Denník N

Johan Cruyff: Muž, ktorý navždy zmenil futbal

Johan Cruyff zomrel vo štvrtok v Barcelone vo veku 68 rokov po ťažkom boji s rakovinou.
Johan Cruyff zomrel vo štvrtok v Barcelone vo veku 68 rokov po ťažkom boji s rakovinou.

Bol európskou odpoveďou na Pelého, podľa historikov najlepším futbalistom kontinentu 20. storočia. Johan Cruyff svojou inteligenciou ako hráč aj tréner vytvoril filozofiu, ktorou zmenil futbal. Novinár David Miller ho nazval „Pytagoras futbalu“.

Keď som sa v auguste rozprával s holandskou futbalovou legendou Theom Van Duivenbodem, ktorý bol v Trnave na otvorení nového štadióna, pýtal som sa ho na najdôležitejší moment, keď sa z Ajaxu, priemerného holandského mužstva, stal najobávanejší celok Európy.

„Za Ajax som začal hrávať v roku 1963 a o dva roky neskôr prišiel ku nám aj šestnásťročný chlapec. Volal sa Johan Cruyff. Tento útly tínedžer bol skvelým hráčom. Futbalisti takej kvality sa narodia raz za sto rokov – napríklad Maradona, Messi či Ronaldo. Každý hráč, ktorý hral s Cruyffom, bol o jednu alebo dve triedy pozadu – taký bol on dobrý. Keď prišiel, tím bol kompletný. Výkony hráčov, ktorí nastupovali po jeho boku, rástli o dve úrovne vyššie, ako keby boli nastupovali trebárs za Twente, Haarlem či Utrecht. Často ho bránili aspoň traja protihráči a potom sme my ostatní mali voľnosť,“ povedal Van Duivenbode. Potom dodal: „Hovorím to vždy – Ajax bol známy v Holandsku, ale keď prišiel Cruyff, spoznali ho na celom svete.“

V 70. rokoch bol Cruyff najznámejším predstaviteľom takzvaného totálneho futbalu, inovatívneho štýlu, ktorý sa vyvinul v Ajaxe Amsterdam pod vedením legendárneho trénera Rinusa Michelsa a ihneď ho prebrala aj holandská reprezentácia. Cruyff bol najväčšou hviezdou oboch celkov a ako prvý hráč v histórii získal tri razy ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho hráča Európy.

Presadzoval sa vďaka obrovskej inteligencii, prehľade na ihrisku, perfektnej kontrole lopty a rovnováhe. Na záverečnom turnaji MS 1974 v súboji so Švédskom na kraji súperovej šestnástky sa chcel presadiť proti obrancovi Janovi Olssonovi, ktorý ho už vytláčal do menej nebezpečného priestoru. Cruyff, stojaci chrbtom k bráne, naznačil center a Olsson sa ho snažil zablokovať, no Cruyff spravil prudký pohyb do opačnej strany, ktorým súpera dokonale oklamal.

Poznal svoju hodnotu

Cruyff si uvedomoval svoju obrovskú hodnotu pre funkcionárov aj médiá, preto žiadal peniaze aj za rozhovory, ktoré poskytoval. Keď holandský futbalový zväz (KNVB) neplatil cestovné náklady reprezentantom, úspešne sa ozval. Vždy sa zaujímal o svoj plat: „Keď sa moja kariéra skončí, nemôžem ísť za pekárom a povedať: ‚Ja som Johan Cruyff, daj mi nejaký chlieb.‘“ Veril však, že futbal nie je len o peniazoch: „Prečo by sme nemohli poraziť aj bohatší klub? Nikdy som nevidel, aby vrece peňazí strelilo gól.“

Otvorene hovoril i o svojom ateizme: „Nie som veriaci. V Španielsku sa všetkých 22 hráčov prežehná predtým, ako vyjdú na ihrisko. Keby to fungovalo, všetky zápasy by sa museli skončiť remízou.“

Holandský novinár Hubert Smeets napísal: „Cruyff sa dostal do všetkých druhov konfliktov, lebo sa začal pýtať to, čo sa pýtala celá jeho generácia: ‚Prečo sú veci organizované týmto spôsobom?‘“ Smeets následne dodal: „Cruyff bol prvým hráčom, ktorý rozumel, že bol umelec. Zároveň bol prvý futbalista schopný a ochotný kolektivizovať umenie tohto športu. Holanďania dosahujú najlepšie výsledky vtedy, keď skombinujú systém s individuálnou kreativitou. A Johan Cruyff to dokázal najlepšie. Vytvoril túto krajinu po vojne. Myslím si, že bol jediný, kto naozaj pochopil šesťdesiate roky.“

WA 43 archív Dortmund - Na archívnej snímke z 3. júla 1974 holandský futbalista Johann Cruyff strie¾a gól do siete Brazílie poèas majstrovstiev sveta vo futbale v Dortmunde, Západné Nemecko. ZAUJÍMAVOS: Holandsko porazilo Brazíliu 2:0 a postúpilo do finále svetového šampionátu. FOTO TASR/AP FILE - In this July 3, 1974 file photo, Dutch forward Johann Cruyff scores his team’s second goal against Brazil in their World Cup Soccer match, in Dortmund, West Germany. On this day: The Netherlands beats Brazil 2-0 to qualify for the World Cup final. (AP Photo, File)
Johan Cruyff strieľa gól do siete Brazílie počas majstrovstiev sveta vo futbale v roku 1974. (Foto: AP, File)

Johan Cruyff sa nikdy nebál autorít, preslávil sa viacerými rebéliami. Počas MS 1974 odmietol na holandskom drese nosiť tri pásiky Adidasu, ale iba dva, pretože mal podpísanú sponzorskú zmluvu s Pumou.

Aj keď profesionálne hral, vyfajčil približne 40 cigariet denne. V roku 1991 musel podstúpiť operáciu pľúc, po ktorej sa angažoval v kampani proti fajčeniu. Raz povedal: „Mal som vo svojom živote dve závislosti: fajčenie a futbal. Futbal mi dal všetko, zatiaľ čo fajčenie skoro všetko zobralo.“ Vo štvrtok zomrel vo veku 68 rokov na rakovinu pľúc.

Dream Team

V 70. rokoch podpísal zmluvu s katalánskou Barcelonou, v tom období sa dostávajúcou z tieňa bohatého Realu Madrid. Navždy ovplyvnil filozofiu klubu. Z Ajaxu priniesol technický futbal s veľkým počtom prihrávok a neustálym pohybom, ktorý sa stal základom pre dnešnú hru Barcelony s Lionelom Messim.

Hráči si spočiatku museli na jeho metódy zvykať. Cruyff od nich požadoval precíznu pozičnú hru a obrovskú rýchlosť pri kombináciách. Na tréningoch netrénoval štandardné situácie, ako napríklad rohové kopy, ale snažil sa, aby si hráči v prvom rade osvojili držanie lopty a dominanciu na ihrisku.

Bulharský útočník Christo Stoičkov v rozhovore so Sidom Loweom spomínal: „Počas prvého týždňa sme trénovali držanie lopty. Stále som behal. Hrali sme 6 proti 2. Behal som, behal, behal, neustále som naháňal loptu. Johan povedal: ‚Zastav. Zostaň tu, dostaň loptu, prihraj. Prihraj a hýb sa. Jeden dotyk, dva dotyky.‘ No ja som aj tak neustále naháňal loptu. Zastavil ma. Absolútne ničomu som nerozumel. Našťastie, bol som inteligentný hráč a naučil som sa to.“ V 90. rokoch sa Cruyffovo úsilie v Barcelone vyplatilo: trénoval tím so Stoičkovom, Laudrupom, Romáriom, Guardiolom či Koemanom, prezývaný aj „Dream Team“. Pod Cruyffom zaznamenali napríklad 4 španielske tituly a víťazstvo v Európskom pohári majstrov.

Dán Michael Laudrup, na ktorého sa Cruyff spoliehal ako na tvorcu hry, Cruyffa obdivoval: „Cruyff je jediný tréner, ktorý hovoril taktické pokyny, ktoré ste nikdy predtým nepočuli a zrazu ste si pomysleli: „Ou, samozrejme!“ Je to možno logické, ale 90 percent trénerov by rovnaké veci nepovedalo. Cruyff nás všetkých poznačil. Tímy Barcelony pred ním boli úplne odlišné.“

Zverenci mu ako trénerovi dôverovali, pretože mal za sebou obrovské úspechy počas hráčskej kariéry. Trikrát v rade vyhral Európsky pohár majstrov (predchodca Ligy majstrov) s Ajaxom, kde získal aj 8 holandských titulov a 5 holandských pohárov. V Španielsku pridal ďalší titul a triumf v Copa del Rey a potom nasledovalo double s Feyenoordom pred tým, ako v roku 1984 ukončil kariéru.

 Johan Cruyff v zápase MS 1974 s Nemeckom. (Foto: AP)
Johan Cruyff v zápase MS 1974 s Nemeckom. (Foto: AP)

Pelé: Stratili sme veľkého muža

Publicista Richard Williams pre The Guardian napísal: „Keď si prebral loptu, nakrátko zastavil, aby uspal súpera pred tým, ako začal okamžitý šprint. Zmenil dynamiku celej hry v zlomku sekundy. Messi, jeho dedič barcelonskej kreativity, má dnes rovnakú kvalitu. Ale nikto, možno okrem Maradonu, nedosahoval rozsah Cruyffových kvalít a schopnosť zmeniť smer duelu. Obrancovia šediveli, keď ho márne naháňali.“

V dejinách sa objavilo iba veľmi málo hráčov, ktorých by sme s ním mohli porovnať. Raz o sebe povedal: „Dnešní hráči dokážu strieľať iba so svojím priehlavkom. Ja som dokázal strieľať vnútornou stranou nohy, priehlavkom aj vonkajškom oboch nôh. Inak povedané, bol som šesťkrát lepší ako dnešní hráči.“ To, čo na ihrisku predvádzal, vyzeralo jednoducho, ale málokto ho dokázal napodobniť. „Hrať futbal je veľmi jednoduché, ale hrať jednoduchý futbal je tá najťažšia vec, aká existuje.“

Pelé a Johan Cruyff v roku 1978. (Foto: AP)
Pelé a Johan Cruyff v roku 1978. (Foto: AP)

Brazílčan Pelé, možno najlepší futbalista histórie, ktorý dosiahol zenit svojej výkonnosti pár rokov pred Cruyffovým vrcholom, na svojej facebookovej stránke vo štvrtok po oznámení správy o Cruyffovej smrti napísal: „Johan Cruyff bol skvelý hráč a tréner. Zanecháva veľmi dôležitý odkaz pre našu rodinu. Stratili sme veľkého muža. Môžeme pokračovať v jeho príklade dokonalosti.“

Jeho spoluhráč z Barcelony spomínal: „Pamätám si, ako sme hrávali v mestách ako Santander, Burgos či Granada a niekedy dokonca ich vlastní fanúšikovia nadávali svojim hráčom, keď nás faulovali. Prvý raz mali šancu vidieť postavu ako Johan Cruyff  naživo a nechceli, aby ich stopér zničil toto divadlo.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie