Denník N

Kandidát na nového premiéra Ukrajiny chce mať vo vláde Mikloša

Volodymyr Hrojsman. Foto – TASR/AP
Volodymyr Hrojsman. Foto – TASR/AP

Premiéra Arsenija Jaceňuka by mohol vo funkcii nahradiť predseda parlamentu Volodymyr Hrojsman. Jeden z vládnych postov ponúkol bývalému slovenskému vicepremiérovi.

Najsilnejšia ukrajinská strana Blok Petra Porošenka (BPP) navrhla do funkcie budúceho premiéra Ukrajiny doterajšieho šéfa parlamentu Volodymyra Hrojsmana.

Koaličný Ľudový front, ktorému šéfuje súčasný predseda vlády Arsenij Jaceňuk, dal najavo, že je ochotný o návrhu rokovať. Hrojsman chce do budúcej vlády povolať okrem iných aj bývalého slovenského ministra financií Ivana Mikloša. Ten na Ukrajine robí poradcu ministrom hospodárstva aj financií.

Špekuluje sa, že by mohol viesť práve rezort financií. Ukrajinská televízia Espreso pripomína, že Mikloš má za sebou veľmi veľa systémových reforiem a rovnako aj skúsenosti z prechodu vlastnej krajiny do EÚ.

V týchto dňoch je Mikloš v Kyjeve. Jeho hovorkyňa nechcela komentovať, nakoľko je ponuka pre Mikloša vážna, a či ju zoberie. Môže napríklad čakať, či sa naozaj nájde dosť hlasov pre Hrojsmana v parlamente. Tiež je nejasné, či by vo vláde nebola jeho nadriadená a veľmi vysoko cenená reformátorka, ministerka financií Natalie Jaresko. Práve ju by mohol Mikloš nahradiť.

Premiér Jaceňuk stratil parlamentnú väčšinu v polovici minulého mesiaca, keď proti nemu hlasovali jeho koaliční partneri z prezidentovho bloku aj zo strán Vlasť a Svojpomoc (Samopomoc).

Nemajú čas

Riešenie vládnej krízy je naliehavé, pretože ústavné termíny na vznik novej vlády sa končia a krajina stojí pred hrozbou predčasných parlamentných volieb.

Na vytvorenie novej vlády tlačia aj západné finančné inštitúcie, od ktorých pomoci je závislá ochromená ukrajinská ekonomika. Tá zápasí so zlým stavom, ktorý zdedila po ére exprezidenta Viktora Janukovyča, s dôsledkami vojny na Donbase aj s ruskou anexiou Krymu.

V Kyjeve sa v posledných dňoch intenzívne špekulovalo o vzniku úradníckej vlády, do ktorej čela sa mala postaviť ministerka financií Natalie Jaresková, ktorej poradcom je práve Ivan Mikloš. Skúsená reformátorka však nemá v parlamente zabezpečenú podporu, pretože stojí mimo politických strán a hlavných záujmových skupín.

Šéf poslaneckej skupiny prezidentovho bloku Jurij Lucenko varoval, že ak sa politická kríza nevyrieši do budúceho týždňa, krajina sa nevyhne predčasným voľbám.

38-ročný predseda parlamentu Hrojsman je pomerne skúseným politikom. V prvej Jaceňukovej vláde bol vicepremiérom a ministrom pre miestny rozvoj. Dlhé roky pôsobil ako starosta mesta Vinnycia v centrálnej Ukrajine.

„Má asi najlepšiu šancu rýchlo ukončiť súčasnú krízu,“ napísal pre Kyiv Post analytik Timothy Ash. Spomenul napríklad nedávne rozhovory o Donbase, na ktorých sa zúčastnil aj miestny oligarcha a najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

O Miklošovi napísal, že urobil niektoré pozitívne a radikálne veci na Slovensku počas svojho úradovania. Absencia ministerky Jaresko, ktorú by mohol nahradiť Miloš, by však bola podľa neho veľkou škodou.

Skutočná zmena?

„Moja skúsenosť mi velí vytvoriť kvalitný tím. Členovia vlády musia mať skvelú reputáciu; diskusia o tom, či má byť kabinet politický či úradnícky, nemá význam. Musíme vytvoriť vládu zodpovednú,“ povedal. Podľa niektorých kritikov je však príliš spätý s prezidentom a nemusel by garantovať odstup od oligarchov.

Práve ich vplyv na vládu a blokovanie reforiem zo strany prezidentových poslancov bol jeden z dôvodov, prečo rezignoval proreformný minister hospodárstva Aivaras Abromavičius a naštartoval vládnu krízu na Ukrajine.

Hrojsman hovorí, že pre jeden z vládnych postov si vybral slovenského politika Mikloša, ten sa však zatiaľ verejne nevyjadril a neodpovedal na otázky Denníka N, či by vstúpil do ukrajinskej vlády a v tom prípade sa vzdal slovenského občianstva.

Svet

Teraz najčítanejšie