľadiska vplyvu – nielen väčšinovosťou Smeru v zostave kabinetu, ale z hľadiska silových rezortov. Určite by som sa usiloval o zmeny, ktoré sú rozhodujúce pre spravodlivosť a zákonnosť na Slovensku. Pred voľbami som otvoril otázku zmien na prokuratúre, ktoré by mohli viesť k skráteniu funkčného obdobia Ficovho spolužiaka Jaromíra Čižnára. Bol zvolený, keď Ústavný súd uznal právoplatnosť zvolenia jeho predchodcu. Bolo to nečestné a potvrdilo to, že Smer ovládol všetky kontrolné inštitúcie vrátane prokuratúry a nastolil na Slovensku selektívnu zákonnosť a štátnu politiku.

Teraz však priznávate, že Bugár nemal inú možnosť než vládu so Smerom. Viete si predstaviť úplné odmietnutie vlády so Smerom?

Viem si predstaviť oveľa zásadnejšie rokovania, ktoré by skúsili aj pravicovú alternatívu, ktorá by mohla potvrdiť, na čom vlastne záleží takzvaným štandardným stranám, na čom spočíva ozdravenie Slovenska. Lebo to je podstatné, nie kreslá a funkcie. A ak by sa to naozaj nepodarilo, kompromis by musel byť vyvážený a dobrý pre Slovensko. Toto je možno výhodné pre zúčastnené strany. Ale ľudia sú sklamaní, mnohí sa cítia zradení a podvedení a to nie je dobré. Na tomto rastie frustrácia a na sklamaní a skepse rastú radikáli a extrémisti.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa Bugárovej a Procházkovej interpretácie sa to celé zlomilo na rozhodnutí SNS. Dala sa SNS ešte obrátiť na pravicovú koalíciu?

Keď som pred vyše mesiacom hovoril, že SNS nie je HZDS a že je rozumné pripustiť úvahy o spolupráci s neľavicovou stranou, ak potvrdí svoju hodnovernosť pre spoločný program, ironicky ma vysmieval aj Béla Bugár. Dnes je už ruka v rukáve a SNS aj Most idú spolu vládnuť. Moje postoje sa nezmenili, ale Bugárove podstatne. Keď som ho v decembri varoval pred hlasovaním bez hlbších súvislostí pri zmene ústavy, ktorú navrhol Smer v rámci takzvanej antiteroristickej legislatívy, nevedel mi dať inú než oficiálnu odpoveď, že na boji s terorizmom záleží.

Vy ste spravili to isté v boji za rodinu.

Naopak. My sme presadili svoj program, za ktorý sme zodpovední voličom aj v čase opozície. A presadili sme dokonca aj deharabinizáciu justície. Bolo to v našom programe a bolo to dobré pre Slovensko. To, čo urobil Béla Bugár, bolo gesto voči Smeru, ktoré nebolo potrebné, nebolo ani rozumné, ale zrejme bolo odôvodnené niečím, čo vyšlo najavo teraz.

Máte teda pocit, že sa Bugár a možno aj Procházka dohodli ešte pred voľbami, že pôjdu do vlády so Smerom?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Voľby 2016

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |